ورود نخستین شرکت استارتاپی به بازار سرمایه

ورود نخستین شرکت استارتاپی به بازار سرمایه
معاون پذیرش فرابورس ایران گفت: با توجه به سپری شدن فرآیند‌های لازم، نماد نخستین شرکت استارتاپی در بازار فرابورس ایران درج شد.

آقای حجت اسماعیل زاده، در مورد عرضه این شرکت استارتاپی در بازار سرمایه، اظهار کرد: دی ماه سال ۹۹ بود که پذیرش مشروط این شرکت صادر شد، در حال حاضر نیز با توجه به سپری شدن فرآیند‌های لازم برای درج نماد از سوی تپسی نماد این شرکت در بازار فرابورس ایران درج شد.

معاون پذیرش فرابورس ایران در خصوص روش ارزشیابی شرکت‌های استارتاپی، بیان کرد: تمام شرکت‌های یاد شده از دو طریق ارزشیابی می‌شوند به طوری که می‌توان در گام نخست به ارزشیابی توسط نهاد‌های مالی و در گام بعد ارزشیابی توسط کارشناس رسمی اشاره کرد.

اسماعیل‌زاده در مورد نحوه خرید سهام شرکت‌های استارتاپی، اظهار کرد: عرضه سهام تپسی برای سرمایه‌گذاران واجد شرایط و حرفه‌ای خواهد بود، که این امر طبق ضوابط استارتاپ‌ها انجام می‌شود، اما این مساله به معنای سرمایه‌گذاری فقط توسط اشخاص حقوقی نیست بلکه تعریف سرمایه‌گذاران حرفه‌ای شامل سهامداران حقیقی نیز می‌شود.

وی گفت: به نظر می‌رسد که استقبال خوبی در بازار سرمایه به منظور خرید سهام این شرکت استارتاپی صورت گیرد، زیرا این اولین شرکت استارتاپی است که در بازار سرمایه درج می‌شود و همین امر ممکن است جذابیت خاصی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

معاون پذیرش فرابورس ایران در مورد میزان ریسک متفاوت شرکت‌های استارتاپی، تشریح کرد: شرکت‌های استارتاپی به نسبت سایر شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه پروفایل ریسک متفاوتی دارند، که این میزان تفاوت به سبب ویژگی‌های خاص این شرکت‌هاست به طوری که می‌توان به میزان زیاد بودن دارایی‌های نامشهود در ترکیب دارایی این شرکت‌ها، حساسیت به تغییرات تکنولوژیکی و سایر موارد اشاره کرد.

اسماعیل‌زاده در مورد ورود سایر استارتاپ‌ها به بازار سرمایه، تصریح کرد: سال گذشته تعداد ۶ استارت در خواست خود را برای ورود به بازار سرمایه به فرابورس ارسال کردند که اطلاعات خود را در حال حاضر به روز رسانی نکرده‌اند. اما در حال حاضر دو شرکت استارتاپی دیگر شامل فیلیمو و کافه بازار نیز درخواست فعالِ در دست بررسی دارند.

وی در مورد آینده شرکت‌های استارتاپی در بازار سرمایه، بیان کرد: از نظر کارشناسان به نظر می‌رسد می‌توان به آینده این شرکت‌ها خوشبین بود، زیرا بر اساس آمار بدست آمده از تجربیات جهانی شاهد افزایش روز افزون نقش این شرکت‌ها در اقتصاد دنیا هستیم و کشور‌های دنیا تجربیات موفقی در این خصوص دارند.

معاون پذیرش فرابورس ایران در مورد اقدامات و حمایت‌های صورت گرفته از سوی سازمان بورس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در دوسال اخیر زحمات زیادی توسط سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران در تعامل با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است که اکنون دستاورد آن نهایی شدن ضوابط خاص شرکت‌های استارتاپی و درج اولین شرکت استارتاپی در فرابورس ایران است. همچنین مقرر شده که اسامی شرکت‌های استارتاپی نیز همانند شرکت‌های دانش بنیان روی سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درج شود تا ما بتوانیم آن‌ها را بر اساس قوانین موجود بررسی کنیم.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۸ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۳:۵۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد