افت آرام شاخص سهام

دماسنج اصلی بورس تهران معاملات روز گذشته خود را درحالی سپری کرد که در همان دقایق نخست معاملات رشد ۱۸۰۰ واحدی را ثبت کرده بود اما با گذر زمان فشار فروش لحظه‌به‌لحظه فزونی یافت و نماگرهای بازار را به عقب‌نشینی وادار ‌کرد.
دماسنج اصلی بورس تهران معاملات روز گذشته خود را درحالی سپری کرد که در همان دقایق نخست معاملات رشد ۱۸۰۰ واحدی را ثبت کرده بود اما با گذر زمان فشار فروش لحظه‌به‌لحظه فزونی یافت و نماگرهای بازار را به عقب‌نشینی وادار ‌کرد.

دماسنج اصلی بورس تهران معاملات روز گذشته خود را درحالی سپری کرد که در همان دقایق نخست معاملات رشد ۱۸۰۰ واحدی را ثبت کرده بود اما با گذر زمان فشار فروش لحظه‌به‌لحظه فزونی یافت و نماگرهای بازار را به عقب‌نشینی وادار ‌کرد. این عقب‌نشینی تا جایی پیش رفت که شاخص کل بازار سهام در نهایت با افت ۲۰۸ واحدی در قیاس با آخرین جلسه کاری هفته قبل مواجه شد. مهم‌ترین حامیان دماسنج اصلی بازار سهام طی روز گذشته نمادهای پالایشی بودند. طی روز گذشته در شرایطی شاخص کل بورس تهران به افت ۱/ ۰ درصدی تن داد که نماگر هموزن این بازار با افت ۳/ ۰ درصدی مواجه شد. از آنجا که شاخص هموزن از تمام نمادها به یک اندازه اثر می‌پذیرد، رشدهای بالا در سهام پالایشی هم موجب کاهش سرعت عقب‌نشینی این نماگر نشد. ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) بورس تهران در روز گذشته، پس از سه جلسه معاملاتی پیاپی دوباره به سطوح بالای ۱۱۰۰ میلیارد تومانی بازگشت.

 در بین ۴ گروه کامودیتی محور بورس تهران طی روز گذشته تنها فرآورده‌های نفتی با رشد متوسط قیمت‌ها همراه شد. سه گروه دیگر یعنی فلزات اساسی، کانه‌های فلزی و شیمیایی همگی با عقب‌نشینی شاخص صنعت مواجه شدند. پالایشی‌ها در روز گذشته به‌طور متوسط بیش از ۶/ ۲ درصد رشد کردند. از آنجا که پالایشگاه‌ها تولیدکنندگان اصلی بنزین هستند به‌نظر می‌رسد پس از افزایش قیمت بنزین در بامداد روز جمعه، برخی از بورس‌بازان در خیال رشد درآمد پالایشگاه‌ها برای خرید این دسته از سهم‌ها به صف نشسته‌اند. پیش از این بارها ذکر شده بود که با توجه به‌صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها، دولت بنزین را از آنها با قیمت آزاد خریداری می‌کند و با نرخ‌هایی بسیار پایین‌تر به مصرف‌کننده می‌فروشد. به عبارتی آزادسازی نسبی قیمت بنزین به‌طور مستقیم هیچ تغییری در درآمد عملیاتی پالایشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند.  به هر حال پالایشی‌ها طی روز گذشته اصلی‌ترین حامیان شاخص کل بورس تهران بودند. به‌طوری که سه نمادی که بیشترین اثرگذاری مثبت بر دماسنج اصلی بازار سهام را داشتند از گروه فرآورده‌های نفتی بودند. «شتران» با رشد ۷/ ۳ درصدی موجب حمایت ۲۴۰ واحدی از شاخص کل بورس تهران شد. همچنین «شپنا» و «شبندر» هم در مجموع اثرگذاری مثبت ۳۳۶ واحدی بر نماگر اصلی بورس تهران داشتند. با این حال خیلی زود قیمت‌ها در سهام پالایشی به تعادل رسید. فروکش تب اولیه تقاضا و متعاقبا تلاش برای عرضه سهام و افزایش تدریجی فشار فروش در میانه‌ معاملات نه‌تنها نمادهای این گروه بلکه سهام کل بازار را در بر گرفت و قیمت‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرد.  در نقطه مقابل پالایشی‌ها دیروز گروه ساخت خودرو و قطعات در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات روزانه قرار داشت.

البته این بار بر خلاف جلسات معاملاتی هفته گذشته خودرویی‌ها در مدار منفی معاملات بود و اغلب آنها با صف فروش هم مواجه شدند. در همین راستا طی روز گذشته شاخص این صنعت حدود ۴/ ۳ درصد عقب‌نشینی کرد. در هفته گذشته متوسط قیمت‌ها در این گروه طی ۴ جلسه معاملاتی صعودی بود و فقط روز یکشنبه نماگر صنعت خودرو با افت مواجه شد. برآیند شاخص صنعت خودرو طی هفته قبل نشان از پیشرفت ۶/ ۳ درصدی داشت. به این ترتیب با افت روز گذشته خودرویی‌ها، شاخص این صنعت به سطوح دو هفته قبل بازگشت. به‌نظر می‌رسد این عقب‌نشینی همه‌جانبه در گروه ساخت خودرو و قطعات در پی این تصور باشد که با افزایش قیمت بنزین تقاضای خرید خودرو هم کاهش می‌یابد. به این ترتیب طی روز گذشته اغلب بزرگان خودروسازی مانند «خودرو»، «خساپا»، «خپارس» و «خبهمن» با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کردند. «خودرو» نیز با افت ۴/ ۴ درصدی قیمت پایانی (متوسط قیمت در طول روز) موجب فشار بیش از ۱۵۲ واحدی بر دماسنج اصلی بورس تهران شد تا در جایگاه دومین نماد با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل قرار بگیرد.  صنعت لاستیک و پلاستیک طی روز گذشته باز هم مورد اقبال بورس‌بازان قرار داشت. به‌طوری‌که متوسط قیمت‌ها در این صنعت رشد بیش از ۲/ ۳ درصدی را تجربه کرد تا پس از گروه تک نماد زغال‌سنگ که به رشد روزانه ۷/ ۴ درصدی دست یافت، شاهد بیشترین رشد روزانه شاخص صنعت در این گروه باشیم. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که شاخص صنعت لاستیک برای هفتمین جلسه معاملاتی پیاپی در مسیر صعودی ماند. طی این ۷ روز کاری متوسط قیمت‌ها در گروه لاستیک و پلاستیک رشدی بالغ بر ۴/ ۱۳ درصد را تجربه کرده است. به‌نظر می‌رسد افزایش گمانه‌زنی‌ها از حذف دلار ۴۲۰۰ در سال آینده موجب اقبال دوباره بورس‌بازان به این صنعت شده است.  سیمانی‌ها پیش از این طی سه جلسه معاملاتی پی‌درپی با رشد بیش از ۵/ ۶ درصدی شاخص صنعت همراه شده بودند. اما این روند صعودی بیش از این ادامه نیافت و طی روز گذشته شاخص صنعت سیمانی‌ها با افت ۲/ ۲ درصدی مواجه شد. متوسط قیمت‌ها در این صنعت طی فصل تابستان رشد زیادی را تجربه کرد. به‌طوری‌که بازدهی این صنعت در هشتمین روز مهرماه از ابتدای سال به ۱۸۶ درصد رسید. اما با شروع اصلاح در بازار سهام و همچنین تشدید رکود مسکن، اقبال بورس‌بازان به این صنعت کم شد و طی ۱۷ جلسه معاملاتی نماگر صنعت سیمان با افتی بالغ بر ۱/ ۲۲ درصد مواجه شده است.  نمادهای غذایی از میانه مهر ماه اصلاح شدیدی را تجربه کردند. این روند اصلاحی دو هفته قبل متوقف شد و از هفته قبل هم شاخص این صنعت به مدار صعودی بازگشت. به‌طوری‌که طی سه جلسه معاملاتی پایانی هفته گذشته متوسط قیمت‌ها در گروه مواد غذایی بیش از ۷/ ۵ درصد رشد کرد. روز گذشته باز هم این صنعت هر چند خفیف در مدار صعودی ماند و با رشد ۶/ ۰ درصدی شاخص گروه خود همراه شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۵:۳۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: