افزایش ترس بانک‌ها و بیمه‌های خارجی از معامله با ایران در یک‌سالگی برجام

افزایش ترس بانک‌ها و بیمه‌های خارجی از معامله با ایران در یک‌سالگی برجام
رییس کمیته تحریم‌های گروه بین المللی حمایت و جبران خسارت در یکسالگی برجام گفت: بانک ها، شرکت های بیمه اتکایی و موسسات مالی اشتهای بسیار کمتری نسبت به زمان قبل از تحریم برای پذیرش ریسک حمل نفت ایران را دارند و این وضعیت در آینده نزدیک تغییر نمی کند.

به نقل از پایگاه خبری آرگوس مدیا، تحریم های نفتی و بیمه ای تقریبا یک سال پیش در ژانویه 2016 برداشته شده، اما رژیم های حقوقی و تجاری ایران هنوز وضعیت قبل از تحریم ها را باز نیافته اند.
سالت هاوس که معاونت مطالبات جهانی کلوب بیمه ای حمایت و جبران خسارت را نیز بر عهده دارد اظهار داشت: «اشتهای بانک ها و موسسات مالی برای پذیرش ریسک مربوط به تجارت با ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.»
کلوب های حمایت و جبران خسارت به مجموعه ای از شرکت های بیمه گفته می شود که حمل و نقل دریایی کشورهای  مختلف را تحت پوشش بیمه ای قرار می دهند.
یکی از عوامل اصلی این کاهش اشتهای ریسک پذیری در مورد تجارت با ایران این است که شرکت ها نگران اند که دولت جدید آمریکا با همکاری تجاری آنها با ایران موافق نباشد و این می تواند بر سایر حوزه های فعالیت تجاری یک شرکت به ویژه در نظام مالی و تجاری آمریکا اثر منفی بگذارد. این نگرانی پس از تهدیدات دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمرکیا مبنی بر پاره کردن توافق برجام پررنگ تر شده است.
شرکت های بیمه ای همین عدم تمایل را در زمینه همکاری با کوبا از خود نشان می دهند. انی در حالی است که روابط آمرکیا و کوبا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما بهبود قابل توجهی داشته است.
سالت هاوس افزود: «یک مسئله برای گروه بین المللی حمایت و جبران خسارت در زمینه ارائه پوشش بیمه ای به مبادلات تجاری (مرتبط با ایران) وجود دارد و آن اینکه اگر بانک ها از پرداخت خسارت ها یا حق بیمه های مرتبط با ایران خودداری کنند، عملا ارائه خدمات بیمه ای به این کشور غیرممکن می شود.»
«این میراث بر جای مانده (از دوران تحریم ها) در آینده نزدیک تغییری نخواهد کرد و نیاز به گذر زمان قابل توجهی دارد.»

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴:۴۴ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد