پیگیری مجدد برای راه اندازی قرارداد آتی سکه

پیگیری مجدد برای راه اندازی قرارداد آتی سکه
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: از بورس کالا می‌خواهم علاوه بر توسعه بازار مشتقه و ورود دارایی‌های جدید، با جدیت راه اندازی مجدد قرارداد آتی سکه را پیگیری کند.

آقای محمدعلی دهقان دهنوی در مراسم افتتاح معاملات آتی واحد‌های صندوق سرمایه‌گذاری طلا و معاملات سیمان در بورس کالا افزود: مدیران هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه‌ها، فرماندهان نبرد توسعه بازار سرمایه هستند، نقش آن‌ها فقط مدیریت هلدینگ یا شرکت خود نیست بلکه انتظار ما این است تا گام‌هایی برای توسعه بازار سرمایه برداشته شود و تلاش‌های زیادی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری برای اقتصاد کشور سم است و برای جامعه مضر خواهد بود، گفت: قیمت‌گذاری دستوری چیزی جز توسعه رانت و تولید فساد در کشور ندارد.

دهقان دهنوی افزود: برخی گمان می‌کنند که می‌توان با قیمت‌گذاری دستوری زمینه ایجاد رفاه را در کشور و برای مردم فراهم کرد در حالی که این موضوع اشتباه است و تجربه نشان داده که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: با توجه به مسیری که اکنون برای معاملات طی می‌شود، تلاش ما این است تا کل معاملات سیمان وارد بورس کالا شود، اما این اقدام جزو هدف اصلی ما در بورس نیست چراکه سایر کالا‌های مهم کشور و مسکن نیز به زودی در بورس کالای ایران عرضه خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف ما راه‌اندازی کنسرسیوم صادراتی سیمان است، افزود: یکی از مسایلی که در بازار سیمان وجود دارد رقابت نامطلوب صنعت سیمان برای صادرات در بازار‌های صادراتی است، اگر بتوان فعالیت صادرات صنعت سیمان در قالب کنسرسیوم سیمان با هماهنگی صنعت سیمان راه‌اندازی کنیم ارزش افزوده‌ای که از محل صادرات سیمان به دست می‌آید، منابع ارزشمندی را برای صنعت سیمان ایجاد می‌کند.

دهقان دهنوی گفت: تجربه‌های موفقی در این زمینه در دنیا وجود دارد که امیدواریم با استفاده از آن‌ها بتوانیم به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: رفع قیمت‌گذاری دستوری یکی از اهداف ما است، با ورود سیمان به بورس کالا و خارج شدن از قیمت‌گذاری دستوری منافع سهامداران که در پیشگاه رانت و فساد قربانی می‌شد به پایان خواهد رسید.

رئیس سازمان بورس در ادامه به راه اندازی معاملات آتی واحد‌های صندوق طلا اشاره کرد و گفت: ابزار مشتقه قرارداد آتی روی صندوق‌های طلا نیز امروز راه اندازی می‌شود و گامی رو به جلو در بازار سرمایه محسوب می‌شود.

وی افزود: صندوق‌های سرمایه گذاری طلا زمینه سرمایه گذاری امن، راحت و شفاف در زمینه طلا را برای مردم فراهم می‌کنند که در حوزه بازار ارز، مسکن و طلا حداقل دو بازار لازم است معاملاتشان به صورت نظام‌مند در بورس کالا انجام شود و در طلا این اتفاق افتاده و مسکن نیز در راه این بورس است.

دهقان دهنوی ادامه داد: از مدیرعامل بورس کالای ایران می‌خواهم که در حوزه بازار مشتقه بار دیگر در قرارداد آتی سکه طلا ورود کند تا ابزار‌های کاملی را در اختیار فعالان حوزه طلا قرار دهیم تا ریسک‌های خود را مدیریت کنند.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۸:۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه

نتایج یافت شده: 0 مورد