استانداردسازی صورت مالی بانکها و بیمه‌ها

استانداردسازی صورت مالی بانکها و بیمه‌ها
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پس از برجام زمینه‌ای بوجود آمده تا امکان ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار ایران فراهم شود و بر این اساس استفاده از زبان مشترک تجاری ضرورتی انکار ناپذیر بشمار می‌آید.

حسین امیری صبح امروز در همایش استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی و نقش آن در ارتقای شفافیت بازارهای مالی که در مرکز همایشهای صداوسیما برگزار شد گفت: انتظار اصلی سرمایه گذاران در بازار سهام از نهادهای نظارتی این است که زمینه را برای ارایه اطلاعات شفاف و منصفانه به معامله‌گران فراهم کنند تا در یک فضای اقتصادی مناسب اقدام به تصمیم گیری و سرمایه گذاری کنند.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که زیربنای فعلی اطلاعاتی که در حال حاضر در بورس منتشر می‌شود، استانداردهای ملی است که مبنای تهیه صورتهای مالی قرار می گیرد افزود: پس ازبرجام زمینه‌ای بوجود آمده تا امکان ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار ایران فراهم شود و بر این اساس استفاده از زبان مشترک تجاری ضرورتی انکار ناپذیر بشمار می‌آید.

وی اضافه کرد: از این رو تصمیم گیران اقتصادی کشور در مجمع عمومی سازمان حسابرسی، تصمیم اساسی و بنیادین گرفتند تا بر مبنای آن، بانکها و بیمه ها ملزم باشند که صورتهای مالی خود را از ابتدای سال 95 بر مبنای استانداردهای IFRS ارایه کنند.

امیری با اشاره به این که بانکها و بیمه‌ها در صف مقدم تعاملات بین‌المللی قرار دارند ادامه داد: بنابراین در ابتدا تمرکز بر استانداردسازی این موسسات و نهادهای مالی قرار گرفت، اما در کنار آن، سازمان بورس با ابلاغیه‌ای هلدینگ‌ها و شرکتهای سرمایه گذاری را نیز به این جمع اضافه کرد تا در پی استانداردسازی صورتهای مالی آنها، عملا امکان و زمینه استفاده از فرصت ورود سرمایه گذاران خارجی در اقتصاد کشور مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

این مقام مسئول با باین این که ارایه صورتهای مالی بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی، نیاز به هماهنگی بین بخشی دارد تصریح کرد: سازمان های بورس و حسابرسی به همراه بانک و بیمه مرکزی و سازمان امور مالیاتی، اجزای مهمی هستند که باید در کنار هم به گونه ای فعالیت کنند که شاهد بکارگیری مناسب این استانداردها باشیم.

امیری اذعان داشت: البته در این بین حاصل این استانداردها شفافیت اطلاعات خواهد بود تا سرمایه گذاران داخلی و خارجی، امکان بهره برداری از این اطلاعات را به دست آورند.

معاون سازمان بورسبا باین این که آنچه در این استانداردها مورد تاکید قرار می گیرد به شفافیت بهتر رویدادهای اقتصادی منجر خواهد شد و در پی آن گزارش های مالی صحیح تر را ارایه خواهیم کرد اضافه کرد: افزایش کیفیت گزارشگری مالی و امکان مقایسه بهتر صورتهای مالی و کاهش هزینه سرمایه و امکان سرمایه گذاری گسترده‌تر در بازار سرمایه کشور از جمله پیامدهای اجرای IFRS خواهد بود.

امیری اظهار داشت: افزون بر این نیاز به آموزشهای متعدد نیز در این حوزه وجود دارد که در چند سال گذشته، بسترهای آن فراهم شده است. البته در این میان و از همه مهمتر نیاز به وفاق ملی داریم که همه ابعاد به صورت چرخ دنده کنار هم قرار گیریم تا شاهد به کارگیری استانداردهای مالی مناسب باشیم.

منبع خبر: خبر گزاری تسنیم
  ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۷:۴۷ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد