آغاز شمارش معکوس انتخابات آمریکا در بازار طلا

 آغاز شمارش معکوس انتخابات آمریکا در بازار طلا
تحلیلگران بازار طلا که شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را آغاز کرده اند، می گویند اوضاع معاملات در هفته جاری تحت تاثیر تصویب یا عدم تصویب اقدامات محرک مالی پیش از انتخابات قرار خواهد گرفت.

تحلیلگران بازار طلا که شمارش معکوس برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را آغاز کرده اند، می گویند اوضاع معاملات در هفته جاری تحت تاثیر تصویب یا عدم تصویب اقدامات محرک مالی پیش از انتخابات قرار خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، خوش بینی به کمک مالی فدرال باعث شد بازارهای سهام و طلا در آخرین روز معاملات هفته گذشته به سطح بالاتری صعود کنند. ترامپ روز جمعه در توییتی نوشت: مذاکرات کمک مالی کووید در جریان است.

این خبر با انتشار گزارشهایی از افزایش بسته کمک مالی کرونایی به ۱.۸ تریلیون دلار از سوی کاخ سفید، همزمان شد.

شاخص دلار آمریکا در واکنش به این اخبار نزول کرد و در مقابل، بازارهای سهام صعود کردند. همچنین هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۳۱ دلار و ۱۰ سنت معادل ۱.۶ درصد افزایش یافت و در ۱۹۲۶ دلار و ۲۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از ۱۸ سپتامبر به این طرف بود و قیمت طلا برای کل هفته حدود یک درصد افزایش نشان داد.

دانیل گالی، استراتژیست کالای شرکت "تی دی سکیوریتیز" اظهار کرد: اخبار مربوط به تصویب کمک مالی و  لغو مذاکرات کمک مالی، معامله گران طلا را در وضعیت دشواری قرار داده است. در حال حاضر همه توجهات به انتخابات معطوف است و شمار معکوس برای انتخابات آغاز شده و تا ۲۰ روز آینده فضای بازار تحت تاثیر این موضوع قرار خواهد داشت.

افشین نوابی، نایب رییس ارشد شرکت ام کی اس سوییس به کیتکونیوز گفت: وضعیت در حال حاضر دشوار مانده است. علاوه بر اخبار سیاسی، موارد ابتلا به ویروس کرونا در حال افزایش است و تنشهای میان آمریکا و چین ادامه دارد.

چند روز پیش کاخ سفید اعلام کرد بسته کمک مالی وجود نخواهد داشت و این اخبار در بازار به شدت انعکاس یافت. سپس مقامات آمریکایی به سرعت تصمیمشان را تغییر دادند و اواخر هفته اعلام شد بسته کمک مالی بزرگی در راه خواهد بود.

نوابی گفت: یک توصیه به سرمایه گذارانی که در آستانه انتخابات وارد بازار می شوند این است که کاهش قیمت طلا را فرصت خوبی برای خرید ببینند زیرا اقتصاد جهانی در وضعیت مطلوبی نیست و فشارهای مربوط به شیوع ویروس کرونا دوباره شدت گرفته است.

وی در ادامه افزود: یک نکته مهمی که به نوسانات اضافه می کند، عدم وجود نقدینگی بازار است. روزهای خوب گذشته که علاقه زیادی در بازار وجود داشت، ناپدید شده و اگر کسی بخواهد قراردادی را خرید یا فروش کند، بازار واکنش بسیار بدی نشان می دهد. به همین دلیل نوسان قیمت روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ دلار وجود دارد.

دورنمای مثبت برای طلا

به گفته گالی، دورنمای بلندمدت طلا مثبت مانده است. برنامه هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا بین پنج تا ۵.۶ تریلیون دلار در یک دهه آینده هزینه دارد که از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد. با این حال پیروزی بایدن باعث خواهد شد احتمالا قیمت طلا افزایش بیشتری پیدا کند.

به گفته پاویلونیس،  کارگزار ارشد کالا در شرکت "آر جی او فیوچرز"، انتظارات تورمی هم از بالا رفتن قیمت طلا در بلندمدت پشتیبانی خواهد کرد به خصوص با در نظر گرفتن ۳.۵ تریلیون دلاری که تاکنون هزینه شده و هزینه بیشتری که در راه خواهد بود. علاوه بر هزینه های مذکور، بانک مرکزی آمریکا تا زمانی که نرخ تورم به بالای دو درصد صعود کند، نرخهای بهره را پایین نگه خواهد داشت و این موضوع برای طلا در بلندمدت مثبت خواهد بود.

پاویلونیس هشدار داد یک ریسک برای سه ماهه چهارم، اعتراض به نتیجه انتخابات خواهد بود. اگر مبارزات سیاسی و ناآرامی داخلی در آمریکا ایجاد شود، بدترین سناریو خواهد بود. اگر بسته محرک مالی پیش از انتخابات سوم نوامبر تصویب شود و نتیجه انتخابات مورد تایید واقع نشود، تصویب کمک مالی به تاخیر خواهد افتاد.

اکثر تحلیلگران در گفت و گو با کیتکونیوز انتظار داشتند قیمت طلا در هفته جاری تا محدوده ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ دلار صعود کند. نوابی گفت: پس از شکسته شدن سطح ۱۹۲۰ دلار در معاملات روز جمعه، سطح مهم بعدی ۱۹۶۰ دلار خواهد بود. در این بین طلا اگر نزول کند، در سطح ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ دلار از حمایت خوبی برخوردار خواهد بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری آمار تورم سپتامبر آمریکا، پس از آن شاخص قیمت تولیدکننده و سپس آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک و شاخص تولید بانک فدرال رزرو فیلادلفیا منتشر می شود. آمار خرده فروشی سپتامبر و تولید صنعتی آمریکا از جمله آمارهای دیگری خواهند بود که هفته جاری اعلام می شوند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱:۵ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد