خواص سنگ فیروزه و فواید و خواص انگشتر فیروزه در اسلام چیست؟

خواص سنگ فیروزه و فواید و خواص انگشتر فیروزه در اسلام چیست؟
در این مقاله می خوانیم خواص سنگ فیروزه چیست، سنگ فیروزه چه خاصیتی دارد؟ خاصیت انگشتر فیروزه چیست؟ انگشتر فیروزه برای چیست؟ انگشتر فیروزه چه خاصیتی دارد؟

سنگ فیروزه از دسته محبوب ترین سنگ‌های دارای خاصیت است و ارزش بسیاری دارد. این سنگ یک سنگ پرطرفدار و قدیمی محسوب می‌شود و رنگ آن تیره و روشن است. سنگ‌های فیروزه مانند سنگ‌های عقیق دارای خواص درمانی بسیاری هستند که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است.

مسعود رضایی هستم ، مدیر سایت طلا و جواهر سازی زر و در این مقاله می خواهم به بررسی خواص فیروزه و همچنین علت محبوبیت انگشتر فیروزه در بین مردم بپردازم و بدانیم انگشتر فیروزه برای چیست؟  و انگشتر فیروزه چه خاصیتی دارد؟ در این مقاله به این موارد که خواص سنگ فیروزه از منشا دینی، معنوی و علمی چیست و همین طور خواص انگشتر فیروزه در دستان شما چیست؟ می پردازیم پس تا انتهای مقاله من را همراهی نمایید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد خواص سنگ فیروزه و نحوه استفاده سنگ فیروزه در صنعت طلا و جواهر به مقاله هرآنچه در مورد خواص، شناخت و انواع سنگ فیروزه باید بدانید مراجعه نمایید. شما همچنین می توانید در صورت تمایل در مورد خواص انگشتر عقیق، مقاله معرفی 5 نوع سنگ عقیق برای انگشتر به همراه خواص انگشتر عقیق را نیز مطالعه بفرمایید.

خواص سنگ فیروزه

نگاه مذهب به سنگ فیروزه

در دین اسلام فیروزه جایگاه خاصی دارد، به همین دلیل است که احادیث و روایات بسیاری در مورد این سنگ جواهر وجود دارد که استفاده از آن را حتی در میان مذهبیان نیز رواج بخشیده است و از دیرباز انگشتر فیروزه مردانه و انگشتر فیروزه زنانه مورد توجه مردم بوده است. از آن جمله می‌توان به احادیث زیر اشاره کرد:

- از امام صادق (ع) در مورد خواص سنگ فیروزه و دیگر انواع انگشترهای قیمتی روایت شده است که دوست دارند هر مؤمنی پنج انگشتر در دست داشته باشد که یکی از آن‌ها انگشتری با همین نگین بابت گشایش در کارها است.

انگشتر فیروزه زنانه

- نقل شده که امام علی (ع) چهار انگشتر در دست داشتند که سنگ یکی از آن‌ها از همین گوهر بوده برای نصرت و یاری‌اش.

- حضرت محمد (ص) می‌فرمایند: خداوند عالمیان فرمودند که من شرم می‌کنم از دستی که برای دعا و اجابت به‌سوی من بلند شود و در آن دست انگشتر فیروزه باشد و او را ناامید برگردانم. (منبع: حلیه المتقین ص ۳۳)

- از حسن بن علی بن مهران نقل شده است که به خدمت حضرت امام موسی کاظم (ع) رفتم در انگشت آن حضرت انگشتری دیدم که نگینش فیروزه بود و عبارت الله الملک ”بر روی آن حک شده بود، بر آن انگشتر خیره شدم، فرمودند که چه نظر می‌کنی، گفتم: شنیده‌ام حضرت علی (ع) نیز انگشتر با همین نگین به همراه داشتند که نقشش الله الملک ” بوده است. فرمودند که آن را می‌شناسی؟ گفتم نه سپس فرمودند که این همان انگشتر است و این سنگی است که حضرت جبرئیل (ع) برای رسول خدا (ص) از بهشت هدیه آوردند و پیامبر نیز به حضرت علی (ع) بخشیدند.

- به سند معتبر از مفضل بن عمر نقل است که گفت روزی به خدمت حضرت صادق (ع) رسیدم و انگشتر فیروزه‌ای در دست داشتم و ایشان فرمودند که‌ای مفضل، فیروزه سیر نور دیده‌های مردان و زنان مؤمنه می‌باشد و دور گرداننده دردها می‌باشد.

خواص سنگ فیروزه

همان‌طور که گفتیم برای فیروزه خواص مادی و معنوی بسیاری در نظر گرفته‌شده است که در این بخش به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

خواص سنگ فیروزه

خواص درمانی سنگ فیروزه

در مورد خواص سنگ فیروزه گفته می‌شود که استفاده از سنگ فیروزه در زیورآلات مورداستفاده افرادی که نابارور هستند به افزایش قدرت باروری در آن‌ها کمک می‌کند. همچنین استفاده از سنگ فیروزه برای کسانی که مشکلات بینایی دارند بسیار سفارش شده است.

استفاده از سنگ فیروزه اصل به‌ویژه گردنبند فیروزه خاصیت شفادهندگی داشته و برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد، برای رفع بیماری‌هایی چون آسم، افسردگی شدید، فشارخون بالا، میگرن، عفونت‌های ویروسی و حتی زهر زدایی از بدن سنگ فیروزه یک انتخاب مناسب است. خاصیت انگشتر فیروزه برای درمان میگرن و سردرد نیز مؤثر است. استفاده از خواص درمانی سنگ فیروزه برای کاهش التهابات عضلانی، تسکین درد کمر و پروستات نیز مفید است.

خواص انگشتر فیروزه

از خواص سنگ فیروزه این است که فرایند التیام را تسریع می‌کند و در آسیب‌هایی مانند پارگی رباط‌ها و تاندون‌ها و درد مفاصل، موجب زیادشدن جریان خونی در بافت‌های عضلانی می‌گردد.

از دیگر خواص انگشتر فیروزه این است که در درمان برخی از نواحی بدن که تحت هجوم میکروب‌ها و باکتری‌ها است مؤثر است. همچنین پاک‌کننده نواحی آلوده‌ای که در بخش‌های بدن وجود دارد نیز هست.

از خواص اعجاب‌انگیز انگشتر فیروزه تأثیر آن در بهبود عملکرد و سلامت قلب است. همچنین به بهبود گلودرد، التهابات ریوی و بیماری‌های دستگاه تنفسی کمک می‌نماید.

خواص سنگ فیروزه

- نگاه کردن به این گوهر سبب تقویت سیستم بینایی و سلامت چشم می‌گردد و استفاده از سرمه آن و همین‌طور گذاشتن آن بر روی چشم‌ها برای تقویت چشم و درمان بیماری‌های چشمی بسیار تأثیر گزار است. از خواص انگشتر فیروزه در طب سنتی این است که از سرمه این سنگ برای درمان کسانی استفاده می‌شود که دچار دید کم در شب یا شب‌کوری است.

- اگرچه ازنظر علمی اثبات نشده است اما افرادی بر این باورند امواج مغناطیسی ساطع شونده از این سنگ نارسایی‌های کبد را بهبود می‌بخشد.

- وجود خواص منحصربه‌فردی همانند درخشندگی، آرام‌بخش بودن و ساطع شدن امواج مثبتی از این گوهر سبب بهبود عملکرد جریان خون در بدن می‌شود.

- آناروکسی نوعی بیماری است که به سبب گرسنگی و کمبود ویتامین در افراد ایجاد می‌گردد که خواص گردنبند فیروزه و یا انگشتر آن و به‌طورکلی خواص سنگ فیروزه در درمان بیماری‌هایی از این دست مؤثر است.

خواص معنوی سنگ فیروزه

ازنظر معنوی نیز گفته می‌شود که سنگ فیروزه باعث روزی و برکت می‌شود، فقر را دفع کرده و عامل پیروزی در مشاجرات است، گشایش در امور و اجابت دعا نیز از دیگر خواص سنگ فیروزه است که برای این سنگ معرفی کرده‌اند.

سنگ فیروزه

- از خواص سنگ فیروزه که در انگشتر، آویز فیروزه، نیم ست فیروزه، گوشواره فیروزه، گردنبند فیروزه و حتی دستبند فیروزه به کار می‌رود این است که این سنگ با تغییر رنگ خود، خبر از سلامت بدن و نور اطراف بدن شخص می‌دهد.

- عده‌ای بر این باورند در هنگامی‌که ماه کامل می‌شود با نگاه کردن به ماه و سپس نگاه کردن به این گوهر، در زندگی برکت و رونق اتفاق می‌افتد.

- در زمان‌های گذشته در فلات ایران بر این باور بودند که یکی از فواید سنگ فیروزه این است که این نگین افراد را در مقابل شور چشمی افرادی دیگر مراقبت می‌کند به این دلیل به‌طورمعمول در سر در خانه‌ها، مغازه‌ها و آن را آویزان می‌کردند.

- از خواص انگشتر فیروزه زنانه یا مردانه می‌توان به خواص معنوی فراوان آن ازجمله مراقبت از انسان‌ها در انجام جمله فعالیت‌های ریسک دار و خطرناک اشاره نمود.

- افرادی بر این باورند که این نگین نماد قدرت و ایمان است و پاک‌سازی ذهن و روح از فواید انگشتر فیروزه است.

- از دیگر خواص سنگ فیروزه این است که نماد بخشندگی، خلوص و مهر و لطافت بوده دوستی را حفظ و درگذر زمان، دشمنی را به دوستی و مهر تبدیل می‌کند.

منبع خبر: تهیه و گردآوری: مسعود رضایی - سایت زر
  ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۷:۴۵ قبل از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد