حجم معامله برق بورس انرژی در هفته پیش، بیش از 85 میلیارد ریال شد

شرکت مدیریت شبکه برق ایران از افزایش ارزش معامله‌های صورت گرفته در هفته گذشته به بیش از 85 میلیارد ریال به دلیل تخصیص بخشی از اعتبارات آذرماه و افزایش نقدینگی خبر داد.
شرکت مدیریت شبکه برق ایران از افزایش ارزش معامله‌های صورت گرفته در هفته گذشته به بیش از 85 میلیارد ریال به دلیل تخصیص بخشی از اعتبارات آذرماه و افزایش نقدینگی خبر داد.

به ‌گزارش وزارت نیرو، حجم معامله‌های انجام شده نیز 238 هزار و 276 مگاوات ساعت بود که 35 هزار و 280 مگاوات ساعت آن مربوط به نمادهای هفتگی است.
ششم، هفتم و نهم آذرماه حجم معامله‌های برق انجام ‌شده بین خریداران و فروشندگان در بورس انرژی به ترتیب در نمادهای کم باری روزانه و هفتگی 30 هزار و 480 مگاوات ساعت با قیمت متوسط 347 هزار و 605 ریال بر مگاوات ساعت بود و در نمادهای میان باری روزانه و هفتگی به 72 هزار و 228 مگاوات ساعت با قیمت متوسط 361 هزار و 154 ریال بر مگاوات ساعت رسید.
همچنین در نماد بار پیک روزانه 14 هزار و 80 مگاوات ساعت برق با قیمت متوسط 371 هزار و 195 ریال بر مگاوات ساعت و در نمادهای بار پایه روزانه و هفتگی 121 هزار و 488 مگاوات ساعت برق با قیمت متوسط 359 هزار و 230 ریال بر مگاوات معامله انجام شد.
پس از موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور در چهار بخش اوراق سلف برق، اوراق قرارداد محور کالاهای انرژی مانند زغال سنگ، نفت و انرژی های سبز مانند انرژی های خورشیدی، در برنامه کاری سال 1390 بازار سرمایه ایران قرار گرفت.
قرار است در مرحله نخست، برق به صورت سلف موازی معامله شود و سپس، بازار مشتقه شامل قرارداد آتی، قرارداد اختیار خرید و معاملات در عرصه بین المللی فعال می شود.
شرکت بورس انرژی، سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت مدیریت فناوری، شرکت سپرده گذاری مرکزی، شرکت های کارگزاری، شرکت مدیریت شبکه، شرکت توانیر، مصرف کنندگان برق و تولیدکنندگان برق، بازیگران بورس انرژی در بخش معاملات برق محسوب می شوند.

منبع خبر: ایرنا
  ۱۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۴:۲۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

  •  آخرین مطالب همین گروه