کاهش بدهی شرکت های دولتی به نظام بانکی

کاهش بدهی شرکت های دولتی به نظام بانکی
آمارهای بانک مرکزی از آخرین وضعیت شاخص های پولی کشور در پایان دی ماه امسال از تداوم رشد منفی بدهی شرکت ها و موسسه های دولتی به شبکه بانکی برای دومین ماه متوالی حکایت دارد.

رشد بدهی شرکت ها و موسسه های دولت در آذرماه امسال برای نخستین بار منفی شد.
اکنون گزیده های آماری منتشر شده در دی ماه بیانگر آن است که بدهی دولت در این ماه به 2086.7 هزار میلیارد ریال رسید که این میزان بدهی در دوره یکساله منتهی به دی ماه 95 نسبت به دی ماه 94 رشد24 درصدی و از ابتدای امسال تا پایان دی ماه (دی 95 نسبت به اسفند 94) رشد 20 درصدی را ثبت کرده است که از کاهنده شدن روند این رشد نسبت به ماه آذر حکایت دارد.
از این عدد، سهم بدهی دولت به نظام بانکی 1791.8 هزار میلیارد ریال است که در یک ساله منتهی به پایان دی ماه 29.7 درصد و از ابتدای امسال تا پایان این ماه 24.8 درصد رشد دارد که این دو شاخص نیز در مقایسه با آذر ماه کاهنده بوده اند.
سهم شرکت ها و موسسه های دولتی نیز از این بدهی 294.9 هزار میلیارد ریال برآورد می شود که در مقایسه با دی ماه پارسال منفی 2.3 درصد و از ابتدای امسال تاکنون منفی 2.7 درصد کاهش را ثبت کرده است.

بدهی دولت به بانک مرکزی
همچنین حجم بدهی های بخش دولتی به بانک مرکزی در پایان دی ماه به 594.6 هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با بدهی 611.6 هزار میلیارد ریالی اعلام شده در پایان آذر ماه، با کاهش این بدهی مواجه هستیم.
میزان بدهی به بانک مرکزی در دوره یکساله منتهی به دی ماه 95 برابر 10.7 درصد و از ابتدای امسال تاکنون 14.3 درصد رشد دارد که با توجه به شاخص های اعلامی این بخش در آذرماه، روند رشد این بخش ها کاهنده شده است.
از این عدد، سهم بدهی دولت به بانک مرکزی 336.2 هزار میلیارد ریال است که نسبت به دی ماه پارسال 27 درصد و از ابتدای امسال تا پایان این ماه 37.7 درصد افزایش داشته است.
در این دوره زمانی، سهم شرکت ها و موسسه های دولتی نیز از بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی 258.4 هزار میلیارد ریال اعلام شده که نسبت به دی ماه پارسال منفی 5.2 درصد و از ابتدای امسال تاکنون منفی 6.4 درصد کاهش داشته است.
همچنین حجم دارایی های خارجی بانک مرکزی در پایان دی ماه 3357.6 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به دی ماه پارسال 1.7 درصد و از ابتدای امسال تا پایان این ماه 4.5 درصد کاهش دارد.
بانک مرکزی، میزان بدهی بانک ها به این بانک را در پایان دی ماه 1092 هزار میلیارد ریال اعلام کرده که در بازه زمانی یکساله منتهی به این ماه 38.4 درصد و از ابتدای امسال تا پایان این ماه 30.6 درصد رشد دارد.
میزان بدهی های ارزی بانک مرکزی نیز 1476 هزار میلیارد ریال در پایان دی ماه بوده که افت 6.6 درصدی نسبت به دی ماه پارسال و کاهش 6.6 درصدی از ابتدای امسال تا پایان ماه یاد شده را به ثبت رسانده است.

منبع خبر: ایرنا
  ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۶:۴۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد