ادامه عقب‌نشینی شاخص سهام

روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران در ادامه هفته نیمه تعطیل خود، با کاهش قیمت‌ها مواجه شد. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد افت ۱۶۰ واحدی شاخص کل بودند. این افت ۲/ ۰ درصدی موجب شد تا نماگر بازار سهام به رقم ۸۵ هزار و ۳۵۵ واحد برسد. اکثر کارشناسان این افت را ناشی از غیبت اکثر معامله‌گران در هفته جاری می‌دانند؛ در این میان برخی نیز ریشه افت را در نگرانی‌هایی در مورد برجام می‌کنند.
روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران در ادامه هفته نیمه تعطیل خود، با کاهش قیمت‌ها مواجه شد. در بازار دیروز معامله‌گران شاهد افت ۱۶۰ واحدی شاخص کل بودند. این افت ۲/ ۰ درصدی موجب شد تا نماگر بازار سهام به رقم ۸۵ هزار و ۳۵۵ واحد برسد. اکثر کارشناسان این افت را ناشی از غیبت اکثر معامله‌گران در هفته جاری می‌دانند؛ در این میان برخی نیز ریشه افت را در نگرانی‌هایی در مورد برجام می‌کنند.

 

 در این شرایط معامله‌گران به انتظار هفته آینده و شروع هفته کاری نشسته‌اند. امری که نشان خواهد داد آیا بازار با یک اصلاح میان‌مدت مواجه است یا تغییرات اخیر قیمتی تنها استراحت بورس بوده است. دیروز سخنان مقامات آمریکایی در مورد بهبود برجام و نه خروج از آن توانست برخی از نگرانی‌ها را در این بخش کاهش دهد. در صحنه بازار جهانی نیز قیمت فلزات به ویژه فلز روی و سرب به ترتیب به ۳۲۵۶ دلار و ۲۵۰۱ دلار در هر تن رقم خورد که قیمت‌های مناسبی ارزیابی می‌شود. بهای هر تن مس نیز به ۶۴۹۶ دلار در هر تن رسید. دیروز شاخص کل هم‌وزن نیز افت ۱۳۱واحدی را تجربه کرد تا اکثریت بازار قرمز‌پوش باشد. نمادهای معاملاتی شرکت‌های گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با ۳۰ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۱ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را دیروز به شاخص سهام تحمیل کردند.

در بازار دیروز در گروه انفورماتیک نماد «های وب» تا صف فروش عقب‌نشینی کرد. هر‌چند معامله‌گران خریدار با جمع‌آوری صف فروش داد و ستد ۹۵میلیون سهم را رقم زدند. در گروه خودرویی، شرکت نصیر ماشین سود هر سهم سال مالی جاری را ۵۶ درصد کاهش داد. «خنصیر» که با سرمایه ۷/ ۱۲ میلیارد تومانی، سود هر سهم سال مالی اسفند جاری را ۴۴۲ ریال پیش‌بینی کرده بود، در آخرین گزارش ارسالی خود روی سامانه کدال، این متغیر مهم را به ۱۹۴ ریال کاهش داد. در عین حال این شرکت در سه ماه اول سال قادر به پوشش ۳۳ درصدی معادل ۶۴ ریال شد. با این رویداد در حالی نماد این شرکت دیروز بسته شد که مدیران این شرکت اعلام کردند تغییرات در اطلاعات بر مبنای آخرین نرخ فروش بوده و اگر تغییرات دیگری صورت پذیرد حتما در گزارش ۶ ماهه لحاظ و اعلام می‌شود.

همچنین طبق آخرین اطلاعات بودجه سال ۹۶، شرکت نصیر ماشین تمامی تلاش خود را برای افزایش قیمت کرده ولی با توجه به سیاست‌های خودروسازان این امر تاکنون میسر نشده است. از همین رو تعدیل حاضر انجام شده و چنانچه تغییری درخصوص افزایش قیمت صورت پذیرد به اطلاع سهامداران رسانده می‌شود.در گروه فلزی، فولاد خوزستان بعد از تعدیل ۲۷ درصدی سود و توقف نماد و همچنین پاسخ به ۴ سوال سازمان بورس با رشد قیمت ۳درصدی به تابلو بازگشت.دیروز شاهد اظهارات مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر اصلاح دستور‌العمل نحوه توقف و بازگشایی نمادها بودیم. سعید محمد‌علیزاده در این خصوص گفت: طی چند ماه گذشته بررسی‌های وسیعی برای بازنگری دستورالعمل‌های توقف و بازگشایی نماد‌ها با هدف کاهش زمان توقف انجام شده و با کسب نظر از فعالان و متخصصان بازار، اصلاحات وسیعی در دستورالعمل‌ها انجام شده که به تصویب هیات مدیره سازمان رسیده است. علیزاده در ادامه به بازگشایی نمادهای بانکی اشاره کرد و گفت: باتوجه به اهمیت بحث شفاف‌سازی بیشتر بازار سرمایه، ارائه اطلاعات به موقع از سوی ناشران یکی از الزامات هیات‌مدیره شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران است و بانک‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند.در گروه بانکی، دیروز شایعاتی از احتمال ثبت بخشی از مابه‌التفاوت ارز سال ۹۱ در صورت‌های مالی بانک‌ها مطرح بود.

در دیگر تحولات این گروه قائم‌مقام بانک مرکزی درباره بسته بودن نماد بانک‌ها در بورس اظهار کرد: هماهنگی‌هایی در این زمینه بین بانک مرکزی و بورس در جریان است و بانکی که صورت‌های مالی آن به تصویب نهایی برسد، نماد آن باز می‌شود.در گروه هتلداری، شرکت هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان گزارش ۶ ماه عملکرد سال مالی منتهی به پایان اسفند ۹۶ را منتشر کرد. هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان سود خالص هر سهم را در ۶ماه منتهی به پایان شهریور ماه امسال، ۶۳۹ ریال اعلام کرده است. این شرکت در ۶ ماه منتهی به پایان شهریور ۹۵ برای هر سهم ۴۸۹ ریال سود محقق کرده بود. «گکوثر» سود سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه امسال را برای دوره ۶ ماه منتهی به پایان شهریور را نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش داده است.  در گروه پالایشی شرکت پالایش نفت تهران در نامه‌ای درباره جبران زیان ناشی از نرخ تسعیر ارز فروش فرآورده‌های ویژه در سه ماه سوم سال ۹۱ شفاف‌سازی کرد. مدیر مالی این شرکت خطاب به رئیس اداره نظارت بر ناشران بورسی اعلام کرده است موضوع جبران زیان ناشی از نرخ تسعیر ارز فروش فرآورده‌های ویژه در سه ماه سوم سال ۹۱ از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، سازمان حسابرسی و سایر مراجع قانونی مرتبط در حال پیگیری است و در صورت تایید نهایی و اخذ مجوزهای مورد نیاز، اقدامات لازم درخصوص شناسایی درآمد مذکور صورت می‌پذیرد. در این نامه تاکید شده است هرگونه تغییرات برای اطلاع سهامداران اعلام خواهد شد.

در گروه سیمانی شرکت سیمان دورود با سرمایه ثبت شده ۶۴۱ میلیارد و ۶۹۷ میلیون ریال گزارش فعالیت ماهانه یک ماه منتهی به پایان شهریور ۹۶ را منتشر کرد. سیمان دورود در شهریور ماه ۱۱۲ هزار و ۴۰۶ تن انواع محصول تولید کرده است. از میان انواع محصولات تولیدی این شرکت در شهریور ماه کلینکر تیپ دو بیشترین حجم تولید را داشته است. مبلغ فروش انواع محصولات سیمان دورود در شهریور ماه ۶۵ میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال اعلام شده است.همچنین این شرکت اعلام کرده است در نیمه اول سال جاری ۶۶۳هزار و ۷۶۳ تن انواع محصول تولید کرده است که کلینکرتیپ دو با تولید ۳۱۹ هزار و ۹۴۷تن بیشترین حجم تولید را داشته است.مبلغ فروش انواع محصولات این شرکت در ۶ ماه ابتدایی سال جاری ۴۰۱ میلیارد و ۵۶۹ میلیون ریال بوده است.در گروه برقی، برنامه افزایش سرمایه ۲۴۰۰ درصدی سرمایه‌گذاری نیرو رسما اعلام و با اظهار‌نظر حسابرس، فرآیند آن آغاز شد.

براساس این گزارش، «ونیرو» که دارای سرمایه ۴۰میلیارد تومانی است، در نظر دارد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به سرمایه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برسد تا قادر به اصلاح ساختار مالی و تسویه مطالبات سهامداران شود. این شرکت درحالی با برگزاری مجمع فوق‌العاده ۲۱ شهریور، سال مالی را از پایان شهریور به پایان اسفند ماه تغییر داده و اساسنامه شرکت را طبق نمونه بورسی شرکت‌های هلدینگی کرده که در مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده ۳ مرداد، سهامداران جزء آن، در تصمیمی سرنوشت‌ساز و با اکثریت آرا معامله ۸۶۰ میلیارد تومانی خرید شرکت ایرسا را که متشکل از چند شرکت نیروگاهی است تصویب و تمایل خود را به افزایش سرمایه ۲۴۰۰ درصدی اعلام کردند که فرآیند آن از قبل شروع شده بود. به گفته عیسی حسین‌پناه، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نیرو، این شرکت برای این خرید برنامه‌ریزی کرده بود که طی ۹ ماه تعهد خرید خود را انجام دهد و مبلغ را با فروشنده از محل افزایش سرمایه تسویه کند. در غیر این صورت یک فرصت ۱۸ماهه با جریمه تاخیر ۵/ ۱ درصدی در ماه محاسبه خواهد شد و برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ها، قرار است سرمایه شرکت از ۴۰ میلیارد به ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد. براساس این گزارش، بلوک ۷/ ۴۲ درصدی این شرکت ۲۰ بهمن سال گذشته به ارزش ۶/ ۳۱ میلیارد تومان از سوی شرکت سرمایه‌گذاری ایران خریداری شده است. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن ارزش معاملات با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت در بورس به ۱۴۵میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۶۹میلیارد تومان بالغ شد.

 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴:۲۷ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: