برلیان و الماس چه تفاوتی با هم دارند؟

برلیان و الماس چه تفاوتی با هم دارند؟
برلیان نوعی تراش است که برای سنگ الماس استفاده میشود این نوع تراش فرزند تراشی است به نام تراش سوییسی که برای انواع و اقسام سنگهای مختلف در گذشته استفاده می شده است.

با عمومیت یافتن استفاده از جواهرات به عنوان زیورآلات اصطلاحات نادرستی در بین افراد شاغل در این زمینه رایج شد که عموما به دلیل نا آگاهی این افراد بود و این اصطلاحات غلط به عموم مردم هم سرایت کرد.
یکی از این اصطلاحات غلط که اکثرا بین مردم استفاده می شود و استفاده از آن توسط مخاطبین من همیشه برای من به نوعی آزار دهنده بوده است، استفاده از واژه ی “برلیان” برای سنگ قیمتی “الماس” است و قصد دارم در مورد واژه برلیان و الماس توضیحاتی را در ادامه ارائه کنم.
برلیان Brilliant : 
برلیان نوعی تراش است که برای سنگ الماس استفاده میشود این نوع تراش فرزند تراشی است به نام تراش سوییسی که برای انواع و اقسام سنگهای مختلف در گذشته استفاده می شده است. در تراش برلیان امروزه سعی بر آن است که هر چه بیشتر از قبل جلوه های بصری سنگ الماس را به نمایش بگذراند و زوایای و نوع برش را به شکلی تنظیم کنند که نور وارده شده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورده کرده و در انتها به چشم ما برخورد کند. برای دست یافتن به این مساله دانشمندان موسسات بزرگ آمریکا و بلژیک همیشه برای بهتر کردن نوع تراش الماس ها تلاش می کنند و سال به سال استاندارهای جدیدی را برای اینکار ارائه می دهند. و در اصل تراشندگان الماس چه کسانی که به روش سنتی مباردت به تراش الماس میکنند و چه کسانی که با دستگاه های پیشرفته بایستی پیرو این استاندار باشند.
الماس Diamond: 
در مورد الماس کما بیش اکثر مردم اطلاعات خوبی دارند، من جمله اینکه، بالاترین درجه ی سختی را در بین سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی دارد، سنگی بسیار گران قیمت است گاهی اوقات الماسهایی که تاریخچه ی مختص به خود را با خود به همراه دارند پشتوانه ی پول مملکت ها هستند، نوع شفاف و بی رنگ آن معروفترین نوع آن است ولی امروز برای تنوع هم که شده از رنگهای مختلف آن هم استقبال به عمل می آید و غیره ….
پس به دلیل اینکه این نوع تراش یعنی تراش برلیان صرفا برای سنگ الماس روز به روز در حال پیشرفت و بهبود هست عموم افراد این سنگی قیمتی را به اسم برلیان میشناسند در صورتی که در اصل بایستی به خاطر داشته باشیم که نام این سنگ الماس است و تراش آن برلیان، ممکن است یک نوع سنگ با استفاده از نوع دیگری از تراشها، تراش خورده باشد پس نباید برای آن سنگ واژه ی برلیان را بکار ببریم.
نویسنده: مهدی نعیمی
منبع خبر: گردآوری: گروه زر
  ۷ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۷:۴۸:۴ قبل از ظهر

نظرات (5)

somayeh  ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۸:۵۶:۳ بعد از ظهر

توضیح بسیار عالی بود برای خود من تفاوت این دو جای سوال بود ممنون

مهسا  ۱۸ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۳:۱:۳۴ قبل از ظهر

واقعا توضيحات خوبي بود. من هم بين اين دو دچار ابهام بودم. باسپاس فرااوان

لیلا  ۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۹:۱۶:۳۵ بعد از ظهر

سلام ممنون ازاطلاعات خوبتون

سارا  ۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۶:۵۴:۳ بعد از ظهر

عالی بود.

مهدی  ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۷:۱۸ قبل از ظهر

واقعا عالیه.

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد