نظرسنجی‌های دوقلو درباره قیمت طلا

براساس تازه‌ترین نظرسنجی‌های کیتکو، اکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار رشد بیشتر قیمت‌ها را در نخستین هفته کامل ماه سپتامبر دارند.در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 16 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 9 نفر معادل 56 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 3نفر معادل 19 درصد، کاهش قیمت‌های طلا را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند،
براساس تازه‌ترین نظرسنجی‌های کیتکو، اکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار رشد بیشتر قیمت‌ها را در نخستین هفته کامل ماه سپتامبر دارند.در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 16 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 9 نفر معادل 56 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 3نفر معادل 19 درصد، کاهش قیمت‌های طلا را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند،

تثبیت حضور طلا در کانال 1300 دلار، پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت را به نفع فلز زرد نگه داشته است، آن‌هم در شرایطی که نظرسنجی‌ها پیش از آزمایش بمب هیدروژنی کره‌شمالی انجام شده‌اند. اونس طلا که هفته گذشته از مرز کانالی عبور کرد و روی بهای 1324 دلار ایستاد، اکنون با پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت مثبت روبه‌رو است. براساس تازه‌ترین نظرسنجی‌های کیتکو، اکثر کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد انتظار رشد بیشتر قیمت‌ها را در نخستین هفته کامل ماه سپتامبر دارند.در آخرین نظرسنجی کیتکو از تحلیلگران، 16 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 9 نفر معادل 56 درصد پاسخ‌دهندگان، افزایش و 3نفر معادل 19 درصد، کاهش قیمت‌های طلا را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرده‌اند، 4 نفر معادل 25 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.همزمان، در نظرسنجی از مخاطبان کیتکو که بازتاب دهنده نظر سرمایه‌گذاران خرد است، 1196 نفر شرکت کرده‌اند که از این میان 694 نفر معادل 58 درصد، افزایش و 368 نفر معادل 31 درصد، کاهش قیمت طلا را در هفته کاری جدید که از امروز دوشنبه آغاز شده، پیش‌بینی کرده‌اند. 134 نفر معادل 11 درصد نیز نظری خنثی داشته‌اند.

 

تحلیل‌های افزایشی

بابا‌هابرکورن، دلال ارشد کالا در «آرجی‌او فیوچرز» می‌گوید: «روند همچنان افزایشی است. ما حالا کاملا بالای مرز 1300 دلار هستیم.» او با اشاره به اینکه داده‌های بد گزارش اشتغالزایی آمریکا در ماه آگوست، احتمال افزایش نرخ‌های بهره را کم می‌کند، می‌افزاید که تنش‌های میان ایالات‌متحده و کره‌شمالی نیز حامی طلاست. کره‌شمالی پیش از آغاز هفته جدید یک بمب هیدروژنی دیگر را آزمایش کرده که می‌تواند بازار دوشنبه را متاثر کند. جرج گرو، مدیر اجرایی «آربی‌سی ولث منجمنت» هم معتقد است که گزارش اشتغالزایی به نفع طلا کار می‌کند: «ارقام گزارش، خریداران بیشتری را جذب خواهد کرد.» جیم وایکوف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو هم می‌گوید که نمودارهای فنی حامی طلا هستند. آدریان دی، رئیس موسسه «آدریان دی است منجمنت» می‌گوید روند بهای اونس طلا ممکن است این هفته اصلاح شود، اما «این اصلاح عمیق یا درازمدت نخواهد بود.» او اضافه می‌کند: «به لحاظ بنیادی، ما خوش‌بین مانده‌ایم. فدرال‌رزرو هم دوباره محتاط شده است. تنش‌های ژئوپلیتیک بالا مانده و دلار هم نیز ضعیف است. من فکر می‌کنم هر عقب‌نشینی‌ای با خرید بیشتر مواجه خواهد شد.»

 

تحلیل‌های کاهشی و خنثی

شان لوسک، مدیر صندوق تجاری در موسسه «والش تریدینگ» بر این باور است که طلا به لحاظ فنی با خرید بیش از حد روبه‌رو بوده است. لوسک می‌گوید اونس هنوز پتانسیل رسیدن به سطح 1340 دلار را دارد، اما دسته‌ای از معامله‌گران به‌دنبال سودگیری خواهند بود، به‌خصوص اگر خبری از تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک نباشد. به عقیده او، طلا و بورس اخیرا همزمان در حال رشد بوده‌اند، اما به لحاظ تاریخی، این روند نمی‌تواند تا همیشه ادامه پیدا کند و «یکی از این دو باید تسلیم شود.»کالین چیزینسکی، تحلیلگر ارشد بازار در «سی‌ام‌سی مارکتس» خود را در مورد روند این هفته، خنثی توصیف می‌کند: «طلا اخیرا روند فوق‌العاده‌ای داشته و به لحاظ فنی با خرید بیش از حدی روبه‌رو بوده است. فکر می‌کنم اونس ممکن است در کوتاه‌مدت در بازه 1300 تا 1330 دلار نوسان کند. گمان می‌کنم حرکت به سوی قیمت‌های پایین‌تر به‌دلیل ادامه تنش‌های میان ایالات‌متحده و کره‌شمالی و همچنین مساله سقف بدهی در بودجه آمریکا و البته داده‌های بد گزارش اشتغالزایی محدود خواهد بود.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۶:۵۸:۲۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: