صعود بورس با موتور جهانی

شاخص کل بورس تهران روز گذشته تحت‌تاثیر رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی با رشد ۱۹۶واحدی به رقم ۸۵هزار و ۵۹۱واحدی رسید. در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار شاهد رشد قیمت نمادهای عمده بازار به‌ویژه نمادهای فلزی و پتروشیمی بودند. افزایش تقاضا در این گروه‌ها که تحت‌تاثیر بهبود قیمت‌های جهانی شکل گرفت، موجب شد تا شاخص با رشد ۲۳/ ۰ درصدی به رقم ۸۵هزار و ۵۹۱واحد برسد. دیروز در بازگشایی بازارهای جهانی، قیمت مس با رشد چشمگیر بیش از ۵/ ۳ درصدی به ۷۱۳۰ دلار در هر تن رسید. قیمت روی و سرب نیز به ترتیب ۲۵۸۰ و ۳۲۵۵ دلار در هر تن گزارش شد. (این قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۶ ذکر شده‌اند).
شاخص کل بورس تهران روز گذشته تحت‌تاثیر رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی با رشد ۱۹۶واحدی به رقم ۸۵هزار و ۵۹۱واحدی رسید. در بازار دیروز معامله‌گران در شروع بازار شاهد رشد قیمت نمادهای عمده بازار به‌ویژه نمادهای فلزی و پتروشیمی بودند. افزایش تقاضا در این گروه‌ها که تحت‌تاثیر بهبود قیمت‌های جهانی شکل گرفت، موجب شد تا شاخص با رشد ۲۳/ ۰ درصدی به رقم ۸۵هزار و ۵۹۱واحد برسد. دیروز در بازگشایی بازارهای جهانی، قیمت مس با رشد چشمگیر بیش از ۵/ ۳ درصدی به ۷۱۳۰ دلار در هر تن رسید. قیمت روی و سرب نیز به ترتیب ۲۵۸۰ و ۳۲۵۵ دلار در هر تن گزارش شد. (این قیمت‌ها در لحظه تنظیم این گزارش ساعت ۱۶ ذکر شده‌اند).

در بازار دیروز هفتمین شرکت از مجموعه شرکت‌های شیر پگاه وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری در بازار دوم فرابورس کشف قیمت شد. در این عرضه تعداد ۲۰ میلیون سهم از کل سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان‌شرقی برای اولین‌بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران در نماد «غپآذر» و به روش ثبت سفارش عرضه و به قیمت ۳۳۵۵ ریال کشف قیمت و به هر مشتری دیروز ۱۵۵سهم تخصیص داده شد.شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی در فروردین ۱۳۵۷ به‌عنوان یکی از کارخانه‌های فرآوری‌کننده شیر در شهرستان تبریز، با ظرفیت اولیه ۱۵۰ تن در سال، تجهیز و به بهره‌برداری رسید.درحال‌حاضر شرکت براساس مجوزهای صادره و پروانه‌های بهره‌برداری، جهت دریافت و فرآوری روزانه ۳۵۰ تن شیر خام به‌عنوان یکی از واحدهای فرعی شرکت صنایع شیر ایران فعالیت می‌کند که مرکز اصلی آن در شهرستان تبریز واقع شده است.مبلغ فروش شرکت در بودجه ۹۶ حدود ۲۴۲۸ میلیارد ریال برآورد شده است که در شش ماهه نخست سال‌جاری ۱۲۹۱ میلیارد ریال معادل ۵۳ درصد بودجه محقق شده است. مبلغ فروش شرکت در سه ماهه دوم سال نیز تقریبا مانند سه ماهه اول سال بوده است. فروش شرکت در سال مالی قبل حدود ۱۸۴۸ میلیارد ریال بوده است که ۳۱ درصد کمتر از سال مالی جاری است.

بنابراین با توجه به رشد ۳۱ درصدی مبلغ فروش در بودجه جاری، مبلغ فروش ۶ ماه نخست سال‌جاری نیز با ۳۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق شده است.شرکت در ۶ ماه بیش از ۵۰ درصد از مبلغ فروش را محقق کرده و نسبت به سال قبل نیز با افزایش پیش‌بینی شده که بابت رشد مقداری انواع خامه در کنار فروش شیر فله‌ای بوده که در سال قبل جزو محصولات شرکت نبوده است. در گروه مخابرات دیروز اعلام شد که دارندگان مجوز اپراتور مجازی نیز اجازه ورود به مکالمات بین‌المللی را دارند.در گروه لاستیک اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک تهران از تصمیم دولت برای افزایش تعرفه واردات لاستیک از ۳۲ به ۵۵ درصد خبر داد و گفت: ۴۵ درصد نیاز داخلی، از واردات تامین می‌شود.

داود سعادتی‌نژاد در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به ارائه درخواست تولیدکنندگان به وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش ۲۳ درصدی تعرفه واردات تایر، توضیح‌داد: درحال‌حاضر تعرفه ۳۲ درصد است که در صورت موافقت با این درخواست، به ۵۵ درصد افزایش می‌یابد و این به معنای افزایش غیرمنطقی قیمت و تحمیل گرانی بر مصرف‌کننده است.وی ادامه داد: این تقاضا در حالی مطرح شده‌است که تولیدکنندگان داخلی در بهترین شرایط می‌توانند ۵۵ تا ۶۰ درصد نیاز بازار را تامین کنند و ۴۰ تا ۴۵ درصد تایر موردنیاز کشور از محل واردات تامین می‌شود.رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک، روغن، پنچرگیران و فیلترسازان تهران افزود: در شرایطی که تولید داخلی امکان تامین نیاز کشور را ندارد، مطرح کردن چنین تقاضایی آن‌هم در شرایطی که بازار در آرامش و ثبات است، درخواستی غیرمنطقی و نادرست است.

وی با بیان اینکه متاسفانه بخش قابل‌توجهی از تایرهای تولید داخل از نظر کیفی شرایط مطلوبی ندارند، تصریح‌کرد: رقابتی بودن بازار موجب‌شده تا قیمت‌ تایرهای داخلی و خارجی متعادل باشد و از سویی باید به این مهم نیز توجه داشت که باید به سلیقه و خواست مصرف‌کننده احترام گذاشت و به ایشان حق انتخاب داد.سعادتی‌نژاد بیان‌کرد: درحال‌حاضر قاچاق سهم اندکی در بازار دارد، اما با افزایش تعرفه، واردات غیرقانونی صرفه اقتصادی پیدا کرده و قطعا بخش قابل‌توجهی از واردات قانونی جای خود را به قاچاق خواهد داد.در گروه تصفیه نفت مدیرعامل جدید شرکت ملی پالایش و پخش ۳ اولویت‌ مهم ۴ سال آینده را اعلام کرد و گفت: سهامداران پالایشگاه‌ها امکان تامین ۲۰ میلیارد دلار برای نوسازی را ندارند و باید از صندوق توسعه ملی پیگیری شود.

علیرضا صادق‌آبادی که به تازگی جانشین کاظمی در شرکت ملی پالایش و پخش شده، دیروز در مراسم تودیع و معارفه درباره اولویت‌های ۴ سال آینده اظهار کرد: اولین اولویت اتمام هر سه فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با هدف حذف بار روانی تولید بنزین استاندارد و رفع مشکل آلودگی هوای کلان‌شهر است.در تحولات دیگر  این گروه جلسه معارفه شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، امروز برگزار می‌شود تا این شرکت ۲۰۰میلیارد تومانی هم آماده عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام در بورس تهران شود.این جلسه ساعت ۱۴ در سالن سپهر هتل ارم و با حضور مدیران شرکت و نماینده سهامدار عمده آن یعنی شرکت گروه توسعه انرژی تدبیر  برگزار می‌شود.براساس این گزارش، در پی موافقت ۲۴ مهر سال گذشته هیات ‌پذیرش بورس با پذیرش توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، این شرکت با پلاک ۵۱۳ و با نماد «پرشیا» در بازار دوم معاملات درج شده است.

موضوع اصلی شرکت انجام فعالیت‌های بالادستی و پایین‌دستی در حوزه نفت و گاز از قبیل اکتشاف، توسعه، تولید، بهره‌برداری میادین نفتی و گازی، احداث پالایشگاه صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، تامین، احداث و ایجاد خط لوله و سایر تجهیزات، انتقال نفت و گاز، تامین و ساخت تجهیزات مربوط به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و انجام خدمات مهندسی و طراحی مربوط به فعالیت‌های مذکور شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌های داخلی و بین‌المللی اعم از بخش دولتی، خصوصی و عمومی است.سود هر سهم این شرکت ۲۰۰ میلیارد تومانی برای سال مالی جاری ۳۸۶ ریال اعلام شده است.  در گروه فلزی ۲۹ درصد از سهام فولاد خوزستان از سوی سازمان خصوصی‌سازی و به وکالت از زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نفت به ارزش پایه ۸/ ۱ هزار میلیارد تومان روانه میز فروش می‌شود.سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از سرمایه‌گذاری پایندگان بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۵ میلیون و ۹۰۱ سهم «فخوز» را به قیمت ۴۴۶۶ ریال و به ارزش پایه بیش از ۸/ ۱ هزار میلیارد تومان روانه میز فروش خواهد کرد.

کارگزاری بانک سپه این عرضه را ۸ آبان در بازار اول معاملات انجام خواهد داد و در صورت انجام معامله، درصد مالکیت سرمایه‌گذاری پایندگان از ۴۹ به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت. براساس این گزارش، سرمایه‌گذاری پایندگان یکی از زیرمجموعه‌های صندوق بازنشستگی نفت است که اسفند ۹۱ با توجه به اهداف بلندمدت و همگن‌سازی سبد سهام صندوق‌های بازنشستگی نفت اقدام به خرید یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون و ۹۶۰ هزار در گروه معدنی کرد.در دیگر تحولات بازار سهام مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه از موافقت اصولی با تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی گل گهر از طریق انتشار صکوک اجاره خبر داد و جزئیات آن را اعلام کرد.غلامرضا ابوترابی با اشاره به اینکه شرکت‌هایی در حوزه صنعت و معدن نظیر چادرملو، توسعه ملی و... از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه تامین مالی شده‌اند، اعلام کرد: سازمان بورس موافقت اصولی عرضه صکوک اجاره شرکت گل گهر را به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان جهت تامین بخشی از منابع لازم برای مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌پذیر و تامین سرمایه در گردش صادر کرد.

وی افزود: این اوراق ۴ ساله، با نرخ سود ۱۸درصد و با نام از طریق شرکت بورس تهران عرضه خواهد شد که ناشر این اوراق شرکت واسط مالی اردیبهشت سوم با مسوولیت محدود است.این مقام مسوول درخصوص دیگر ارکان انتشار این اوراق توضیح داد: ضامن صکوک اجاره گل‌گهر، بانک پارسیان است و شرکت تامین سرمایه امید نیز مسوولیت بازار‌گردانی و تعهد پذیره‌نویسی این اوراق را بر عهده دارد. عامل پرداخت همانند دیگر انتشارهای صکوک، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است.ابوترابی عنوان کرد: از جمله شرکت‌هایی که در حوزه صنعت و معدن از طریق انتشار انواع صکوک در بازار سرمایه تامین مالی شده‌اند می‌توان به انتشار صکوک ۱۵۰ میلیارد تومانی چادرملو در مهر سال‌جاری اشاره کرد که با پرداخت آخرین اجاره‌بها و مبلغ اصل اوراق سررسید شد.در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۲۱۵میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۶۳میلیارد تومان  بالغ شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۲۲:۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه