روند سیاست پولی بانک‌های مرکزی عمده تغییر می‌کند؟

 روند سیاست پولی بانک‌های مرکزی عمده تغییر می‌کند؟
همان‌طور که اکثر کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند، نرخ‌ بهره آمریکا افزایش یافت اما آن طور که برخی پیش‌بینی کرده بودند، این احتمال در بازار «پیشخور» شده بود. چهارشنبه هفته گذشته، بانک مرکزی ایالات‌متحده نرخ‌ بهره را با 25/ 0 درصد افزایش به بازه 75/ 0 تا یک درصد برد تا انقباض پولی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تشدید شود. این اقدام می‌توانست باعث تقویت دلار و تضعیف طلا شود، ولی از آنجا که بازارها چند هفته بر احتمال رشد نرخ‌ بهره در آمریکا متمرکز شده بودند، وارونه این روندها شکل گرفت.

همان‌طور که اکثر کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند، نرخ‌ بهره آمریکا افزایش یافت اما آن طور که برخی پیش‌بینی کرده بودند، این احتمال در بازار «پیشخور» شده بود. چهارشنبه هفته گذشته، بانک مرکزی ایالات‌متحده نرخ‌ بهره را با 25/ 0 درصد افزایش به بازه 75/ 0 تا یک درصد برد تا انقباض پولی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تشدید شود. این اقدام می‌توانست باعث تقویت دلار و تضعیف طلا شود، ولی از آنجا که بازارها چند هفته بر احتمال رشد نرخ‌ بهره در آمریکا متمرکز شده بودند، وارونه این روندها شکل گرفت.
شاخص دلار که سه‌شنبه روی عدد 70/ 101واحد ایستاده بود، چهارشنبه تا عدد 74/ 100 واحد پایین آمد و پنج‌شنبه نیز روی عدد 36/ 100 واحد ایستاد. این شاخص جمعه را نیز با افت آغاز کرد، گرچه در برخی مقاطع روز شاهد تعدیل‌هایی بود. عددی که تا ساعت 7 عصر روز گذشته به وقت تهران برای این شاخص ثبت شد، 30/ 100 واحد بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است عدد متفاوتی به‌عنوان عدد نهایی این شاخص در هفدهمین روز ماه مارس رقم خورده باشد. معکوس روند شاخص دلار را فلز زرد تجربه کرد. اونس طلا که سه‌شنبه روی بهای 1199 دلار ایستاده بود، چهارشنبه تا قیمت 1220 دلار جهش کرد و پنج‌شنبه نیز تا بهای 1226 دلار بالا رفت. اونس روز جمعه را هم با بهای 1226 دلار شروع کرد گرچه در برخی مقاطع تحت فشار سودگیری معامله‌گران بود. بهایی که تا زمان نهایی شدن این گزارش برای اونس ثبت شد، 1229 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی جمعه رقم خورده باشد.
کمیته بازار آزاد فدرال رزرو که سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا را تعیین می‌کند در دسامبر 2016 برای دومین بار ظرف یک سال نرخ بهره وجوه فدرال که دیگر نرخ‌های بهره آمریکا را هم متاثر می‌کند، افزایش داد. کمیته علاوه‌بر این افزایش، به احتمال 3 بار افزایش نرخ‌های بهره در سال 2017 اشاره کرد که باعث شد انتظارات بازار کاملا دگرگون شود. در ابتدای سال جدید میلادی، سیاستگذاری ترامپ و دیگر چالش‌های اقتصادهای عمده در جهان موجب شد تردیدهایی درباره سرعت و روند افزایش نرخ‌های بهره شکل بگیرد، اما از میانه‌های فوریه، بیشتر کارشناسان به این باور رسیدند که اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در نشست مارس، نرخ‌های بهره را 25/ 0 دیگر افزایش خواهند داد. چهارشنبه هفته گذشته نشست دو روزه ماه مارس کمیته بازار آزاد پایان یافت و اعلام شد که بازه نرخ بهره وجوه فدرال اکنون بین 75/ 0 تا یک درصد است. این امر می‌توانست دلار را تقویت و طلا را تضعیف کند ولی از آنجا که بخش عمده‌ای از معامله‌گران در هفته‌های گذشته با توجه به این احتمال دست به معامله زده بودند، نتیجه نهایی نشست که خیال بازارها را راحت کرد به تضعیف دلار و تقویت طلا انجامید. بازارهای سهام نیز در این روز با مشخص شدن سیاست پولی آمریکا تقویت شدند. جهش 21 دلاری اونس طلا در روز چهارشنبه عمدتا ناشی از تضعیف دلار بود، اما نفت خام نیز با رشد خود کمک مضاعفی برای فلز زرد فراهم آورد.
چهارشنبه شب جنت یلن، رئیس فدرال رزرو نیز سخنرانی داشت که در آن تاکیدی بر افزایش سریع نرخ‌های بهره نداشت تا روندهای پیش گفته محفوظ بماند. دیگر خبر مهم این روز برگزاری انتخابات پارلمانی سراسری در هلند بود. پیش از برگزاری انتخابات، بازار از احتمال پیروزی راست افراطی در این انتخابات در هراس بود، اما نتایج اولیه نشان داد که این اتفاق نیفتاده و حزب میانه‌رو نخست‌وزیر انتخابات را برده است. این نتیجه به ضرر طلا بود، اما طلا از عوامل پیش‌گفته نفع برد.
شاخص دلار و بهای طلا که چهارشنبه نوسان شدیدی را تجربه کرده بودند، پنج‌شنبه نیز همان مسیر افت و خیز را با شدتی کمتر پی گرفتند. پایگاه اینترنتی کیتکو در گزارش جمع‌بندی روز پنج‌شنبه خود نوشت: «فلزهای گرانبها پس از دو هفته ذوب قیمت‌ها، احیا شده‌اند. پایان موقعیت فروش و شناسایی سود مشهود است. اکنون سرنخ‌هایی فنی وجود دارد مبنی بر اینکه بازار کف کوتاه‌مدت خود را تجربه کرده و قیمت‌ها دست‌کم روندی خنثی را تجربه خواهند کرد.»کیتکو در این گزارش افزود که شاخص دلار فعلا توان فنی خود را برای رشد از دست داده است. این روند به نفع طلاست که پنج‌شنبه با مانع افت بهای نفت خام هم روبه‌رو بود. بهای نفت خام پنج‌شنبه به کف 4 ماهه رفت. نفت خام رهبر بازار کالاهای پایه است و کل این بازار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
روز آخر هفته نیز تحت‌تاثیر دو روز قبل آغاز شد. با ادامه تضعیف دلار، طلا نیز به تقویت خود ادامه داد، اما هر دو روند، در مقاطعی مسیر دیگری را نیز تجربه کردند. جمعه یک عامل مانعی برای رشد شاخص دلار بود و آن جهش یورو تا اوج 5 هفته‌ای بود. دلیل این امر، اشاره بانک مرکزی اروپا به احتمال افزایش نرخ‌های بهره این بانک بود. درواقع روند سیاست پولی بانک‌های مرکزی عمده تا حدودی تغییر کرده است؛ درحالی‌که در بیشتر مقاطع سال 2016 عمده بانک‌های مرکزی سیاست‌های تسهیلی داشتند، اکنون ممکن است علاوه بر بانک مرکزی آمریکا چند بانک دیگر نیز به این سیاست رو بیاورند. پس از آنکه چهارشنبه، فدرال رزرو آمریکا دست به افزایش نرخ‌های بهره آمریکا زد، پنج‌شنبه بانک مرکزی چین نیز همین کار را کرد و بعد بانک‌های مرکزی بریتانیا و اروپا به احتمال افزایش نرخ‌ها اشاره کردند.
با آنکه طلا به محدوده سوم کانال 1200 دلار بازگشته، جیانگ شو، تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه‌گذاری «شاندونگ گلد» می‌گوید: «بازارهای بین‌المللی نسبت به زمان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو هیچ‌گونه اطمینانی ندارد. پیش‌بینی من این است که قیمت طلا در شرایط کنونی بین برگزاری انتخابات فرانسه و نشست آتی فدرال رزرو در ماه می‌در محدوده 1190 تا 1230 دلاری در نوسان خواهد بود. تنها عامل مهمی که در شرایط کنونی موجب افزایش قیمت جهانی طلا شده است، کاهش ارزش دلار بوده است.» به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، طلا به شدت در برابر نوسانات نرخ بهره و ارزش دلار آمریکا حساسیت نشان می‌دهد و حالا هم تحلیلگران بر این باورند که نتایج انتخابات هلند تا حد زیادی نگرانی‌های سیاسی در اروپا را کاهش داده است.
روز گذشته بازارها در انتظار اخبار نشست وزرای دارایی گروه بیست هم بودند. وزرای دارایی کشورهای عضو گروه اقتصادی ۲۰، جمعه در بادن-بادن آلمان گرد هم آمدند، نشستی که امروز شنبه نیز ادامه خواهد یافت. هدف نشست، ارزیابی رویکردهای اقتصادی دولت جدید آمریکا است. قرار است در نشست بادن-بادن، استیون منوچن، وزیر خزانه‌داری آمریکا رویکردهای تجاری ترامپ را که برخلاف رویکرد فعلی گروه ۲۰ مبتنی بر اصل تجارت آزاد هستند، ‌ارائه دهد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲:۹:۱۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد