قیمت فرآورده‌های نفتی سال آینده افزایش نمی‎یابد

قیمت فرآورده‌های نفتی سال آینده افزایش نمی‎یابد
قیمت فرآورده‌های نفتی (بنزین و گازوئیل) بر اساس لایحه بودجه سال آینده افزایش نخواهد داشت.

به نقل از عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در حاشیه همایش بین‌المللی «سی ان جی و سوخت‌های جایگزین» اعلام کرد: طبق روال سال‌های گذشته پنج درصد از محل فروش فرآورده‌های نفتی به طرح‌های توسعه‌ای پالایشی و خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی اختصاص می‌یابد.

وی درباره کارت سوخت گفت: بنزین هم اکنون بدون کارت در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود و در عمل نزدیک به یک سال و اندی است که توزیع بنزین با کارت سوخت صورت نمی‌گیرد.

طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان از فردا آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، از اجرای طرح افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت فرآورده پالایشگاه آبادان از امروز (چهارشنبه، 17 آذر) خبرداد.

کاظمی، به ضرورت اصلاح روند کار پالایشگاه‌ها با توجه به اولویت‌های موجود در بخش پالایشی کشور اشاره کرد.

وی افزود: واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلاء، واحدهای آپ‌گریدینگ، واحدهای تکمیلی در ارتباط با سوخت سبز همچون واحد تصفیه نفت و گاز، تصفیه نفت سفید، ایزومریزاسیون نفت و گاز، واحدهای گوگردسازی، تصفیه گاز با آمین و واحد هیدروژن، واحد نیتروژن و واحدهای جانبی با واحد برق و بخار (مولدهای برق و تصفیه آب) به عنوان پروژه‌های قابل اجرا در فاز دوم پالایشگاه آبادان خواهد بود.

وی افزود: با وارد مدار شدن فاز دوم پالایشگاه آبادان، تولید این پالایشگاه با خوراک 360هزار بشکه در روز در قالب یک پالایشگاه استاندارد و با تولید محصولات یورو 5 خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ادامه داد: جایگزینی واحدهای جدید با واحدهای قدیمی، به حداقل رساندن میزان گوگرد موجود در محصولات نفت و گاز، نفت‌سفید و بنزین و ایجاد سوخت سبز به عنوان مزایای اجرای فاز دوم پالایشگاه آبادان است.

وی، یکی از بزرگترین طرح ‌هایی که در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و وزارت نفت قرار دارد را طرح تثبیت پالایشگاه آبادان اعلام کرد و گفت: مراحل طراحی‌این طرح رو به پایان است و تامین منابع مالی آن از خط اعتباری چین انجام شده و عملیات اجرایی طرح از فردا آغاز می شود.

به گفته کاظمی، با انجام این طرح نفت کوره پالایشگاه آبادان پس از اجرای طرح از حدود 35 درصد به کمتر از 25 درصد کاهش خواهد داد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: اجرای این طرح بازار کار پایین دستی و بالادستی گسترده‌ای در آبادان و منطقه ایجاد خواهد کرد و با بهره‌برداری از فاز نخست آن همه فرآورده های پالایشگاه دارای استاندارد یورو 4 و 5 خواهد شد.

به گزارش شانا، پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران است که در شهر آبادان، استان خوزستان قرار دارد.

ساخت این پالایشگاه در سال 1291 به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال 59 بزرگترین پالایشگاه‌دنیا با ظرفیت تصفیه 628 هزار بشکه در روز بود.

طرح توسعه پالایشگاه آبادن در سه فاز تعریف شده است. در فاز نخست طرح توسعه ظرفیت واحد تقطیر 85 از 130 به 180 هزار بشکه در روز افزایش یافت و واحد تقطیر در خلأء 200 با ظرفیت 70 هزار بشکه در روز و واحد کاهش گرانروی با ظرفیت 25 هزار بشکه در روز برای کاهش نفت کوره و تامین خوراک واحد کت کراکر از سال 84 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در فاز دوم، طرح تثبیت ظرفیت فعلی و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه مدنظر قرارگرفت.

در این طرح ، واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلاء و واحدهای تصفیه بنزین، نفت‌سفید، نفت‌گاز، گوگردسازی، احداث مجتمع کت کراکر دوم، افزایش بنزین و دیگر واحدهای جانبی احداث می‌شود، این طرح از جانب شرکت ملی مهندسی ساختمان پالایش و پخش در حال پیگیری است.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۷:۲۵:۲۱ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد