مروارید چیست و چگونه تشکیل میشود؟

مروارید چیست و چگونه تشکیل میشود؟
در این مقاله مرجع تخصصی طلا و جواهر به بررسی تاریخچه ای از مروارید و نحوه تشکیل مروارید می پردازیم.

به گزارش مرجع تخصصی طلا و جواهر ایران ، مروارید گوهری است که در اعماق اقیانوس ها رشد کرده و بدون نیاز به تراش و صیقل از زیبایی منحصر به فردی در میان جواهرات برخوردار است.

 کلمه مروارید ریشه ای لاتین داشته و ریشه آن از کلمه پرنا (perna) که نوعی صدف می باشد و همچنین سفارولا (sphaerula) به معنی کروری شکل گرفته شده است.

مروارید توسط جانوران نرم تن که ما آن را صدف می نامیم و گاها توسط حلزون ها به وجود می آید.

 هنگامی که جسم خارجی وارد صدف شد، صدف به منظور دفع آن، موادی از خود ترشح می کند که از جمع شدن این مواد مروارید تشکیل می شود.

روند تشکیل یک مروارید به این صورت است که ماده ای شاخی به نام کنچیولین به صورت لایه های بسیار نازک و متحد المرکز دور هسته ای از جسم بیگانه ترشح می شود و روی آن را ماده ای به نام مادر مروارید که کربنات کلسیم می باشد، می پوشاند.

شکل اصلی مروارید گرد و کره مانند می باشد هرچند مروارید به شکل‌های دیگری نیز در فروشگاه طلا و جواهر مانند گلابی و دکمه و حتی شکل‌های نامنظم هم دیده می‌شود.

مروارید به رنگ های سفید، صورتی، نقره ای ، کرم ، طلایی، آبی ، سیاه  می باشد. در آبهاي بسيار شور مرواريدهاي داراي رنگ كرم بسيار فراوان‌تر از ساير رنگها ديده مي‌شوند. مرواريدهاي حاصل از آبهاي شيرين تيره‌تر از انواع بدست آمده از آبهاي گرم هستند.

فروش طلا و جواهرمروارید به عنوان زینت در گردنبند مروارید، آویز مروارید، انگشترمروارید، گوشواره مروارید و دستبند مروارید مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که گونه مروارید خليج فارس يكي از باارزش‌ترين انواع مرواريد در جهان است.
در مقاله بعدی به بررسی مرواریدهای مصنوعی می پردازیم.
تهیه و تنظیم:مسعود رضایی - سایت زر (zar.ir)

مروارید طبیعی

مروارید چیست

منبع خبر: سایت زر
  ۷ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۳:۳۶:۴۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد