کاهش زمان توقف نمادهای معاملاتی در بورس تهران

مدیر ناشران شرکت بورس گفت: با اجرایی شدن اصلاحات دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و نحوه انجام معاملات، زمان توقف نمادها کاهش یافته و در حال حاضر تعداد نمادهای تعلیق شده به ۷مورد رسیده است.
مدیر ناشران شرکت بورس گفت: با اجرایی شدن اصلاحات دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و نحوه انجام معاملات، زمان توقف نمادها کاهش یافته و در حال حاضر تعداد نمادهای تعلیق شده به ۷مورد رسیده است.

مدیر ناشران شرکت بورس گفت: با اجرایی شدن اصلاحات دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و نحوه انجام معاملات، زمان توقف نمادها کاهش یافته و در حال حاضر تعداد نمادهای تعلیق شده به ۷مورد رسیده است.

طوبی دهقانی در این خصوص اظهار کرد: قبل از اجرایی شدن اصلاحات دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و نحوه انجام معاملات، نمادهای معاملاتی تا زمان شفاف‌سازی و ارائه اطلاعات از سوی شرکت‌ها متوقف می‌ماند. پس از اصلاح دستورالعمل‌ها و با توجه به تمهیداتی که برای کوتاه تر شدن زمان توقف نمادها اندیشیده شد، زمان توقف نمادها کاهش یافته و در حال حاضر تعداد نمادهای تعلیق شده به ۷ مورد رسیده است.وی توقف و بازگشایی نمادها را در معاملات اوراق بهادار دارای اهمیت زیاد دانست و عنوان کرد: با توجه به تغییر برخی دستورالعمل‌های بازار سرمایه از جمله دستورالعمل‌های افشا، پذیرش و نحوه انجام معاملات در بورس تهران از دی ماه سال گذشته، نمادهای معاملاتی علاوه بر توقف به علت برگزاری مجامع و افشای اطلاعات با اهمیت، با نوسان ۲۰ درصد و ۵۰ درصد قیمت سهام نیز متوقف می‌شوند. دهقانی تصریح کرد: مطابق اصلاحات انجام شده در دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات، در صورتی که قیمت پایانی سهم طی پنج روز معاملاتی متوالی بیش از ۲۰ درصد افزایش یا کاهش داشته باشد، نماد معاملاتی متوقف و ناشر ملزم به ارائه اطلاعیه شفاف‌سازی درخصوص علت نوسان قیمت سهم بوده و نماد معاملاتی روز معاملاتی بعد گشایش می‌یابد.وی خاطرنشان کرد: در این حالت حتی اگر ناشر اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر نکند، بورس تهران با انتشار اطلاعیه عدم شفاف‌سازی ناشر درخصوص این نوسان، نماد متوقف شده را در روز معاملاتی بعد بازگشایی خواهد کرد.

مدیر ناشران بورس به سایت تدان اشاره کرد و گفت: اگر قیمت سهام شرکتی در ۱۵ روز با نوسان قیمت ۵۰ درصد افزایش یا کاهش همراه شود، نماد معاملاتی متوقف شده و سرمایه گذاران و تحلیلگران می‌توانند از طریق کارگزاری‌ها، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، سوالات خود را در مورد وضعیت شرکت در سایت «تدان»، مطرح کنند و ناشر در اطلاعیه شفاف‌سازی به این سوالات پاسخ می‌دهد. درخصوص نوسان ۵۰ درصد، نماد معاملاتی ناشر حداکثر پس از دو روز کاری با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شود. وی با اشاره به دسته‌بندی توقف نمادها در قالب دو گروه توضیح داد: توقف نمادها به علت انتشار اطلاعات با اهمیت در قالب دو گروه «الف» و «ب» دسته‌بندی شده‌اند. در مورد گروه «الف» نماد معاملاتی در اولین جلسه معاملاتی بعد، بدون محدودیت در دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد و اگر اطلاعات مربوط به گروه «ب» باشد؛ با توجه به ساعت انتشار این گونه اطلاعات، نماد بازگشایی خواهد شد و بازگشایی حداکثر تا روز معاملاتی بعد انجام می‌شود.

دهقانی ادامه داد: درخصوص توقف نماد به علت برگزاری مجمع مطابق دستورالعمل نحوه انجام معاملات در بورس تهران، توقف نماد معاملاتی یک روز کاری قبل از برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام براساس اطلاعیه دعوت به مجمع منتشره توسط ناشر در سایت کدال متوقف و حداکثر دو روز کاری پس از برگزاری مجمع عمومی عادی، بازگشایی می‌شود.مدیر ناشران بورس تهران به تعداد روزهای معاملاتی ناشران در فصل برگزاری مجامع اشاره کرد و افزود: در سال ۹۷ تعداد روزهای معاملاتی در فصل برگزاری مجامع که برای اکثر شرکت‌ها تا پایان تیر ماه است، ۷۷ روز است که طی این مدت میانگین تعداد روزهای مجاز بودن نمادهای معاملاتی ۶۶ روز بوده است. همچنین متوسط بیشترین تعداد روزهای مجاز بودن نمادها طی ۴ ماه نخست سال ۹۷ به تفکیک صنعت مربوط به صنایع بانک‌ها و موسسات اعتباری، سرمایه‌گذاری، چندرشته‌ای صنعتی، مسکن و انبوه‌سازی، لیزینگ و لاستیک و پلاستیک است. به این صورت که متوسط این روزها برای صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری، صنعت سرمایه‌گذاری و چندرشته‌ای صنعتی ۷۳ روز و صنعت مسکن و انبوه‌سازی، لاستیک و پلاستیک و صنعت لیزینگ ۷۲ روز است.
 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۹:۳۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: