کارخانه خودرو ایران در الجزایر عملیاتی می‌شود

کارخانه خودرو ایران در الجزایر عملیاتی می‌شود
با ارسال نخستین محموله تجهیزات خط تولید محصولات ایران‌خودرو به کشور الجزایر، گام اساسی در خصوص احداث کارخانه ایکوالجزایر برداشته شد.

با ایجاد شرکت جوینت‌ونچر «ایکو الجزایر» و ارسال تجهیزات خط تولید توسط ایران‌خودرو، احداث سایت مونتاژ محصولات ایران‌خودرو به صورت رسمی عملیاتی شد. همزمان با ارسال این تجهیزات فنی و مهندسی به الجزایر، هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در نشست با مدیرعامل شرکت فامووال الجزایر و سفیر این کشور در ایران، ضمن اظهار خرسندی از توسعه روابط دو کشور در زمینه خودروسازی گفت: حمایت از اجرای قرارداد در این مشارکت، لازمه ادامه همکاری‌ها است و ایران‌خودرو خود را متعهد به حمایت و اجرای کامل این قرارداد می‌داند.

وی با اشاره به لزوم رعایت برنامه زمان‌بندی اجرای پروژه، اظهار کرد: اهداف تعیین‌شده باید در زمان مقرر محقق شود؛ در غیر این صورت پروژه توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

همچنین سعید تفضلی، ‌معاون صادرات و امور بین‌الملل ایران‌خودرو نیز با اشاره به روند اجرای پروژه احداث خط مونتاژ در شهر الجزیره گفت: در ماه‌های پایانی سال گذشته، توافق‌نامه صادرات و احداث کارخانه مونتاژ محصولات در کشور الجزایر با شرکت فامووال منعقد شد.

وی ایجاد شرکت جوینت‌ونچر را حاصل مقبولیت دنا در بازار الجزایر دانست و گفت: توافقات برای احداث سایت انجام و تجهیزات راه‌اندازی خط مونتاژ ساخته شد. تفضلی درباره برنامه زمانبندی اجرای پروژه اظهار کرد: از امروز که اولین محموله تجهیزات خط ارسال شد تا اسفندماه که نصب تجهیزات انجام شود، خودرو به صورت قطعات نیمه‌منفصله صادر و از خردادماه تولید قطعات منفصله آغاز خواهد شد.

به گفته تفضلی، در سال ۲۰۲۰ به تولید ۲۵ هزار دستگاه رانا، دنا و سورن خواهیم رسید که در کنار آن برنامه خودکفایی محصولات برای سازندگان الجزایری هم پیش بینی کرده ایم که به ۴۰ درصد خودکفایی در سال ۲۰۲۰ خواهیم رسید، ضمن اینکه سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو به صورت تجهیز خطوط تولید و ارایه خدمات و دانش فنی و مهندسی است.

در ادامه محمد رحمون، مدیرعامل گروه صنعتی فامووال نیز در این نشست گفت: بسیاری از شرکت‌های خارجی در الجزایر سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ما می‌خواهیم بعد از رنو و هیوندایی، سومین برند حاضر در بازار الجزایر باشیم.

وی تصریح کرد:‌ دستیابی به رتبه اول در بازار صادراتی منطقه و کشورهای اطراف الجزایر را در برنامه‌های خود هدفگذاری کرده‌ایم؛ ضمن اینکه شرکت جوینت ونچر با نام «ایکو الجزایر» شکل گرفته و ما اصرار داریم که در دوسال اول تاسیس با توجه به تخصص و دانش، مدیرعامل و مدیر تولید محصول از سوی ایران‌خودرو منصوب شود؛ این در شرایطی است که  تولید ۸ هزار دستگاه دنا با داخلی سازی ۵ درصد در سال ۲۰۱۷ انجام خواهد شد.

همچنین عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در تهران نیز ضمن استقبال از گسترش روابط ایران و الجزایر گفت: مذاکراتمان به نتایج بسیار خوبی رسیده است؛ ضمن اینکه اجرای این قرارداد در توسعه روابط اقتصادی، بازرگانی و سیاسی دو کشور بسیار موثر خواهد بود.

وی گفت:‌ سفارت الجزایر آمادگی کامل دارد تا هر گونه کمک و همکاری برای تسریع در اجرای پروژه در اختیار طرفین قرار دهد.

گفتنی است با ارسال تجهیزات مورد نیاز تولید، راه اندازی خط مونتاژ دنا با سرمایه گذاری غیرمستقیم ایران خودور و با صادرات خدمات فنی و مهندسی و آموزش کارکنان محلی، توسط مهندسان ایران خودرو اجرایی شد. ظرفیت تولید این سایت سالانه ۱۰ هزار دستگاه در یک شیفت کاری است که در فاز اول محصول دنا مونتاژ و عرضه می شود. عرضه رانا نیز پس از بومی سازی و دریافت مجوز واردات در دستور کار قرار دارد.

منبع خبر: خبر گزاری مهر
  ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۹:۳۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد