رشد آیفکس در روزی پرخبر

 نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد ۹/ ۴ واحدی (معادل ۴۵/ ۰ درصد) در سطح ۷/ ۱۰۹۲ واحدی ایستاد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۸/ ۲۴ درصد رسید.
نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد ۹/ ۴ واحدی (معادل ۴۵/ ۰ درصد) در سطح ۷/ ۱۰۹۲ واحدی ایستاد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۸/ ۲۴ درصد رسید.

 نماگر فرابورس ایران در پایان معاملات روز گذشته با رشد ۹/ ۴ واحدی (معادل ۴۵/ ۰ درصد) در سطح ۷/ ۱۰۹۲ واحدی ایستاد. بر این اساس با احتساب رشد دیروز آیفکس، بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۸/ ۲۴ درصد رسید. دیروز فرابورس ایران میزبان هفتمین عرضه اولیه سال جاری در این بازار بود. در عین حال روز گذشته اوراق مشارکت دولتی در نماد «اشاد۱» در فرابورس ایران پذیره‌نویسی شد. طی معاملات روز گذشته، فعالان بازار شاهد جابه‌جایی افزون بر ۳۳۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۱۱۸میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس بودند.

بیشترین افزایش قیمت در این روز به نماد معاملاتی شرکت‌های فرآوری زغال‌سنگ پرورده طبس، صنعت روی زنگان، شیر پگاه آذربایجان شرقی و پتروشیمی خراسان اختصاص پیدا کرد.  فرابورس ایران دیروز هفتمین عرضه اولیه خود از ابتدای سال تاکنون را تجربه کرد. به این ترتیب دیروز ۱۶ میلیون سهم شرکت شیر و گوشت زاگرس معادل ۲۰ درصد از سهام این شرکت در نماد «زشگزا» به روش ثبت سفارش عرضه شد. کف و سقف قیمتی برای ثبت سفارش «زشگزا» ۳۴۰ تا ۳۵۰ تومان در نظر گرفته شد و هر شخص حقیقی و حقوقی امکان خرید ثبت سفارش ۱۳۰ سهم داشت. در نهایت نیز این نماد معاملاتی در کف تعیین شده قیمت خورد. عرضه اولیه روز گذشته چندان مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفت. دیروز حدود ۱۱۲ هزار نفر، خریدار هفتمین عرضه اولیه فرابورس ایران بودند که با توجه به کشف قیمت ۳۴۰ تومانی به تمامی متقاضیان سهام «زشگزا» به میزان ۱۳۰ سهم تعلق گرفت و در نهایت قیمت این نماد تازه‌وارد بورسی به ۳۴۹ تومان رسید.  همچنین دیروز پذیره‌نویسی اوراق مشارکت دولت به منظور تامین مالی طرح برقی کردن قطار تهران- مشهد در فرابورس ایران آغاز شد. به این ترتیب پذیره‌نویسی ۱۰ میلیون ورقه «اشاد» به ارزش هزار میلیارد تومان در مدت سه روز کاری ادامه خواهد یافت. اوراق مشارکت دولت ۴۸ ماهه بوده و نرخ آن ۱۷ درصد سالانه تا سررسید است که هر ۶ ماه یکبار به حساب دارندگان آن واریز خواهد شد. در نخستین روز از این مهلت سه روزه در پی استقبال چشمگیر سرمایه‌گذاران، ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار ورقه «اشاد» با قیمت هر ورقه ۱۰۰ هزار تومان پذیره‌نویسی شد.
 همگام با صنایع فرابورسی

بررسی نوسان قیمت‌ها در بازار اول و دوم نشان می‌دهد اغلب نمادها با افت قیمت‌ مواجه شده‌اند. به عبارت دقیق‌تر، روز گذشته قیمت سهم حدود ۵۲ درصد از نمادهای قابل‌معامله (۴۴ نماد) در این دو بازار کاهش قیمت را تجربه کردند و ۴۶ درصد از نمادها (۳۹نماد) با افزایش قیمت مواجه شدند.در پایان معاملات روز گذشته شاخص ۱۰ صنعت فرابورسی افزایش یافت. عنوان بیشترین رشد شاخص صنایع به ترتیب به گروه‌های استخراج زغال‌سنگ، زراعت و محصولات شیمیایی تعلق گرفت. در مقابل اما ۱۳ گروه فرابورسی در معاملات دیروز افت شاخص را تجربه کردند. بر همین اساس بیشترین کاهش شاخص در گروه قند و شکر، خرده‌فروشی و محصولات کاغذی به ثبت رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۶:۰ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه