تصویب صندوق های کالایی و آپشن طلا در کمیته فقهی سازمان بورس

تصویب صندوق های کالایی و آپشن طلا در کمیته فقهی سازمان بورس
عضو کمیته فقهی سازمان بورس گفت : اندازی صندوق های کالایی تصویب شده است و و تاسیس ان طبق ضوابط ، مشکلی از نظر شرعی نخواهد داشت.

حجت الاسلام سیدعباس موسویان، به راه اندازی آپشن طلا اشاره کرد و گفت: قرارداد اختیار معامله با آپشن نیز از از نظر فقهی مورد بررسی قرار گرفت و با سه شرط در کمیته فقهی پذیرش شده است که با توجه به رعایت آن موارد در بورس کالا، قراردادهای اختیار معامله نیز اشکال شرعی ندارند.
موسویان گفت : دارایی پایه باید واقعی باشد، قدرت بر تسلیم وجود داشته باشد و بازار قابل کنترل زیر نظر نهاد ناظر باشد.
عضو شورای عالی بورس در ادامه در پاسخ به این پرسش که راه اندازی ابزارهای مالی در بورس کالای ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟ گفت: امسال شاهد تامین مالی 2650 میلیارد تومانی برای پرداخت مطالبات گندمکاران از طریق انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالا بودیم که این اقدامی پسندیده و مثبت در بازار سرمایه بود.
وی ادامه داد: همچنین بحث ها و بررسی هایی نیز در خصوص انتشار اوراق سلف پیش خرید خودرو در بورس کالا انجام شد که این اوراق می تواند در زمینه پیش خرید خودرو به عنوان اهرم کار ساز باشد.
بنابر گزارش بورس کالای ایران ؛ موسویان در پایان به راه اندازی بازار مشتقه ارزی اشاره کرد و گفت: راه اندازی این بازار در شورای عالی بورس و همچنین کمیته فقهی سازمان بورس مورد تایید قرار گرفته است. همچنین امروز فعالان اقتصادی کشور از جمله واردکنندگان و صادرکنندگان با انواع نوسانات نرخ ارز روبه رو هستند و در مسیر فعالیت خود ریسک های زیادی را متحمل می شوند، در این بین زمان آن رسیده تا بازار مشتقه ارز با حمایت بانک مرکزی شکل بگیرد.

منبع خبر: خبر گزاری صدا و سیما
  ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۱۶:۱۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد