انتقاد از محدودیت‌ جدید برای تازه‌واردان به بورس

انتقاد از محدودیت‌ جدید برای تازه‌واردان به بورس
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تدابیر سازمان بورس برای حل مشکل هسته معاملات گفت: این یک مشکل فنی است و نباید هر روز با یک محدودیت تازه، جریان ورود نقدینگی به بازار سرمایه را محدود کرد.

محمدهادی بحرالعلوم  با اشاره به مشکلاتی که در هسته معاملات بورس ایجاد و منجر به اعتراض سهامداران شده است واقدامات سازمان بورس برای حل این مشکل، گفت: اولین نکته این است که اگر اعتقاد داشته باشیم که بالاخره باید فرهنگ سهامداری در جامعه گسترش پیدا کند، چاره‌ای جز این وجود ندارد که این مسیر را برای عموم مردم باز نگاه داریم؛ به خصوص اینکه بازار سرمایه همواره به عنوان یکی از مظاهر اقتصادهای رو به توسعه به شمار می‌رود و نمی‌شود این اصل را قبول داشت اما هر روز با یک اقدام خارج از قاعده، این مسیر را محدود کرد. این طور بازار سرمایه را به یک شیر بی یال و دم تبدیل خواهیم کرد.

کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: اگر یک ابزار برای رشد و رونق بازار سرمایه و حضور حداکثری سهامداران وجود دارد، باید لوازم توسعه و ارتقای این ابزار را هم مهیا کنیم و بپذیریم که ورود و خروج سرمایه به بازار یک اصل بدیهی است؛ نه اینکه برای حل مشکل سامانه معاملات، برای ورود افراد به بازار سرمایه گیت قرار داده و با یک نگاه سوسیالیستی، پشت کانتر نظام سرمایه‌داری بایستیم.

وی تصریح کرد: البته در همه جای دنیا، در زمان‌هایی که نیاز است، دولت‌ها در اقتصاد دخالت می‌کنند؛ ولی اینکه بخواهیم یکسری از افراد را از دریافت خدمات از بازار سرمایه محروم کنیم، در هیچ کشوری به چشم نمی‌خورد؛ اما اکنون سازمان بورس برای حل مشکل سامانه معاملات، تصویب کرده تا هر کسی که کد معاملاتی می‌گیرد، تا یک ماه پس از آن حق معامله نداشته باشد؛ این محدودیت حتی اگر موقت و برای گذر از مشکل فعلی سامانه هم باشد، اقدام درستی نیست.

بحرالعلوم ادامه داد: اکنون برخی از سهامداران از وضعیت به وجود آمده در حوزه هسته معاملات بازار سرمایه و سامانه‌های انجام معاملات نگران هستند و این یک واقعیت است که بدلیل مسائل تحریم امکان بروزرسانی سامانه از سوی سازمان بورس وجود ندارد و همین مساله سرویس دهی و فعالیت سامانه به سهامداران را با مشکلاتی مواجه کرده است؛ علیرغم این نقیصه، نمی‌توان با دستورالعمل و آئین نامه به صورت دستوری، این نقیصه‌ها را برطرف کرد؛ این مشکلات باید در حوزه فناوری اطلاعات با کمک متخصصان حل شود.

وی اظهار داشت: درست است که طراحی و ارتقای سامانه‌های بورسی در دنیا در انحصار شرکتهای انگشت شماری است و اکنون به دلیل تحریم، امکان استفاده از خدمات آنها را نداریم، اما نباید از ساز و کارهای دستوری و مداخله‌گرایانه در مدت زمان طولانی استفاده کرد و من آن را مفید نمی‌دانم.

بحرالعلوم با بیان اینکه مشکلات متعدد در هسته معاملات بازار سرمایه از نیمه اسفند تا به حال باعث سردرگمی سهامداران شده است، گفت: هفته گذشته اعلام شد که هر کد معاملاتی می‌تواند به میزان ۴۵ درصد دارایی خود خرید کند؛ اما دو روز قبل اعلام شد که این عدد به ۳۵ درصد دارایی تقلیل یافته است، این امر نشان می‌دهد در تصمیم‌گیری‌ها انسجام وجود ندارد؛ اگر ما براساس یک تحلیل، تصمیم گرفته‌ایم، نباید هیجانی و لحظه‌ای تصمیم دیگری بگیریم و وقتی می‌بینیم حجم افسارگسیخته‌ای از منابع به بورس آمده است، برای کنترل آن از هر ابزاری استفاده کنیم.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این حجم وحشتناک نقدینگی اگر به بورس نیاید، کجا برود؟! البته اکنون که شاخص بالا می‌رود، برخی وجود حباب را مطرح می‌کنند؛ اما با توجه به تطبیق قیمت ارز با وضعیت شرکتها، حباب خاصی مشاهده نمی‌شود؛ به هر حال در شرایط خاص کنونی، چاره‌ای نداریم جز اینکه نقدینگی مردم را در بازار سرمایه پذیرا باشیم و هر روز با یک تصمیم تازه، برای سهامداران محدودیت ایجاد نکنیم.

بحرالعلوم تاکید کرد: اینکه نگران هستیم سامانه زیر بار تقاضاها دچار مشکل شود، را باید با راهکاری فنی برطرف کرد و نباید بخاطر یک مشکل فنی، قشری از جامعه را از ورود به بازار سرمایه محروم و برای ورود سرمایه، محدودیت ایجاد کرد. البته این معقول است که حجم سفارش گذاری به جای ۱۰۰ هزار تومان رقم بالاتری باشد و این تصمیم خوبی است که کسی را از حق شهروندی برای سرمایه گذاری محروم نمی‌کند.

منبع خبر: خبرگذاری مهر
  ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۷:۲۵ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد