انحراف‌گیری از انتظارات بورس‌بازان

یکی از راه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری در بورس اطلاع از رفتار و انتظار دیگر فعالان بازار است. به عبارتی پس از اطلاعات موثق و تحلیل درست، اطلاع از فضا و جو حاکم بر بازار مهم‌ترین‌ موضوعی است که می‌تواند به سهامداران در کسب بازدهی مطلوب کمک کند.
یکی از راه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری در بورس اطلاع از رفتار و انتظار دیگر فعالان بازار است. به عبارتی پس از اطلاعات موثق و تحلیل درست، اطلاع از فضا و جو حاکم بر بازار مهم‌ترین‌ موضوعی است که می‌تواند به سهامداران در کسب بازدهی مطلوب کمک کند.

 یکی از راه‌های موفقیت در سرمایه‌گذاری در بورس اطلاع از رفتار و انتظار دیگر فعالان بازار است. به عبارتی پس از اطلاعات موثق و تحلیل درست، اطلاع از فضا و جو حاکم بر بازار مهم‌ترین‌ موضوعی است که می‌تواند به سهامداران در کسب بازدهی مطلوب کمک کند. اطلاع از انتظارات و پیش‌بینی رفتار فعالان تالار شیشه‌ای موضوعی است که می‌توان از طریق نظرسنجی به آن دست یافت. در واقع نظرسنجی از کارشناسان و فعالان بازار سهام فرآیندی است که طی آن از متخصصان و فعالان این عرصه خواسته می‌شود تا در مورد موضوعات مختلف در بورس اظهار نظر کنند. اطلاع از انتظارات فعالان بورس کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران در انتخاب استراتژی‌های معاملاتی تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشند.
 نظرسنجی‌ها در مورد پیش‌بینی وضعیت آتی مهم‌ترین موضوعات روز در حوزه بازار سهام یکی از خدمات سایت تحلیلی «دنیای بورس» در کمک به سهامداران طی یک سال فعالیت خود بوده است. نتایج این نظرسنجی‌ها در واقع عصاره‌ای از انتظارات کارشناسان و فعالان در مورد وضعیت آتی بورس است.  شاید دیده باشید که اظهار نظر افراد در هر موضوعی وابستگی زیادی به شرایط وقت داشته است. به عبارت دقیق‌تر، اگر بازار در زمان نظرسنجی فضای مثبتی (یا منفی) را تجربه کند، بسیاری از شرکت‌کنندگان با نگاه خوش‌بینی (یا بدبینی) پاسخ خواهند داد. این موضوع در رصد نظرسنجی‌های هفتگی سایت معتبر کیتکو که برای اونس طلای جهانی این کار را هر هفته انجام می‌دهد، قابل مشاهده است. بورس تهران نیز از این موضوع مستثنی نیست. به عبارتی مثلا در دوره صعود یا ریزش قیمت‌ها ممکن است که فضا در اظهار نظر کارشناسان نقش بسیار مهمی داشته باشد. برخی نیز می‌گویند در این نظرسنجی‌ها افراد به انتخاب گزینه‌ای که اقبال زیادی به آن شده است، تمایل دارند. به‌طور مثال در نظرسنجی‌هایی که انتخاب دیگر افراد مشخص است؛ شرکت‌کنندگان به انتخاب گزینه‌ای که بیشترین میزان رای را داشته متمایل می‌شوند. 
در این میان سایت «دنیای بورس» برای اینکه از خطاهای اینچنینی در نظرسنجی‌ها کاسته شود، نمونه‌ای از شرکت‌کنندگان انتخاب می‌کند و به بررسی دلایل و چرایی گزینه انتخابی سهامداران و کارشناسان می‌پردازد. پس از انجام این نظرسنجی‌ها و بررسی دلایل شرکت‌کنندگان، نظرات افراد را در قالب یک گزارش گردآوری می‌کند. به این ترتیب، فارغ از عواملی که ممکن است در نتایج انحراف ایجاد کنند، نظرات اشخاص می‌تواند تعیین‌کننده سناریوهای پیش روی بازار باشد. یعنی فارغ از آنکه کدام گزینه، آرای بیشتری کسب کرده است، شناخت عوامل اثرگذار می‌تواند دید مناسب‌تری به سرمایه‌گذار برای تصمیم‌گیری مناسب بدهد. سایت تحلیلی «دنیای بورس» طی بیش از یک سال فعالیت خود نظرسنجی‌های متعددی به‌صورت روزانه و هفتگی در مورد موضوعات مهم بورس انجام داده است. 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۸:۱۹:۵۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: