ثبت بازدهی ۳درصدی در کارنامه هفتگی بازار سهام

 ثبت بازدهی ۳درصدی در کارنامه هفتگی بازار سهام
بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته همچنان در مدار رشد باقی ماند و در نهایت با افزایش حدود ۳درصدی شاخص کل، بازدهی معامله‌گران در سال‌جاری را به ۱۵۶درصد رساند. همچنین بازار سهام با پشت سرگذاشتن دهه فجر، عملا وارد آخرین مرحله از بازار در سال ۹۸ شد.

 بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته همچنان در مدار رشد باقی ماند و در نهایت با افزایش حدود ۳درصدی شاخص کل، بازدهی معامله‌گران در سال‌جاری را به ۱۵۶درصد رساند. همچنین بازار سهام با پشت سرگذاشتن دهه فجر، عملا وارد آخرین مرحله از بازار در سال ۹۸ شد.

به‌صورت سنتی بازار سهام پس از دهه فجر در فضای اسفندماه و پایانی سال قرار گرفته و در سال‌های گذشته همواره اسفند ماه با تعادل نسبی و البته تلاش حقوقی‌های وابسته به دولت و نهادهای عمومی برای تامین نقدینگی در آخرین ماه سال مواجه بود. این درحالی است که در سال‌جاری به‌رغم نزدیکی پایان سال و همچنین انتخابات مجلس شورای اسلامی، پیش رو تداوم ورود نقدینگی، احتمالا پایان سالی جالب را رقم خواهد زد. از دیدگاه کارشناسان با نزدیکی پایان سال هر چند بازار احتمالا با افزایش عرضه‌ها مواجه خواهد شد، اما تداوم رشد نقدینگی و رکود نسبی در بازارهای موازی باعث ادامه رشد بازار خواهد شد، به‌ویژه اینکه روند عرضه‌های اولیه در هفته‌های گذشته نشان از تداوم اقبال به بازار سهام در اقتصاد کشور دارد.

در همین حال با تداوم رشد نقدینگی در اقتصاد تحرکاتی نیز در سه بازار ارز و طلا، املاک و خودرو در اقتصاد کشور در هفته گذشته به چشم می‌خورد. از دیدگاه کارشناسان هر چند تحرک این بازارها می‌تواند به‌دلیل مسائل زمانی پایان سال شمسی باشد اما آمار بانک‌مرکزی نیز نشان از تداوم رشد نقدینگی در اقتصاد کشور با سرعتی بسیار بیشتر از ارزیابی‌های اولیه دارد. براساس آخرین آمار منتشره حجم نقدینگی با ۲/ ۲۸ درصد افزایش در ۱۲ ماه منتهی به آذر ماه ۹۸ به ۲ میلیون و ۲۶۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان رسید؛ رشد نقدینگی در ۹ ماه ۹۸ بالغ بر ۲/ ۲۰ درصد افزایش داشته است. با توجه به این وضعیت اکثر فعالان بازار در انتظار انگیزه‌های تورمی برای رشد بیشتر قیمت‌ها هستند. در همین حال بازار جهانی هفته گذشته شرایط بهتری را نسبت به قبل تجربه کرد. در همین حال برخی از برآوردهای اولیه در مورد کاهش سرایت کرونا، باعث بازگشت قیمت‌ها شد، هر چند که وضعیت سرایت ویروس کرونا همچنان نامشخص است.

در گروه سیمانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود.

در راستای تصمیمات کارگروه تنظیم بازار درخصوص ساماندهی صادرات سیمان، صادرات سیمان سفید از ۱۵ اسفند ماه امسال صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس‌کالای ایران امکان‌پذیر است. در این میان عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان بیان کرد: امیدواریم با ورود سیمان سفید صادراتی به رینگ بورس‌کالا قیمت‌ها شفاف تر شود. البته حدود ۲ درصد از سیمان تولیدی در کشور، سیمان سفید است؛ ولی به هر حال ورود سیمان سفید به بورس‌کالا اتفاق مثبتی است. عرضه سیمان سفید در بورس‌کالا بیشتر به سبب رقابت منفی در بازار عراق، مورد درخواست قرار گرفت و انتظار می‌رود تاثیر این اقدام برای صنعت سیمان، مثبت باشد.

شیخان در ادامه گفت‌وگو با اشاره به افزایش هزینه‌های سیمانی‌ها اظهار کرد: افزایش کرایه‌های حمل، هزینه‌های سیمانی‌ها را افزایش داده و هزینه تعمیر قطعات و... نیز افزایش داشته است. طبق بررسی‌های انجمن، بهای تمام‌شده سیمان در ۶ ماه گذشته حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته و به همین علت درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود. در گروه خودرویی سایپا بعد از ماه‌ها درصد قطعی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را اعلام کرد که ۴۴۰ درصدی خواهد بود. براین اساس، «خساپا» در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۹/ ۳ به ۲/ ۲۱ هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این خودروساز از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها صورت می‌پذیرد تا قادر به اصلاح ساختار سرمایه و خروج از زیان شود. در همین راستا مدیرعامل سایپا با اشاره به فراهم شدن امکان تولید ۳ هزار دستگاه از محصولات رنو گفت: پارس خودرو با ترخیص این قطعات و همکاری قطعه‌سازان داخلی، تولید تعداد محدودی از محصولات این خانواده را آغاز کرد.  در این گروه پارس خودرو نیز از قصد خود برای فروش سهام شرکت‌های سایپا سیتروئن، سایپا یدک و طیف سایپا به‌صورت یکجا خبر داد. براین اساس ارزش واگذاری سایپا یدک را برای فروش ۸۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته است. ارزش واگذاری سیتروئن ۳۲۰۰ میلیارد تومان، رنگ و رزین طیف سایپا ۳۰۷ میلیارد تومان خواهد بود که در مجموع به بیش از ۴۳۳۲ میلیارد تومان خواهد رسید.  در گروه غذایی، شوکو پارس از پیشنهاد هیات‌مدیره مبنی بر افزایش سرمایه ۹۹۶ درصدی از دو محل خبر داد. براین اساس، «غشوکو» در نظر دارد سرمایه فعلی را از ۶۵/ ۳ به ۴۰ میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت کوچک از دو محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال شده و صرف اصلاح ساختار مالی، بهبود وضعیت مالکانه و گسترش فعالیت‌ها خواهد شد. در گروه فولادی فاز چهارم توسعه فولاد خوزستان تدوین شد. خرم‌نیا، معاون برنامه‌ریزی این شرکت گفت: اولویت اول در اسناد تدوین شده، اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی، پایداری تولید، تکمیل زنجیره ارزش فولاد، ایجاد زیرساخت‌های توسعه، جایگزینی تکنولوژی ماشین ریخته‌گری اسلب و زیست‌محیطی جهت رسیدن به ظرفیت پایدار ۴ میلیون تن فولاد در داخل شرکت فولاد خوزستان است. اولویت دوم افزایش ظرفیت ۲ میلیون تنی پایدار در سطح شرکت‌های گروه فولاد خوزستان بوده و در گام نهایی از فاز چهارم توسعه جایگزینی تکنولوژی قدیمی کوره‌ها و سایر ماشین‌های ریخته‌گری در دستور کار قرار دارد و به این ترتیب هدف ۶ میلیون تن ظرفیت تولید پایدار گروه فولاد خوزستان در افق ۱۴۰۴ محقق خواهد شد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۳:۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد