منفی‌ترین بازدهی سکه در سال ۹۷

 منفی‌ترین بازدهی سکه در سال ۹۷
سکه تمام بهار آزادی هفته گذشته بیشترین بازدهی منفی را در سال ۹۷ تجربه کرد. نزول هفتگی این فلز گرانبها در شرایطی به نزدیک ۶ درصد رسید که در آخرین روز هفته ۴ کانال رشد قیمت را تجربه کرد.

سکه تمام بهار آزادی هفته گذشته بیشترین بازدهی منفی را در سال ۹۷ تجربه کرد. نزول هفتگی این فلز گرانبها در شرایطی به نزدیک ۶ درصد رسید که در آخرین روز هفته ۴ کانال رشد قیمت را تجربه کرد. روز پنج‌شنبه، سکه ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و با عبور از سطح روانی یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان خود را به قیمت یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رساند. به گفته فعالان، در روزهای ابتدایی هفته موج کاهشی شدیدی در بازار وجود داشت، ولی هر چقدر به روزهای انتهایی هفته نزدیک شدیم، نیروهای افزایشی به بازار بازگشتند و با خریدهای خود قیمت را در مسیر صعود قرار دادند. از نظر برخی فعالان، مقاومت سکه در مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، اطمینان خریداران برای ورود به بازار را افزایش داد. با وجود بازگشت افزایشی‌ها به بازار در انتهای هفته میزان افت در روزهای ابتدایی هفته به اندازه‌ای بود که زمینه‌ساز ثبت بیشترین بازدهی منفی سکه شد. سکه در هفته گذشته نزدیک به ۷/ ۵ درصد از ارزش خود را از دست داد که در سال‌جاری سابقه نداشت. این فلز گرانبها دو هفته پیش حدود ۱۱ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.

در هفته‌ای که بیشتر نگاه‌ها متوجه بازار سکه و نزول به زیر مرز ۲ میلیونی بود، در بازار ارز غیررسمی میزان دامنه نوسانات بسیار محدود بود. روز پنج‌شنبه نیز یکی دیگر از روزهای کم نوسان بازار رقم خورد. در این روز، دلار همچنان زیر کانال ۶ هزار و ۲۰۰ تومان باقی ماند و نیروی افزایشی برای بازگشت شاخص ارزی به سطوح بالاتر فعال نشد. روز پنج‌شنبه ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق نیز در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان قرار داشت و معاملات آتی هرات نیز بیشتر در همین کانال صورت می‌گرفت. به این ترتیب، می‌توان گفت در آخرین روز هفته گذشته ارزش دلار در بازارهای مرزی و بازار داخلی در کانال ۶ هزار و ۱۰۰ تومان پذیرفته شده بود. این در حالی بود که در روزهای قبل ارزش دلار در بازار داخلی در کمترین حالت ۱۰۰ تومان از بازارهای مرزی فاصله داشت. برخی این موضوع را نشانه‌ای از رسیدن قیمت این ارز به کف دانستند. به گفته آنها، ارزش دلار در بازار غیررسمی هفته گذشته از بالای ۶ هزار و ۵۰۰ تومان عقب نشینی کرد و حدود ۴ کانال عقبگرد کرد. ممکن است خریداران پس از این روند کاهشی با احساس اینکه قیمت به کف رسیده است،در هفته جاری وارد بازار شوند و قیمت‌ها را بالا بیاورند. در مقابل این نگاه، دو دیدگاه متفاوت نیز در بازار وجود داشت. دسته‌ای باور دارند، ممکن است قیمت افزایشی شود، ولی با توجه به اینکه اخبار جدیدی به بازار مخابره نشده است، نمی‌توان انتظارات نوسان زیادی را داشت. از نگاه این دسته، بازار از این پس تنها با اخبار اثرگذار نوسان قابل توجهی را ممکن است تجربه کند و در شرایط کنونی بیشتر نوساناتش پیرامون یک نقطه تعادلی به‌صورت محدود صورت خواهد گرفت. گروه دیگری از معامله‌گران، همچنان در انتظار افت بیشتر قیمت دلار هستند. از نظر آنها، قیمت دلار بدون پشتوانه خاصی از مرز ۶ هزار تومانی عبور کرد. این گروه اعتقاد دارند، بازار پیش ازخروج ترامپ از برجام، واکنش بیش از اندازه‌ای از خود نشان داد و به مرور اثرات اتفاقی که پیش‌خور شده بود، از بازار تخلیه خواهد شد. در حالی که این عده باور دارند، ارزش دلار زیر ۶ هزار تومان است، عده‌ای از معامله‌گران تاکید کرده‌اند، یکی از عوامل کاهش تقاضا در بازار، رسیدن قیمت دلار بازاری به ارزش واقعی آن بوده است. به گفته برخی تحلیلگران، این اتفاق، میزان احتیاط را در بازار برای خرید ارز بالا برده است.

منبع خبر: 
  ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۷:۳۶:۴۴ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد