فشار پتروپالایشی‌ها بر آیفکس

فرابورس ایران روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی در مسیر نزولی قرار گرفت و با افت بیش از 2 واحدی (معادل 22/ 0 درصد) در سطح 7/ 918 واحدی قرار گرفت.
فرابورس ایران روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی در مسیر نزولی قرار گرفت و با افت بیش از 2 واحدی (معادل 22/ 0 درصد) در سطح 7/ 918 واحدی قرار گرفت.

فرابورس ایران روز گذشته با بازگشایی بازارهای جهانی در مسیر نزولی قرار گرفت و با افت بیش از 2 واحدی (معادل 22/ 0 درصد) در سطح 7/ 918 واحدی قرار گرفت. با احتساب افت دیروز آیفکس بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به پایین‌تر از 5 درصد نزول کرد. روز گذشته نمادهای پتروپالایشی بیشتر فشار بر آیفکس را وارد کردند. همان‌طور که پیش از این نیز به دفعات در گزارش‌ها  تجربه سال 93 پالایشی‌ها و همچنین تعیین دستوری نرخ‌ها در این شرکت‌ها مهم‌ترین عامل تقویت احتیاط در میان سرمایه‌گذاران است.

این موضوع در روزهای اخیر سبب تخلیه هیجان در میان پالایشی‌ها شده است. موضوعی که فضای کلی پالایشی‌ها را نیز منفی کرد. طوری که4 نماد فعال فرابورسی این گروه معاملات روز گذشته را در محدوده منفی به پایان رساندند. 3 شرکت پتروشیمی فعال در فرابورس نیز روز گذشته معاملاتی منفی را تجربه کردند. در مجموع نیز 4 نماد «شراز»، «مارون»، «شاوان» و «زاگرس» فشار 8/ 1 واحدی بر نماگر فرابورس تحمیل کردند.در عین حال روز گذشته شاهد کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بودیم. فعالیت پالایشگاه‌های چین نیز شاهد کمترین رشد از سپتامبر 2016 بوده است. میزان فرآوری نفت در پالایشگاه‌های این کشور در ماه جولای با رشد 4/ 0 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل برابر با 5/ 45 میلیون تن (حدود 71/ 10 میلیون بشکه در روز) بوده است. این رقم کمترین میزان رشد در مقیاس روزانه از سپتامبر 2016 است. در این میان با وجود خبر کاهش 30 درصدی تولید نفت بزرگ‌ترین‌ میدان لیبی (میدان شراره) به‌دلیل تهدیدات امنیتی، قیمت نفت در مسیری کاهشی قرار گرفت. تولید و صادرات نفت لیبی ماه گذشته به بالاترین حد سه سال اخیر در سطح یک میلیون بشکه رسید و به یکی از عوامل خنثی‌کننده تلاش‌های اوپک در برقراری تعادل در سطح بازار تبدیل شده بود و حال کاهش تولید از سوی این کشور می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت نفت به جا بگذارد. در مجموع غلبه سیگنال منفی چین سبب شد تا روز گذشته (ساعت 15) نفت خام برنت با افت 8/ 0 درصدی به 68/ 51 دلار بر بشکه رسیده و نفت خام آمریکا به قیمت 50/ 48 دلار بر بشکه (افت 7/ 0 درصدی) معامله شود.

 

رصد فعالیت معامله‌گران در فرابورس

فرابورس ایران روز دوشنبه در مجموع شاهد تغییر مالکیت حدود یک میلیارد تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی بود. در این میان نماد معاملاتی شرکت‌ سهامی ذوب آهن اصفهان بیشترین تغییر مالکیت به نفع بازیگران حقوقی را به خود دید. بررسی تغییر مالکیت این شرکت طی روز معاملاتی گذشته حکایت از جابه‌جایی بیش از 7/ 6 میلیون سهم «ذوب» به ارزش 532 میلیون تومان از سوی بازیگران حقیقی به حقوقی دارد. پس از «ذوب» نیز «بمپنا» شاهد بیشترین تغییر مالکیت به نفع معامله‌گران حقوقی به ارزش 319 میلیون تومان بود. در آن سوی بازار نماد معاملاتی شرکت كشت و صنعت شهداب ناب خراسان شاهد بیشترین تغییر مالکیت سهام به نفع حقیقی‌ها بود. بر این اساس دیروز حدود 766 هزار سهم «غشهداب» به ارزش 148 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی منتقل شد.

 

نگاهی به روند معاملات فرابورس

طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی حدود 187 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 76 میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند. از این میزان بازارهای اول و دوم در مجموع دادوستد 120 میلیون سهم به ارزش بیش از 30 میلیارد تومان را به خود اختصاص دادند.بیشترین افزایش قیمت در این روز به نماد تازه وارد «اوان» اختصاص پیدا کرد. بر این اساس نماد معاملاتی شرکت مبین وان کیش روز گذشته رشد حدود 5 درصدی را تجربه کرد تا در این مدت بازدهی 16 درصدی نصیب سهامداران خود کند. این نماد دیروز با صف خرید 37 میلیون سهمی به معاملات روزانه خود پایان داد. پس از «اوان» نیز نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه با رشد 7/ 4 واحدی همراه شد. از نکات قابل توجه در این نماد اما تشکیل صف 4/ 1 میلیون سهمی در قیمت 4904 ریالی بود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳:۷ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه