اعداد و کدهای حک شده روی طلا را بهتر بشناسیم! سایت زر

اعداد و کدهای حک شده روی طلا را بهتر بشناسیم! سایت زر
در این مقاله شما را با اعداد و کدهای حک شده روی طلا که با آنها برخورد می کنید آشنا کنیم و بدانیم شماره های حک شده روی طلا چیست و دلیل تفاوت عیار حک شده روی طلا چه می باشد. پس با ما همراه باشید

اعداد و کدهای حک شده روی طلا واقعاً به چه معنا هستند؟ هنگامی که قصد می‌کنید برای خود یا دیگری طلا بخرید اولین دغدغه شما این خواهد بود که آیا طلا مدنظرتان اصل است یا نه و نگران این هستید که متناسب با هزینه‌ای که می‌کنید طلای مرغوب خریداری کنید. پس برای پاسخ به این دغدغه دست به کار می‌شوید و از آشنایان یا افراد خبره و یا از منابع اینترنتی درباره این که طلای اصل چه ویژگی‌هایی دارید جستجو می‌کنید. احتمالا طی این جستجو یکی از اولین مواردی که با آن برخورد می‌کنید موضوع کد و ارقام حک شده روی طلا خواهد بود.

اعداد و کدهای حک شده روی طلا - سایت زر

شاید هم انگشتر یا گردنبندی قدیمی از گذشتگان خود به یادگار دارید و کنجکاوید بدانید حروف، اعداد و علائمی که روی آن حک شده است به چه معناست و اصالت این قطعه طلا به کجا برمی‌گردد. شاید هم این کنجکاوی را در مورد زیورآلاتی که در گذشته خریداری کرده‌اید داشته باشید.

به هر صورت چون دانستن این که هر کدام از چیزهایی که روی طلا حک شده است در تشخیص نوع و اصالت آن اهمیت زیادی دارد، برآن شدیم در این مقاله درباره این که ارقام حک شده روی طلا به چه معنا هستند و چه اطلاعاتی را در خود دارند توضیحاتی مهم و کاربردی ارائه کنیم. پس برای آگاهی از قصه پشت این کدها و اهمیت آن این مقاله را تا انتها بخوانید.

مشخصات حک شده روی طلا

شاید در ابتدا دشوار به نظر برسد که از روی کدهایی که روی قطعه طلایی که خریداری کرده‌اید، بتوانید از مشخصات آن اطلاع پیدا کنید، اما در همین ابتدا لازم است بدانید که این کار به آسانی قابل انجام است و تنها کافی است تفسیر هر یک از حروف یا اعدادی که رو طلا حک شده است را بدانید.

مشخصات حک شده روی طلا - سایت زر
 

این مشخصات معمولا از طریق حروف و اعداد حک شده روی طلا قابل شناسایی هستند. اعدادی که روی طلا درج می‌شوند بیانگر عیار طلا و میزان خلوص آن هستند و حروفی که روی طلا حک شده‌اند می توانند بیانگر رنگ طلا یا مبدا سازنده و برند طلا باشند. به هریک از این موارد در ادامه به تفصیل پرداخته خواهد شد. این مشخصات معمولا درون حلقه انگشتر یا هر گونه زیورآلات حلقه‌ای نظیر دستبند و یا روی برچسب همراه زیورآلاتی چون گردنبند دیده می‌شوند.

شماره های حک شده روی طلا

آشنایی دقیق‌تر با مواردی که روی طلا حک می‌شوند را با شماره‌ها شروع می کنیم. این شماره‌ها عیار و خلوص طلای به کار رفته را نشان می‌دهند. این شماره‌ها معمولا کنار حرف K که منظور از این حرف عیار است، قرار می‌گیرند و به شکل 24K، 18K، 14K، 12K و 10K دیده می‌شوند. پس هر جا روی طلا حرف K را دیدید به معنی عیار است. اما منظور از هر یک از این شماره‌ها چیست؟ 24K یعنی طلای ۲۴ عیار و نشان دهنده این است خلوص این طلا بالغ بر ۹۹ درصد است. به همین ترتیب 18K  طلای ۱۸ عیار را نشان می‌دهد و خلوص ۷۵ درصد را می‌رساند. 14K  طلای ۱۴ عیار و خلوص طلای حدود ۵۸ درصد، 12K طلای 12 عیار که خلوصی برابر نصف طلای ۲۴ عیار دارد و در نهایت 10K  طلای ۱۰ عیار با خلوص حدود ۴۱ درصد را نشان می‌دهد. واضح است که هر چه عیار طلا و رقم مربوط به آن بیشتر باشد ارزش آن قطعه طلا بیشتر خواهد بود به این دلیل که میزان فلز طلایی که در آن به کار رفته است بیشتر است.

نمایش دیگری نیز برای ارقام حک شده روی طلا که مربوط به عیار طلا هستند وجود دارد و بیشتر برای طلاهای ساخت خارج از کشور کاربرد دارد، به این صورت که با عددی سه رقمی بدون وجود حرف K روبه رو هستیم. طلاهای ساخت آمریکا بیشتر با عیار ۱۴ که ارقام مربوط به آن ۵۸۵ است عرضه می‌شود. طلاهای اروپایی به دو صورت ۱۴ و ۱۸ عیار که رقم‌های مربوط به هریک ۵۸۵ و ۷۵۰ می‌باشد و هم‌چنین با عیار ۱۰ که ارقام مربوط به آن ۴۱۷ می‌باشد مشخص می‌شوند. عیار ۲۲ نیز در بعضی کشورها مرسوم است و با ۹۱۶ نشان داده می‌شود.

رایج ترین رقمی که در این حالت روی طلاهای موجود در ایران حک می‌شود عدد ۷۵۰ است. این عدد نشان‌دهنده طلای ۱۸ عیار بوده و به این معنی است که ۷۵ درصد طلای خالص در زیورآلاتی که این عدد روی آن حک شده است وجود دارد. برای عیار ۲۴ هم کد ۹۹۹ به کار می‌رود که همان‌طور که گفته شد چندان در ایران کاربرد ندارد. درمجموع می‌توان گفت با وجود این که نوع درج ارقام به شیوه‌ای که ذکر شد در بیشتر کشورها مرسوم است؛ اما کشورهای مختلف استانداردهای خود را برای حک کردن کد روی طلا دارند.

اعداد حک شده روی طلا

علاوه بر ارقام و اعدادی که در قسمت قبل به آن اشاره شد ممکن است اعداد حک شده روی طلا به نحو دیگری نیز توجه شما را جلب کند به این صورت که اعدادی به شکل تاریخ میلادی را مشاهده نمایید. این اعداد که گاهی با حروف تاریخ نیز همراه هستند در بسیاری از جواهراتی که ساخت خارج از کشور هستند دیده می‌شوند. این تاریخ در اکثر موارد نشانگر زمانی است که آن قطعه طلا تحت نظر مراجع مربوطه مورد ارزیابی و تایید از لحاظ ویژگی‌های کمی و کیفی قرار گرفته است و مربوط به تاریخ تولید آن قطعه طلا نیست.

مشخصات حک شده روی طلا - سایت زر

شماره حک شده روی طلا چند است

تا این قسمت از این مقاله شما با اعدادی که روی طلا حک می‌شوند آشنا شدید و بنابراین هنگام خرید طلا مانند تهیه انگشتر طلا مردانه یا هر نوع زیورآلات دیگر با تفسیر شماره و عدد حک شده روی آن آشنا هستید. اما چنانچه شماره حک شده برای شما همچنان گویا نبود می‌توانید از فروشنده کمک بگیرید. به ویژه زمانی که قصد خرید اینترنتی دارید برای این که بدانید شماره حک شده روی طلا چند است چنانچه این اطلاعات، در توضیح مشخصات آن محصول یا در تصویر آن در سایت مربوطه درج نشده بود، از طریق راه‌های ارتباطی موجود این مورد را بررسی کنید و پس از خرید نیز شماره اعلام شده و شماره حک شده روی طلا را با هم تطبیق دهید.

 

دلیل تفاوت عیار حک شده روی طلا

در قسمت قبل درباره ارقام حک شده روی طلا که تنوع آن‌ها به دلیل تفاوت در عیار طلا بود اطلاعاتی کسب کردید. در این جا لازم است درباره این که چرا عیار و خلوص انواع طلا متفاوت از هم هستند نیز توضیح کوتاهی داشته باشیم. برای افزایش مقاومت و دوام طلا، کمی از خلوص آن می‌کاهند. به این ترتیب که برای ساخت زیورآلات بر پایه طلا، در کنار طلا به میزان مشخصی از سایر فلزات هم در ساخت آن کمک می‌گیرند. به طور مثال در ساخت طلای ۱۸ عیار همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد ۷۵ درصد طلای خالص و ۲۵ درصد سایر آلیاژها دخیل‌اند. هرچه عیار طلا بالاتر باشد میزان طلا بیشتر و سهم آلیاژها کم‌تر است. درواقع می‌توان گفت بین چهار عیار رایج خلوص طلا، عیار ۱۰ از همه بادوام‌تر است؛ اما کمترین میزان طلا را دارد و طلای ۲۴ عیار بیشترین میزان طلا را دارد؛ اما مقاومت کمتری در برابر شرایط محیطی دارد. لازم به ذکر است طلای عیار ۱۸ مناسب‌ترین حالت طلا از لحاظ دوام در عین  داشتن جلا و زیبایی است که بیشتر برای انواع زیورآلات و جواهرات استفاده می‌شود.

حروف حک شده روی طلا

حال به این می‌پردازیم که حروف حک شده روی طلا هر کدام به چه معنی هستند. مسلم است که حروف حک شده روی طلا معمولا به انگلیسی هستند. این حروف یا نشان‌دهنده رنگ طلا بوده و یا درباره محل تولید طلا به ما اطلاعاتی می‌دهد. به این شکل که حرف Y نشان‌دهنده طلای زرد، حرف W طلای سفید و حرف P  نشانگر رزگلد می‌باشد.

مشخصات حک شده روی طلا - سایت زر

 اگر طلای شما ساخت ایران باشد حروف حک شده روی طلا شامل حرف اول نام شهر محل تولید آن خواهد بود. به طور مثال حرف T بیانگر این است که طلا در تهران ساخته شده است. اما باید توجه داشته باشید که کنار حرف مربوط به شهر محل ساخت طلا معمولا یک عدد هم وجود دارد مثلا 90T که این عدد ۹۰ کد یک واحد تولیدی مشخص در تهران را نشان می‌دهد و در واقع عدد کنار حرف اول شهر، مربوط به کد واحد تولیدی آن قطعه طلا است که معمولا از طرف اتحادیه طلا و جواهر کشور صادر می‌شود.

در بعضی موارد حرف اول برند سازنده طلا نیز از حروفی است که روی طلا حک می‌شود و کسانی که به برند طلا و جواهر خود اهمیت می‌دهند هنگام خرید باید به این قسمت هم توجه داشته باشند و اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت کنند. برای مثال چنانچه قصد خرید انگشتر طلا زنانه را دارید و برند بودن به هر دلیلی برای شما دارای اهمیت است حک بودن حرف مربوط به آن را بررسی کنید.

حروف حک شده روی طلا آبکاری شده

جواهرات آبکاری شده با طلا به این صورت ساخته می‌شوند که روی یک پایه فلز، مانند مس طی فرآیند آبکاری، لایه نازکی از طلا ایجاد می‌کنند. این روکش طلا حداقل باید ۷ میکرو اینچ ضخامت داشته باشد تا پایه فلزی، آبکاری شده با طلا تلقی گردد. با درنظرگرفتن این موضوع لازم است بدانید حروف دیگری روی طلا حک می‌شوند و به معنی آب کاری بودن آن هستند کدامند. از جمله این موارد می‌توان به GP اشاره کرد. این دو حرف در کنار هم نشانگر روکش طلا هستند. درواقع چنانچه این حروف روی انگشتر یا سایر زیورآلات دیده شود به این معناست که پایه فلزی آن طلا نیست بلکه تنها روکشی از طلا دارد. هم چنین GEP و XP  حک شده روی طلا نیز به این معناست که محصولی که در دست دارید با طلا آب‌کاری شده است.

علایم حک شده روی طلا

 بعضی از زیورآلات طلا دارای علائمی هستند که مربوط به مراکز تایید و سنجشی است که عیار و ارزش آن قطعه را تایید کرده است. هم‌چنین این علائم می‌تواند علائمی سنتی و دارای قدمت باشند و یا علائمی باشندکه درج آن‌ها در کشورهایی مانند سوئد، اتریش و... که عضوکنوانسیون بین‌المللی مربوط به طلا و جواهر هستند رایج است. حتی ممکن است علائمی مربوط به اسپانسر یا سازندگان طلا و جواهر روی آن ها حک شده باشد. علائم مربوط به سازنده بیشتر از حرف اول نام شرکت تولیدکننده گرفته می شود و به عنوان علائم تجاری هم شناخته می‌شوند.

شاید علامت مربوط به سازنده را نتوان به راحتی تشخیص داد و مشخص نباشد که مربوط به چه چیزی هستند. بنابراین اگر نمادی در جواهرات شما حک شده است که با آن آشنا نیستید، احتمالا مربوط به علامت سازنده و درواقع علامت تجاری است. لازم به ذکر است علایمی که مطرح شدند بیشتر در سایر کشورها کاربرد دارند و چنانچه طلای ساخت خارج از ایران را تهیه کنید احتمال دارد که این علائم را به صورت حک شده روی طلا ببینید.

طلای تقلبی حروف حک شده روی طلا

هر آنچه تاکنون درباره مشخصات حک شده روی طلا بیان شد درباره اطلاع از شناسنامه طلا بوده است یعنی اصالت طلایی که شامل این حروف و یا ارقام باشد قابل بررسی و پیگیری است. به همین ترتیب طلایی که فاقد این مشخصات باشد به احتمال زیاد تقلبی بوده و به جای طلای اصل فروخته می‌شود. بنابراین لازم است هنگام خرید علاوه بر ظاهر و زیبایی زیورآلاتی که مدنظر دارید به اصل بودن آن و بررسی وجود مشخصات طلا روی آن دقت داشته باشید. لازم به ذکر است توجه به تقلبی نبودن محصول فقط منحصر به طلا نیست. شاید شما قصد خرید یک انگشتر پلاتین مردانه یا هر جنس دیگر از زیورآلات را داشته باشید، با این وجود باز هم باید دقت کنید که خلوص و عیار پایه فلزی آن را مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

درک معنایی که پشت هر یک از ارقام و حروف حک شده روی طلا به شما کمک می‌کند تا یک مصرف‌کننده آگاه باشید و در نتیجه جلوی ضررهای مالی ناشی از عدم شناخت محصولاتی که بر پایه طلا هستند گرفته شود. در این مقاله با آن‌چه که از اطلاعات حک شده روی طلا می‌توان دریافت، توضیحات کاملی ارائه شد. با توجه به مطالب ذکر شده به راحتی می‌توان به این نتیجه رسید که برای داشتن یک طلای با اصالت و دارای کدهایی که مشخصات آن را نشان می‌دهد باید خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید و بتوانید سوالات خود را درباره شناسنامه محصولی که قصد خرید آن را دارید جویا شوید.

 برای این کار دو راه دارید؛ مراجعه به طلافروشی‌های مورد اعتماد خود و یا خرید از یک فروشگاه اینترنتی معتبر که اصالت محصولات آن تضمین‌شده باشد. اگر راه دوم را مدنظر دارید گالری آنلاین طلا و جواهر زر این امکان را به شما می‌دهد که طلا و جواهر موردپسند خود را بدون نگرانی درباره‌ اصل و مرغوب بودن آن سفارش دهید. درواقع شما با خرید از این فروشگاه می‌توانید به راحتی روی انتخابی مطابق سلیقه خود تمرکز کنید و هیچ‌گونه تردیدی درباره کیفیت یا اصالت محصول نداشته باشید. هم‌چنین اگر سوالی در خصوص مشخصات هریک از زیورآلات گالری زر داشته باشید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان این مجموعه در میان بگذارید و خریدی مطمئن را تجربه کنید.

منبع خبر: اختصاصی سایت زر
  ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۳:۲۷:۴۸ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد