18 روش تشخیص طلا از بدل در منزل با ابزار ساده + عکس | زر

18 روش تشخیص طلا از بدل در منزل با ابزار ساده + عکس | زر
تشخیص طلا از بدل در منزل کار ساده ای می تواند باشد اما در نظر داشته باشید بهترین روش تشخیص طلا از بدل رفتن پیش کارشناس این کار می باشد. ما در این مقاله چندین روش تشخیص طلا از بدل را ارائه داده ایم پس با ما همراه باشید

روش تشخیص طلا از بدل در منزل به شما کمک می‌کند تا هر جسم فلزی و طلایی رنگی را طلا حساب نکنید. روش‌های تشخیص طلا چندان سخت نیست و فقط با یک سری وسایل پیش پا افتاده می‌توان این آلیاژ را از همتایان زرد رنگ اما کم ارزش خود تمیز داد. خاطرم هست در کودکی از سر صداقت و بی‌اطلاعی یک انگشتر طلا زنانه ساده زرد رنگ را به دختر داییم فروختم و با پول آن یک دفترچه خاطرات خریدم، ضمن اینکه باقی‌مانده را نیز در قلک ریختم. بعدها فهمیدم طلا نبوده و مادرم مبلغ پرداختی دختر دایی را به او برگرداند و من به‌شدت تنبیه شدم که البته روا نبود! درهرحال ما قصد داریم تا روش‌های تشخیص طلا از بدل را شرح دهیم تا شما دچار این دست اشتباهات نشوید.

روش تشخیص طلا از بدل در منزل

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم

در اینجا ما سعی داریم تا به شما روش‌هایی را یادآوری می‌کنیم تا متوجه شوید از کجا طلا را از بدل تشخیص دهیم؟ و درصورتی‌که یک وسیله را در خانه و منزل خود و یا حتی در محل کار پیدا کردید بتوانید آن را توسط ابزار و وسایل ساده تست کنید تا متوجه طلا و یا اصل بودن یک شی فلزی شوید. وقتی وسیله‌ای فلزی را پیدا کردید و از کجا بفهمیم طلا است یا بدل می‌توانید از هرکدام از روش‌های ذکر شده در مقاله استفاده کنید و به‌راحتی تفاوت طلا از بدل را پیدا کنید. در ادامه چند راه تشخیص طلا از بدل را که روش‌های تشخیصی آسانی نیز می‌باشد را برای شما شرح خواهیم داد.

تشخیص طلا از بدل در منزل

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم

برای تست جواهرات یا طلای خود در خانه، می‌توانید چند آزمایش آسان را انجام دهید – بیشتر با وسایلی که از قبل دارید، مانند آب، سرکه و آهن‌ربا. لازم نیست جواهرساز تأیید شده باشید تا ایده خوبی از واقعی بودن یا نبودن طلای خود داشته باشید، و ما دستورالعمل‌های گام‌به‌گام برای آزمایش طلای خود را همین‌الان به شما ارائه می‌دهیم.

تشخیص سریع طلا

تشخیص سریع طلا، فقط برای افرادی که متخصص در زمینه طلا و جواهر هستند امکان‌پذیر می‌باشد چرا که آنها باتوجه‌به دانش قبلی خود می‌دانند که چگونه واقعی بودن طلا را آزمایش کنند. تشخیص سریع طلا برای آنها به این دلیل امکان‌پذیر است که آنها خواص فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فرد طلا را می‌داند و در زمینه تشخیص طلا، داشتن دانش حرف اول را می‌زند.

تشخیص سریع طلا - سایت زر

طلا یکی از باارزش‌ترین فلزات موجود در جهان است و در رنگ‌ها و سبک‌های مختلف موجود است. اگر خودتان جواهرات طلا دارید، مهم است که روش‌های تشخیص سریع طلا را بدانید و بلد باشید چگونه طلا را در خانه آزمایش کنید تا بفهمید طلا خالص است یا نه زیرا همه طلاها لزوماً طلای واقعی نیستند. ممکن  است روکش طلا، آغشته به طلا یا حتی پر از طلا باشد که با طلای واقعی متفاوت است. هنگامی که یک قطعه جواهر طلا به دست می‌آورید، معمولاً علامتی روی آن وجود دارد که میزان خلوص طلا را که بر حسب عیار طلا اندازه‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد. بسته به خلوص آن می‌تواند عیارهای متفاوتی داشته باشد. اید برای شما سؤال پیش بیاید آیا طلای بدون شماره داریم؟ اگر هیچ مهری روی طلای شما وجود ندارد نگران نباشید ما به شما می‌گوییم طلا را چگونه تشخیص دهیم.

چگونه طلا را تشخیص دهیم

در این مقاله نحوه تست طلا در خانه را بررسی خواهیم کرد. چندین تست وجود دارد که می‌توانید هنگام تشخیص طلا از بدل در منزل آنها انتخاب کنید. اینها شامل تشخیص طلا با آبلیمو، تشخیص طلا با وایتکس، روش تشخیص طلا با حرارت، تشخیص چشمی طلا از بدل تست ذره‌بین و تشخیص چشمی طلا از بدل توسط کدهای حک شده بر روی طلا  و دانستن کدهای طلای اصل و موارد دیگری است که به در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

چگونه طلا را تشخیص دهیم - سایت زر

حال چطور بفهمیم طلا است یا بدل  و چطور طلا رو تشخیص بدیم  و متوجه شویم ظرافت آن چقدر است. این عوامل باعث می‌شوند که بدانید چگونه می‌توانید بفهمید طلای شما واقعی است یا خیر، بسیار مهم است. این راهنما به شما کمک می‌کند از سرمایه‌گذاری‌های خود محافظت کنید، وسایل خود را به طور دقیق ارزیابی کنید و مطمئن شوید که دقیقاً طلایی را که برای آن پرداخت می‌کنید دریافت می‌کنید.

 

روش اول: روش تشخیص طلا از بدل با سرکه

یک روش‌ تشخیص طلا از بدل در منزل که بسیار آسان و دم دستی است کمک گرفتن از سرکه است. کافی است برای تشخیص  اصل بودن طلا از بدل، آن را درون سرکه قرار دهید. اگر طلای شما بعد از ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد یعنی بدلی و تقلبی است.

روش تشخیص طلا از بدل با سرکه

تشخیص طلا از بدل با سرکه

سرکه خاصیت اسیدی داشته و آبکاری را در طلای قلابی خراب می‌کند. به همین دلیل طلای تقلبی شما تیره‌رنگ شده و شما متوجه خواهید شد که طلای شما واقعی است یا تقلبی؟! البته این نکته نیز قابل ذکر است که هم سرکه سیب و هم سرکه انگور هر دو یک عکس‌العمل بر روی طلای شما دارند.

 تشخیص طلا از بدل با سرکه

تشخیص طلا از بدل با سرکه

روش دوم: روش تشخیص طلا از بدل با گوش دادن

یکی از روش‌های جالب و البته کمی عجیب در تشخیص طلا از بدل این است که صدای قطعه طلایی که خریدید را گوش کنید. شاید به نظر کمی خنده‌دار بیاید اما یک روش تشخیص طلا از بدل در منزل همین است. برای این کار کافی است که به قطعه طلایی که خریداری کرده‌اید با یک جسم فلزی دیگر، ضربه بزنید. اگر صدای ایجاد شده شبیه زنگ بود و یک الی دو ثانیه طول کشید مطمئن باشید که طلای خریداری شده شما اصل است. البته روش‌های دیگری نیز برای تشخیص طلا از بدل وجود دارد که ما در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد و به شما توصیه می‌کنیم که در کنار آن روش‌ها، این روش را نیز امتحان کنید.

روش سوم: روش تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

روش دیگری که برای تشخیص طلا از بدل بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد، چک کردن اعدادی است که بر روی قطعه طلای شما حک شده‌اند. عددهای حک شده بر روی طلا اطلاعات کاملی را از محصول پیشرو به خریدار و فروشنده خواهند داد. برای مثال اگر یکی از کدهای ۵۰۰، ۹۹۹، ۳۷۵، ۹۵۸، ۷۵۰، ۵۸۵، ۹۱۶ و ۵۸۳ بر روی طلای شما حک شده باشد، یعنی طلای شما اصل است. این اعداد به شما اطمینان خواهند داد که طلای شما بدلی نیست.

تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

تشخیص طلا از بدل با چک کردن اعداد

البته ناگفته نماند که برخی از طلاهای قدیمی فاقد این کدها هستند و این روش تشخیص طلا از بدل در منزل در این قطعات کاربردی نیست. برای این قطعات با استفاده از دستگاه تشخیص عیار طلا می‌توان عیار را تشخیص داد. اگر با کدی غیر از کدهایی که در قسمت بالا آنها را برای شما قید کردیم رو به رو شدید، مطمئن باشید که فروشنده کالای تقلبی به شما  فروخته است.

روش چهارم: روش تشخیص طلا از بدل با وایتکس

برای تشخیص طلا از بدل یکی از روش‌های بسیار راحت که در هر جایی قابل اجراست استفاده از وایتکس است. در این روش شما کافی است کمی وایتکس را بر روی طلای موردنظر خود بریزید. اگر طلا اصل بود بعد از طی شدن پروسه واکنش، قسمتی که با وایتکس برخورد داشته قرمز و یا سبز قهوه‌ای خواهد شد. اما اگر طلای شما تقلبی باشد باعث تغییر رنگ آن شده و آسیب می‌بیند. به شما توصیه می‌کنیم از این روش تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده نکنید چون با این که سریع و آسان است، به طلا آسیب زیادی خواهد زد.

روش پنجم: روش تشخیص طلا از بدل با آب

در میان راه‌های تشخیص طلا از بدن یکی از روش‌های آسان و همیشه در دسترس استفاده از آب است. در این روش کافی است که قطعه طلای خود را درون یک ظرف آب قرار دهید. اگر قطعه شما در انتهای ظرف قرار گرفت و روی آب نیامد یعنی طلای شما  اصل است. این روش تشخیص طلا از بدل در منزل علاوه بر اینکه مطمئن، راحت و آسان است به قطعه شما چه طلا باشد و چه بدل هیچ آسیبی نخواهد رساند. ضمناً طلا اصل در آب زنگ نزده و تغییر رنگ نیز نمی‌دهد.

تشخیص طلا از بدل با آب

تشخیص طلا از بدل با آب

روش ششم: روش تشخیص طلا از بدل با حرارت

یکی دیگر از روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزل استفاده از حرارت است، البته منظور ما از حرارت آتش نیست. در این روش طلا را بر روی یک قطعه یخ در دمای اتاق قرار دهید. اگر طلا اصل باشد مدت زمان ذوب شدن یخ کاهش پیدا خواهد کرد و یخ با سرعت بسیار زیادی آب می‌شود. اما اگر طلا تقلبی باشد با این پدیده روبرو نخواهید بود. ناگفته نماند که نقره نیز مانند طلا رسانش حرارتی بالایی داشته و یخ را به سرعت آب میکند.

روش هفتم: روش تشخیص طلا از بدل با آهنربا

فلز طلا به دلیل خاصیت مغناطیسی و آرایش الکترونی خود، جذب آهنربا نخواهد شد مگر اینکه در میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی مانند دستگاه MRI قرار بگیرد. می‌توان این‌گونه گفت که یکی از آسان‌ترین راه‌های تشخیص طلا از بدل در منزل با استفاده از آهنربا است. آهنربا طلای اصل را جذب نمی‌کند اما اگر طلا بدل باشد و خصوصاً از فلز نیکل تشکیل شده باشد به‌راحتی جذب خواهد شد.

تشخیص طلا از بدل با آهنربا

تشخیص طلا از بدل با آهنربا

روش هشتم: روش تشخیص طلا از بدل به‌واسطه سنجش رنگ طلا

یکی از روش‌های دیگری که با آن می‌توانید تشخیص طلا از بدل در منزل را انجام دهید، استفاده از رنگ فلز طلا است. برای این روش شما به یک ذره‌بین و البته نور زیاد احتیاج دارید. ابتدا در زیر نور قوی تمام سطح طلا را تماشا کنید. اگر طلای شما اصل باشد سطح طلا باید رنگی یکسان داشته باشد، اما اگر در قسمت‌هایی از طلا با رنگ پریدگی روبرو شدید بدانید که طلا شما تقلبی است. همین‌طور وجود لکه‌های رنگی مانند لکه‌های قرمز نشان از بدل بودن طلای شما دارد.

روش نهم: روش تشخیص طلا از بدل با آمونیاک

یکی از قابلیت‌های آمونیاک این است که به‌راحتی می‌تواند سطح تمام فلزات به‌جز پلاتین را سیاه کند. اگر در تشخیص طلای سفید و نقره دچار اشتباه شدید آمونیاک به شما کمک خواهد کرد. یکی از راه‌های تشخیص طلا از بدل در منزل این روش است که اگر طلای سفید شما اصل باشد هیچ تغییر رنگی بر روی آن ایجاد نخواهد شد.

روش دهم: روش تشخیص طلا از بدل با یُد

در این روش تشخیصی باید یُد را بر روی قطعه خود که شبیه طلا یا احیاناً طلا است بکشید. اگر یُد از روی طلا پاک شد قطعه شما طلای اصل است. اما اگر یُد بر روی قطعه شما باقی ماند آن طلا واقعی نیست.

روش یازدهم: روش تشخیص طلا از بدل با اسید نیتریک 

استفاده از نیتریک اسید برای تشخیص طلا از بدل در منزل گزینه مناسب‌تری نسبت به وایتکس بحساب می‌آید. در این روش کافی است که قطره‌ای نیتریک اسید بر روی طلا بریزید. اگر طلای شما اصل باشد تغییر رنگ قرمز یا سبز قهوه‌ای خواهد داشت و اگر قطعه طلای شما بدلی باشد سیاه شده و آسیب خواهد دید.

تشخیص طلا از بدل با اسید نیتریک

تشخیص طلا از بدل با اسید نیتریک

روش دوازدهم: روش تشخیص طلا از بدل با خش انداختن

روش دیگری که ما برای تشخیص طلا از بدل در منزل به شما توصیه می‌کنیم خط انداختن طلا بر روی سکه است. شما باید سکه مسی خود را با طلایی که دارید خط بی‌اندازید. اگر طلای شما تقلبی باشد سکه دچار خراش خواهد شد. اما اگر بر روی سکه هیچ خط و خشی ایجاد نشد یعنی طلا واقعی و اصل است. علت این امر نیز این است که طلای واقعی بسیار نرم و چکش پذیر است.

روش سیزدهم: روش تشخیص طلا از بدل با سرامیک

با استفاده از سرامیک میز میتوان تشخیص طلا از بدل در منزل را انجام داد. فقط کافیست قطعه طلایی خود را بر روی یک کاشی سرامیکی یا ظرف سرامیکی بکشید. اگر از خود خط سیاهی برجای گذاشت یعنی قطعه شما طلای قلابی است اما اگر ردی زرد رنگ از آن برجای ماند، یعنی قطعه طلایی شما اصل است.

تشخیص طلا از بدل با سرامیک

تشخیص طلا از بدل با سرامیک

روش چهاردهم: روش تشخیص طلا از بدل با پوست بدن

در این روش تشخیص طلا از بدل که می‌توان گفت یکی از راحت‌ترین روش تشخیص سریع طلا می‌باشد کافی است طلا را با پوست خود در تماس قرار دهید و به دنبال رنگ مایل به آبی یا سبز روی پوست خود باشید.

تشخیص طلا از بدل به پوست بدن بسیار ساده است: شما در این روش می‌توانید یک تکه از جواهرات طلا را بین دستان خود برای چند دقیقه نگه دارید. عرق دستان شما یا با فلز طلا واکنش داده و رنگ پوست شما را تغییر می‌دهد یا آن را بدون تغییر می‌گذارد.

در حقیقت در این روش تشخیصی طلا از بدل باید بدانیم که وقتی طلا در تماس مستقیم با پوست شما باشد، تغییر رنگی ایجاد نمی‌شود. اگر طلا تقلبی باشد باعث می‌شود پوست شما در نقاط تماس سیاه، آبی یا سبز شود.

در این روش راه شناسایی طلا یک استثنا نیز وجود دارد و آن زمانی رخ می‌دهد که طلا را روی پوست خود درحالی‌که از کرم‌پودر مایع استفاده می‌کنید، آزمایش کنید. در نظر داشته باشید که هنگامی که طلا به آرایش می‌رسد، پوست شما را در نقاط تماس سیاه می‌کند. برای تشخیص سریع طلا بهتر است تا تمامم مواد آرایشی را  قبل از آزمایش تست طلا پاک کنید.

تشخیص طلا از بدل با پوست بدن - سایت زر

تشخیص طلا از بدل با پوست بدن

روش پانزدهم: روش تشخیص طلا از بدل با گاز گرفتن

این روش آخرین روشی است که برای تشخیص طلا از بدل در منزل به شما معرفی خواهیم کرد. همان‌طور که می‌دانید طلا نرم است و براحتی می‌توان آن را خم کرد. در این روش کافیست که قطعه طلای خود را گاز بگیرید  بطورحتم زمانی که ورزشکاران مدال طلای المپیک را برنده می‌شوند، دیده‌اید که آن را با دندان خود گاز می‌گیرند.

تشخیص طلا از بدل با گاز گرفتن

علت این موضوع این است که با گاز گرفتن می‌توان قطعه طلای اصل را از تقلبی تشخیص داد. قطعه طلای اصل رد دندان شما را نشان خواهد داد اما اگر قطعه طلایی شما بدل باشد به احتمال زیاد دندان شما درد خواهد گرفت.

روش شانزدهم: تشخیص طلا با آبلیمو

چطور اصل بودن طلا را به‌کمک آب‌لیمو بررسی کنیم؟ تشخیص طلا با آب‌لیمو یک روش خانگی و قدیمی است که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به‌راحتی به اصل یا تقلبی بودن طلا پی ببریم. متأسفانه این روزها اعتماد کردن خصوصاً پس از خرید محصولات گران‌قیمتی مانند طلا سخت است. البته بیشترین توصیه این است که از فروشندگان معتبر اقدام به خرید کنید تا خیالی آسوده داشته باشید؛ ولی برای اطمینان بیشتر می‌توانید از روش‌های خانگی برای آزمایش اصل یا تقلبی بودن طلا استفاده کنید.

تشخیص طلا با آبلیمو

در روش تشخیص طلا با آبلیمو در ابتدا نیاز است که مقداری از آب‌لیمو را درون ظرفی بریزید. توجه داشته باشید که ظرف را متناسب با اندازه قطعه طلایی که قصد راستی آزمایی آن را دارید، انتخاب کنید. ظرفی که بیش‌ازاندازه بزرگ باشد باعث استفاده زیاد و هدر رفتن آب‌لیمو می‌شود. ظرف کوچک هم مانع از تشخیص درست خواهد شد.

پس از انتخاب ظرف مناسب لازم است تا برای تست طلا با آبلیمو مقدار مناسبی از آب‌لیمو را درون ظرف بریزید. برای تشخیص میزان درست می‌توانید ابتدا قطعه طلا را درون ظرف قرار داده و سپس تا جایی که این قطعه تماماً در آب‌لیمو غرق شود، به ریختن آب‌لیمو درون ظرف ادامه دهید.

در قدم آخر تشخیص طلا با آبلیمو باید 5 دقیقه صبر کنید. البته اگر قطعه طلا شما کمی بزرگ است، می‌توانید تا 10 دقیقه این قطعه را درون آب‌لیمو باقی بگذارید. اگر پس از گذشت این زمان رنگ طلای شما تغییر نکرد یا سیاه‌رنگ نشد، این قطعه اصل است. در غیر این صورت و با تغییر رنگ یا سیاه شدن، قطعه فلزی شما صد درصد تقلبی بوده و از جنس طلا نیست.

روش هفدهم: تشخیص طلا با الکل

الکل یک یار برای تشخیص طلا اصل از تقلبی می باشد. تشخیص طلا با الکل نیز یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد خانگی برای بررسی اصالت طلای خریداری شده است. بیشتر فلزات در مجاورت الکل تغییر رنگ می‌دهند؛ به همین دلیل در زمان خرید زیورآلات بدل از خریدار خواسته می‌شود تا این زیورآلات را به‌دوراز الکل و آب نگه دارد تا از تغییر رنگ و خراب شدن ظاهر این بدلیجات جلوگیری شود. برای همین هم می‌توانید از روش تشخیص طلا با الکل برای پی بردن به اصل یا تقلبی بودن قطعه فلزی خود استفاده کنید.

در تست طلا با الکل شما می‌توانید بخش یا تمامی قطعه فلزی خود را به الکل آغشته کنید. ازآنجایی‌که الکل در مجاورت با هوا به بخار تبدیل می‌شود، کافی است تنها میزانی از الکل را به قطعه فلزی اسپری کنید و نیازی به غوطه‌ور کردن فلز در الکل ندارید. اگر هم برای اطمینان قصد دارید قطعه را غرق در الکل کنید، باید از ظرف در بسته استفاده کنید.

اگر از روش غوطه‌وری استفاده می‌کنید و تنها 5 دقیقه برای تشخیص طلا با الکل کافی است. اگر پس از 5 دقیقه فلز شما تغییر رنگ نداد و سیاه نشد، اصل است؛ اما در روش اسپری کردن شما باید حداقل دو تا سه بار در فواصل زمانی گوناگون مقداری الکل را به قطعه فلزی اسپری کنید. بعد از گذشت یک روز اگر تغییر رنگی مشاهده نشد، می‌توانید از اصل بودن طلا اطمینان پیدا کنید.

روش هجدهم: تشخیص طلا با سوزاندن

چگونه با فندک واقعی بودن طلا را آزمایش کنیم؟ تشخیص طلا با سوزاندن یکی از روش‌های بسیار ساده در تشخیص طلا از بدل در منزل می‌باشد. تشخیص طلا با سوزاندن به این گونه است که ابتدا شما بر روی طلا آتش گرفته و سعی می کنید تا طلای خود را بسوزانید. اگر طلای شما واقعی باشد، با اعمال شعله روشن تر می‌شود، اما در واقع آتش نمی‌گیرد و نمی‌سوزد. اگر قطعه طلای شما شروع به دود شدن کرد یا تیره شد، احتمالاً طلای بدلی دارید و شما خیلی راحت محک طلا در خانه را مورد آزمایش قرار داده‌اید.

تشخیص طلا با سوزاندن

در این قسمت مقاله انواع راه تشخیص طلا در خانه به این موضوع می‌پردازیم که تشخیص طلا با سوزاندن چگونه عمل می‌کند؟

جالب است بدانید که طلای واقعی زیر گرما نمی‌سوزد و تیره نمی‌شود و به‌سادگی ذوب می‌شود: به همین دلیل است که می‌توان آن را بدون از دست دادن درخشش و رنگ طلایی زرد زیبا قالب گیری و به اشکال مختلف درآورد.

از سوی دیگر، فلزات دیگر مانند مس، آهن و برنج در معرض شعله تغییر رنگ داده و تیره تر می شوند. اگر مورد شما فقط دارای روکش طلا باشد، روکش طلا ذوب می‌شود و فلز تیره‌تری زیر آن خواهید دید.

حال که درک کردیم تشخیص طلا با سوزاندن چگونه عملی می‌شود لازم است چند نکته مهم را در زمینه تشخیص طلا با سوزاندن بیان کنیم:

تشخیص طلا با سوزاندن از فندک

برای تست تشخیص طلا با سوزاندن از فندک بوتان استفاده کنید نه از فندک معمولی.

برای آزمایش تشخیص طلا با سوزاندن شما به شعله ای شدید و پایدار نیاز دارید که بتوانید به راحتی آن را کنترل کنید، چیزی که نمی توانید با یک فندک یکبار مصرف معمولی به دست آورید. قبل از انجام آزمایش فندک، مطمئن شوید که فندک بوتان شما دارای مخزن پر است.

برای تست تشخیص طلا با سوزاندن طلای خود را حداقل 60 ثانیه گرم کنید.

برای آزمایش تشخیص طلا با سوزاندن شعله باید به اندازه ای داغ شود که در واقع فلز را تحت تأثیر قرار دهد. اگر در حال آزمایش یک قطعه طلای بزرگ، مانند یک شمش طلا هستید، ممکن است لازم باشد آن را برای مدت بیشتری گرم کنید.

فرموش نکنیند برای تست تشخیص طلا با سوزاندن طلا را با چیزی قابل اشتعال اداره کنید، چرا که طلا بسیار داغ می‌شود، بنابراین مطمئن شوید که آن را با یک انبر یا انبر نگه دارید.

ماجراجویی برای تشخیص طلای اصل و تقلبی

در این مقاله ما با جستجو کردن در منابع مختلف تلاش کردیم تا انواع روش‌های تشخیص طلا از بدل در منزلرا برای شما شرح دهیم. باز هم خاطرنشان می‌کنیم که در هر روش به آسیب‌زننده بودن یا ایمن بودن روش توجه کنید و با درنظر گرفتن تذکرات درج شده در توضیحات هر روش، اقدام به تشخیص طلای اصل از بدل کرده و کار خود را راحت کنید.

سوالات متداول:

چگونه در خانه طلا را از بدل تشخیص دهیم؟
S ChevronDown 18 N

برای تست جواهرات یا طلای خود در خانه، می‌توانید چند آزمایش آسان را انجام دهید – بیشتر با وسایلی که از قبل دارید، مانند آب، سرکه و آهن‌ربا.

تشخیص طلا از بدل با سرکه چگونه است؟
S ChevronDown 18 N

کافی است برای تشخیص اصل بودن طلا از بدل، آن را درون سرکه قرار دهید. اگر طلای شما بعد از ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد یعنی بدلی و تقلبی است.

تشخیص طلا با آبلیمو چگونه است؟
S ChevronDown 18 N

در روش تشخیص طلا با آبلیمو در ابتدا نیاز است که مقداری از آب‌لیمو را درون ظرفی بریزید. توجه داشته باشید که ظرف را متناسب با اندازه قطعه طلایی که قصد راستی آزمایی آن را دارید، انتخاب کنید. ظرفی که بیش‌ازاندازه بزرگ باشد باعث استفاده زیاد و هدر رفتن آب‌لیمو می‌شود. ظرف کوچک هم مانع از تشخیص درست خواهد شد.

منبع خبر: اختصاصی سایت زر
  ۲۳ دی ۱۴۰۲ ساعت ۶:۶:۵۸ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد