قیمت سکه و افت‌ و‌ خیز 2 درصدی

قیمت سکه در بازار آتی برخلاف نوسانات رو به پایین بازار نقدی، در دادستدهای بعد از ظهر در هر یک از سررسیدها تا حدودی افزایش نرخ داشت.
قیمت سکه در بازار آتی برخلاف نوسانات رو به پایین بازار نقدی، در دادستدهای بعد از ظهر در هر یک از سررسیدها تا حدودی افزایش نرخ داشت.
قیمت سکه در بازار آتی برخلاف نوسانات رو به پایین بازار نقدی، در دادستدهای بعد از ظهر در هر یک از سررسیدها تا حدودی افزایش نرخ داشت.
دادوستد سکه در بازار آتی بورس کالای ایران با افت‌و‌خیز همراه شد؛ در روزی که معاملات سکه به تاثیر از افت قیمت طلای جهانی و آرامش بازارهای ارز و نقدی می‌رفت که سیر نزولی روز ماقبل را ادامه دهد، اما انتشار برخی اخبار رسمی پیرو سکه‌های پیش فروش، قیمت‌ها را تا حدودی صعودی کرد؛ این در حالی بود که در بازار نقدی قیمت سکه همچنان زیر 790 هزار تومان معامله می‌شد.
بحث تامین ارز وارد‌کنندگان و انجام شدن 70 درصد واردات با ارز دولتی در کنار اولویت ارز یک هزار و 226 تومانی با کالاهای اساسی، مهم‌ترین اخباری بوده که توانست روند مبادلات در بازار ارز و سکه را تا حدودی آرام کند. این در شرایطی است که انتشار خبر ثبت نام پیش فروش 9 میلیون و 300 هزار قطعه سکه توسط مردم و از سویی احتمال ارائه اوراق بهادار به جای سکه‌های پیش فروش (البته به صورت اختیار و با رضایت مشتری و مطرح شدن آن تنها در حد ایده) از سوی مدیر کل نشر و ریالی بانک مرکزی بازار آتی را به یکباره با رشد قیمت مواجه کرد. همچنین اعلام شده به دلیل فراهم نشدن رضایت کارمندان عیدی آنان به جای سکه، پول نقد خواهد بود. همین اتفاقات و اخبار منتشر شده باعث شد بازار تا حدودی با واکنش مثبت روبه‌رو شود. البته در ساعات پایانی روز گذشته با تحرکات مثبت در بازارهای جهانی، قیمت‌ها در سررسیدهای دور تا حدودی با دامنه نوسان مثبت پیگیری شد.
برخی کارشناسان بر این باور هستند با کاهش حجم تقاضاها در بازار سکه و ارز به دلیل جمع شدن بخش زیادی از نقدینگی و از سویی روانه شدن بخشی از آن در اوراق مشارکت و گواهی سپرده و کاهش قیمت جهانی طلا در بازارهای جهانی، فعلا بازار مسیر نزولی را طی می‌کند؛ این در شرایطی است در روزهای پایانی سال علاوه بر تقاضای ارز مسافرتی، موضوع تامین ارز بخشی از صنایع که نیاز به مواد اولیه دارند می‌تواند روی حجم سطح تقاضاها در بازار تاثیر داشته باشد. به نظر تحلیلگران اگر بانک مرکزی همسو با خواسته‌های بازار حرکت نکند و از سویی در تعهدات پیش فروش سکه‌های ثبت نامی کم کاری کند آن وقت می‌توان بعد از عید و در اوایل اردیبهشت‌ماه شاهد رشد دوباره قیمت‌ها بود؛ این در شرایطی است که اجماع تحلیلگران روی نوسان رو به پایین قیمت‌ها تا مدت مورد بررسی بیشتر است.
البته یکی از مهم‌ترین اطلاعیه‌های دیروز بازار این بود که از امروز موعد تحویل گواهینامه آمادگی تحویل سررسیدهای اسفندماه شروع خواهد شد؛ این در شرایطی است که معامله‌گران کم کم در فکر بستن موقعیت‌های خود هستند؛ براساس اطلاعیه سرپرست قراردادهای مشتق کالایی؛ فرآیند تحویل قرارداد آتی اسفندماه در روزهای 21 و 22 اسفندماه مطابق ضوابط انجام خواهد گرفت.
در مجموع روند مبادلات برای هر یک از سررسیدها متفاوت بود؛ سکه اسفندماه با 7 هزار و 100 تومان افت در ابتدای معاملات (دامنه نوسان 89/0 درصد) و رشد 2 هزار و 600 تومانی در بعد از ظهر (دامنه نوسان 34/0 درصد) در محدوده 793 تا 803 هزار تومان، سکه فروردین ماه با افت 10 هزار تومانی (دامنه نوسان 81/1 درصد) در محدوده 827 تا 837 هزار تومان، سکه اردیبهشت‌ماه با 5 هزار تومان کاهش (دامنه نوسان 59/0 درصد) و رشد 6 هزار تومانی در ساعات پایانی (دامنه نوسان 66/0 درصد) در محدوده 874 تا 885 هزار تومان، سکه خردادماه با 6 هزار تومان نوسان (دامنه نوسان 70/0 درصد) در محدوده 907 تا 920 هزار تومان، سکه تیرماه با 5 هزار و 600 تومان افت در مبادلات صبح (دامنه نوسان 60/0 درصد) و 13 هزار تومان رشد در مبادلات بعد از ظهر (دامنه نوسان 34/1 درصد) در محدوده 946 تا 965 هزار تومان قرار گرفت. 
شما می توانید آخرین اخبار طلا، سکه و ارز را از اینجا ببینید.          
منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۷:۹:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: