10 روش تشخیص طلا از بدل در منزل با ساده ترین وسایل + تصاویر

10 روش تشخیص طلا از بدل در منزل با ساده ترین وسایل + تصاویر
روش تشخیص طلا از بدل در منزل

روش تشخیص طلا از بدل در منزل به شما کمک می‌کند تا هر جسم فلزی و طلایی رنگی را طلا حساب نکنید. روش‌های تشخیص طلا چندان سخت نیست و فقط با یک سری وسایل پیش پا افتاده می‌توان این آلیاژ را از همتایان زرد رنگ اما کم ارزش خود تمیز داد. خاطرم هست در کودکی از سر صداقت و بی‌اطلاعی یک رینگ ساده زرد رنگ را به دختر داییم فروختم و با پول آن یک دفترچه خاطرات خریدم، ضمن اینکه باقی‌مانده را نیز در قلک ریختم. بعدها فهمیدم طلا نبوده و مادرم مبلغ پرداختی دختر دایی را به او برگرداند و من به‌شدت تنبیه شدم که البته روا نبود! درهرحال ما قصد داریم تا روش‌های تشخیص طلا از بدل را شرح دهیم تا شما دچار این دست اشتباهات نشوید.

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم

در اینجا ما سعی داریم تا به شما روش‌هایی را یادآوری می‌کنیم تا متوجه شوید از کجا طلا را از بدل تشخیص دهیم؟ و درصورتی‌که یک وسیله را در خانه و منزل خود و یا حتی در محل کار پیدا کردید بتوانید آن را توسط ابزار و وسایل ساده تست کنید تا متوجه طلا و یا اصل بودن یک شی فلزی شوید. وقتی وسیله‌ای فلزی را پیدا کردید و از کجا بفهمیم طلا است یا بدل می‌توانید از هرکدام از روش‌های ذکر شده در مقاله استفاده کنید و به‌راحتی تفاوت طلا از بدل را پیدا کنید. در ادامه چند راه تشخیص طلا از بدل را که روش‌های تشخیصی آسانی نیز می‌باشد را برای شما شرح خواهیم داد.

برای تست جواهرات یا طلای خود در خانه، می‌توانید چند آزمایش آسان را انجام دهید – بیشتر با وسایلی که از قبل دارید، مانند آب، سرکه و آهن‌ربا. لازم نیست جواهرساز تأیید شده باشید تا ایده خوبی از واقعی بودن یا نبودن طلای خود داشته باشید، و ما دستورالعمل‌های گام‌به‌گام برای آزمایش طلای خود را همین‌الان به شما ارائه می‌دهیم.

روش اول: روش تشخیص طلا از بدل با سرکه

یک روش‌ تشخیص طلا از بدل در منزل که بسیار آسان و دم دستی است کمک گرفتن از سرکه است. کافی است برای تشخیص  اصل بودن طلا از بدل، آن را درون سرکه قرار دهید. اگر طلای شما بعد از ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد یعنی بدلی و تقلبی است. سرکه خاصیت اسیدی داشته و آبکاری را در طلای قلابی خراب می‌کند. به همین دلیل طلای تقلبی شما تیره‌رنگ شده و شما متوجه خواهید شد که طلای شما واقعی است یا تقلبی؟! البته این نکته نیز قابل ذکر است که هم سرکه سیب و هم سرکه انگور هر دو یک عکس‌العمل بر روی طلای شما دارند.

روش دوم: روش تشخیص طلا از بدل با گوش دادن

یکی از روش‌های جالب و البته کمی عجیب در تشخیص طلا از بدل این است که صدای قطعه طلایی که خریدید را گوش کنید. شاید به نظر کمی خنده‌دار بیاید اما یک روش تشخیص طلا از بدل در منزل همین است. برای این کار کافی است که به قطعه طلایی که خریداری کرده‌اید با یک جسم فلزی دیگر، ضربه بزنید. اگر صدای ایجاد شده شبیه زنگ بود و یک الی دو ثانیه طول کشید مطمئن باشید که طلای خریداری شده شما اصل است. البته روش‌های دیگری نیز برای تشخیص طلا از بدل وجود دارد که ما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد و به شما توصیه می‌کنیم که در کنار آن روش‌ها، این روش را نیز امتحان کنید.

روش سوم: روش تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

روش دیگری که برای تشخیص طلا از بدل بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، چک کردن اعدادی است که بر روی قطعه طلای شما حک شده‌اند. عددهای حک شده بر روی طلا اطلاعات کاملی را از محصول پیشرو به خریدار و فروشنده خواهند داد. برای مثال اگر یکی از کدهای ۵۰۰، ۹۹۹، ۳۷۵، ۹۵۸، ۷۵۰، ۵۸۵، ۹۱۶ و ۵۸۳ بر روی طلای شما حک شده باشد، یعنی طلای شما اصل است. این اعداد به شما اطمینان خواهند داد که طلای شما بدلی نیست.

البته ناگفته نماند که برخی از طلاهای قدیمی فاقد این کدها هستند و این روش تشخیص طلا از بدل در منزل در این قطعات کاربردی نیست. برای این قطعات با استفاده از دستگاه تشخیص عیار طلا می‌توان عیار را تشخیص داد. اگر با کدی غیر از کدهایی که در قسمت بالا آنها را برای شما قید کردیم رو به رو شدید، مطمئن باشید که فروشنده کالای تقلبی به شما  فروخته است.

روش چهارم: روش تشخیص طلا از بدل با وایتکس

برای تشخیص طلا از بدل یکی از روش‌های بسیار راحت که در هر جایی قابل اجراست استفاده از وایتکس است. در این روش شما کافی است کمی وایتکس را بر روی طلای موردنظر خود بریزید. اگر طلا اصل بود بعد از طی شدن پروسه واکنش، قسمتی که با وایتکس برخورد داشته قرمز و یا سبز قهوه‌ای خواهد شد. اما اگر طلای شما تقلبی باشد باعث تغییر رنگ آن شده و آسیب می‌بیند. به شما توصیه می‌کنیم از این روش تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده نکنید چون با این که سریع و آسان است، به طلا آسیب زیادی خواهد زد.

روش پنجم: روش تشخیص طلا از بدل با آب

در میان راه‌های تشخیص طلا از بدن یکی از روش‌های آسان و همیشه در دسترس استفاده از آب است. در این روش کافی است که قطعه طلای خود را درون یک ظرف آب قرار دهید. اگر قطعه شما در انتهای ظرف قرار گرفت و روی آب نیامد یعنی طلای شما  اصل است. این روش تشخیص طلا از بدل در منزل علاوه بر اینکه مطمئن، راحت و آسان است به قطعه شما چه طلا باشد و چه بدل هیچ آسیبی نخواهد رساند. ضمناً طلا اصل در آب زنگ نزده و تغییر رنگ نیز نمی‌دهد.

روش ششم: روش تشخیص طلا از بدل با حرارت

یکی دیگر از روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده از حرارت است، البته منظور ما از حرارت آتش نیست. در این روش طلا را بر روی یک قطعه یخ در دمای اتاق قرار دهید. اگر طلا اصل باشد مدت زمان ذوب شدن یخ کاهش پیدا خواهد کرد و یخ با سرعت بسیار زیادی آب می‌شود. اما اگر طلا تقلبی باشد با این پدیده روبرو نخواهید بود. ناگفته نماند که نقره نیز مانند طلا رسانش حرارتی بالایی داشته و یخ را به سرعت آب میکند.

روش هفتم: روش تشخیص طلا از بدل به‌واسطه ربایش آهنربایی

فلز طلا به دلیل خاصیت مغناطیسی و آرایش الکترونی خود، جذب آهنربا نخواهد شد مگر اینکه در میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار بگیرد. می‌توان این‌گونه گفت که یکی از آسان‌ترین راه‌های تشخیص طلا از بدل در منزل با استفاده از آهنربا است. آهنربا طلای اصل را جذب نمی‌کند اما اگر طلا بدل باشد و خصوصاً از فلز نیکل تشکیل شده باشد به‌راحتی جذب خواهد شد.

روش هشتم: روش تشخیص طلا از بدل به‌واسطه سنجش رنگ طلا

یکی از روش‌های دیگری که با آن می‌توانید تشخیص طلا از بدل در منزل را انجام دهید، استفاده از رنگ فلز طلا است. برای این روش شما به یک ذره‌بین و البته نور زیاد احتیاج دارید. ابتدا در زیر نور قوی تمام سطح طلا را تماشا کنید. اگر طلای شما اصل باشد سطح طلا باید رنگی یکسان داشته باشد، اما اگر در قسمت‌هایی از طلا با رنگ پریدگی روبرو شدید بدانید که طلا شما تقلبی است. همین‌طور وجود لکه‌های رنگی مانند لکه‌های قرمز نشان از بدل بودن طلای شما دارد.

روش نهم: روش تشخیص طلا از بدل با آمونیاک

یکی از قابلیت‌های آمونیاک این است که به‌راحتی می‌تواند سطح تمام فلزات به‌جز پلاتین را سیاه کند. اگر در تشخیص طلای سفید و نقره دچار اشتباه شدید آمونیاک به شما کمک خواهد کرد. یکی از راه‌های تشخیص طلا از بدل در منزل این روش است که اگر طلای سفید شما اصل باشد هیچ تغییر رنگی بر روی آن ایجاد نخواهد شد.

روش دهم: روش تشخیص طلا از بدل با یُد

در این روش تشخیصی باید یُد را بر روی قطعه خود که شبیه طلا یا احیاناً طلا است بکشید. اگر یُد از روی طلا پاک شد قطعه شما طلای اصل است. اما اگر یُد بر روی قطعه شما باقی ماند آن طلا واقعی نیست.

ماجراجویی برای تشخیص طلای اصل و تقلبی

در این مقاله ما با جستجو کردن در منابع مختلف تلاش کردیم تا انواع روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزل را برای شما شرح دهیم. باز هم خاطرنشان می‌کنیم که در هر روش به آسیب‌زننده بودن یا ایمن بودن روش توجه کنید و با درنظر گرفتن تذکرات درج شده در توضیحات هر روش، اقدام به تشخیص طلای اصل از بدل کرده و کار خود را راحت کنید.

منبع خبر: اختصاصی سایت زر
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۹:۷ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد