رکورد شکنی جدید در بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند صعودی خود، روز گذشته نیز شاهد رشد ۵۹۶ واحدی (۶/ ۰‌درصدی) شاخص کل بود. به این ترتیب بازار سهام در دومین روز رشد پیاپی توانست وارد کانال ۹۹هزار واحدی شود.
بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند صعودی خود، روز گذشته نیز شاهد رشد ۵۹۶ واحدی (۶/ ۰‌درصدی) شاخص کل بود. به این ترتیب بازار سهام در دومین روز رشد پیاپی توانست وارد کانال ۹۹هزار واحدی شود.

بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند صعودی خود، روز گذشته نیز شاهد رشد ۵۹۶ واحدی (۶/ ۰‌درصدی) شاخص کل بود. به این ترتیب بازار سهام در دومین روز رشد پیاپی توانست وارد کانال ۹۹هزار واحدی شود. این امر سبب شد تا بازدهی بورس از ابتدای سال تا کنون به حدود ۵/ ۲۸ درصد برسد. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت را شروع کردند که در صحنه بازار جهانی قیمت نفت مجددا به مرز ۶۹ دلار رسید. در همین حال به‌رغم کاهش اندک بهای فلزات، همچنان بهای فلز مس در محدوده ۶هزار و ۹۵۲دلار و بهای روی و سرب به ترتیب ۳هزار و ۴۱۰دلار و ۲هزار و ۶۱۶دلار قرار گرفت.

در این شرایط با رشد نمادهایی مانند گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری غدیر، گل‌گهر، ملی مس و چادرملو، بازار توانست شاهد رشد ۶/ ۰ درصدی شاخص کل باشد. با این صعود، شاخص به کانال ۹۹هزار واحد وارد و در پایان در محدوده ۹۹هزار و ۲۲۵واحدی متوقف شد. در این میان شاخص کل هم‌وزن نیز روز گذشته با افزایش ۷۴واحدی به رقم ۱۷هزار و ۴۳۹واحد رسید. در بازار دیروز در حالی شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بودیم که در این میان موج انتشار گزارش عملکردی ۹ ماهه شرکت‌ها در کدال سبب شد تا سهامداران حقیقی بازار، خوش‌بینی بیشتری نسبت به آینده سهام فعال در بورس داشته باشند. در این میان شاهد حرکت مثبت خودرویی‌ها و قطعه‌سازها بودیم. بر این اساس بعد از مدت‌ها نوسان قیمت و توجه به خرید سهام این گروه شکل گرفت. به این ترتیب بیشترین حجم معاملات در میان ۳۸ صنعت بورسی، به خرید و فروش سهام گروه خودرویی تعلق گرفت. مجموع معاملات این گروه به بیش از ۱۴۲ میلیون سهم رسید. همچنین در این گروه شاهد اعلام گزارش عملکرد تولید وفروش ماهانه ایران خودرو بودیم؛ بر این اساس شرکت ایران خودرو در دی ماه موفق به تولید ۶۶ هزار و ۹۸۵ دستگاه انواع خودرو شده است. در این میان گروه پژو با تولید ۴۱ هزار و ۴۱۳ دستگاه در صدر تولیدات «خودرو» قرار داشت. ضمن اینکه این خودروساز مبلغ کل فروش محصولات خود در دی ماه را بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

همچنین در این گروه شرکت آهنگری تراکتور‌سازی ایران با سرمایه اسمی ۱۴۶ میلیارد تومانی، درنظر دارد درصورت موافقت سازمان بورس، سرمایه خود را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد. به این ترتیب در صورت موافقت سازمان بورس، سرمایه «خاهن» به بیش از ۲۱۹ میلیارد تومان خواهد رسید. شرکت اعلام کرده این افزایش سرمایه با دو هدف اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی انجام خواهد شد.در بازار دیروز در نماد تازه وارد شیر و گوشت زاگرس شهرکرد بعد از ۱۰ درصد نوسان مثبت، معامله‌گران شاهد تشکیل صف خرید بودند تا این نماد همچنان به رشد خود در بازار ادامه دهد. به این ترتیب در مجموع روز گذشته با معامله حدود ۶ میلیون سهم مزبور، همچنان صف خریدی معادل ۶/ ۲ میلیون سهم برای آن باقی ماند.

همچنین روز گذشته بازگشایی نماد صدرا نیز با استقبال معامله‌گران همراه شد. به‌طوری‌که این نماد با رشد ۲۸درصد به کار خود پایان داد. در حالی نماد «خصدرا» از تابلوی «ج» بازار پایه به تابلوی «ب» منتقل شد که روز گذشته نخستین معاملات خود در این تابلو را تجربه کرد. به این ترتیب در جریان معاملات دیروز بیش از ۲ میلیون سهم مزبور به ارزشی بالغ بر ۳/ ۲ میلیارد تومان دادوستد شد. در بازار دیروز در تحولات کلان سخنان دوشنبه شب رئیس‌جمهوری دارای اهمیت بود. رئیس‌جمهوری در این سخنان در مورد گروه بانکی از عدم صدور مجوز بانک‌های جدید خبر داد. در گروه بانکی، بانک صادرات که از اواخر تیر سال گذشته تا کنون با توقف نماد روبه‌رو‌ است و تاکنون هم نتوانسته مجمع سالانه مربوط به سال مالی اسفند ۹۵ را برگزار کند، بعد از چندین ماه تاخیر بالاخره زمان دو مجمع سالانه و عادی به‌طور فوق العاده را مشخص و قطعی کرد. سهامداران «وبصادر» صبح روز یکشنبه ۱۵ بهمن به دو مجمع سالانه و عادی به‌طور فوق العاده می‌روند تا ضمن تصویب صورت‌های مالی، هیات مدیره را انتخاب کنند که از قرار معلوم باید منتظر تغییر مدیرعامل این بانک ۷/ ۵ هزار میلیارد تومانی در مجمع یا بعد از آن بود. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس( با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) به ۲۹۴میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۵۶میلیارد تومان رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷:۵۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: