قیمت سکه عقب‌نشینی کرد

قیمت سکه عقب‌نشینی کرد
در سومین روز هفته، دلار از کانال ۱۶ هزار تومانی پایین رفت،‌ ولی توانست به سرعت خود را احیا و کانال یاد شده را حفظ کند. در ابتدای روز دوشنبه، شاخص ارزی تا نقطه ۱۵ هزار و ۸۷۰ تومان پایین رفت. این موضوع موجب شد انتظارات کاهشی کمی در بازار تقویت شود؛ ولی نکته جالب آن بود که خریداران به سرعت وارد بازار شدند و با افزایش فعالیت، قیمت را به کانال ۱۶ هزار تومانی بازگرداندند.

 در سومین روز هفته، دلار از کانال ۱۶ هزار تومانی پایین رفت،‌ ولی توانست به سرعت خود را احیا و کانال یاد شده را حفظ کند. در ابتدای روز دوشنبه، شاخص ارزی تا نقطه ۱۵ هزار و ۸۷۰ تومان پایین رفت. این موضوع موجب شد انتظارات کاهشی کمی در بازار تقویت شود؛ ولی نکته جالب آن بود که خریداران به سرعت وارد بازار شدند و با افزایش فعالیت، قیمت را به کانال ۱۶ هزار تومانی بازگرداندند.

حدود ساعت ۴ بعدازظهر قیمت دلار ۱۶ هزار تومان بود که ۲۰تومان نسبت به روز قبلی کاهش را نشان می‌داد. باید دید معامله‌گران در روز جاری بیشتر به ادامه روند کاهشی دلار دقت می‌کنند یا بازگشت این ارز به کانال ۱۶ هزار تومانی را مد نظر خواهند داد؟ در واقع باید دید کدام عامل انتظارات معامله‌گران را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد؟ البته برخی معامله‌گران عنوان می‌کردند که پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت به زیر مرز ۱۶ هزار تومانی رفته است و معاملات ابتدایی روز جاری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 

در این میان برخی از فعالان باور داشتند، معاملات دلار در روزهای اخیر سیگنال افزایشی یا کاهشی خاصی به بازار مخابره نکرده است. از نظر آن‌ها، بازار در بازه ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومانی گرفتار شده است و تا زمانی که از یک سوی این دامنه خارج نشود، با هیجان خاصی روبه‌رو نخواهد شد. به باور آن‌ها، در شرایطی که بازار توان افزایش یا کاهش خاصی ندارد، نوسان‌گیران سعی می‌کنند از طریق ایجاد تغییرات کوچک در بازار کسب سود کنند. از نظر این دسته براساس چنین نوساناتی نمی‌توان در مورد آینده قیمتی دلار نتیجه‌گیری خاصی کرد.  در این شریط،‌ برخی فعالان عنوان می‌کنند، معامله‌گران بیشتر از قبل به روند قیمتی حواله درهم دقت می‌کنند و بر اساس روند این ارز،‌ معاملات دلار خود را صورت می‌دهند. به‌عنوان مثال، دیروز که حواله درهم کاهشی بود، طبیعی بود که در بازار داخلی نیز انتظار داشته باشیم که فروشندگان دلار فعال‌تر شوند. دیروز حواله درهم نه تنها به سطح ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی نزدیک نشد، بلکه به سوی محدوده ۴ هزار و ۴۰۰ تومانی حرکت کرد.

مدت‌هاست که بازیگران ارزی عنوان می‌کنند بین دلار بازار داخلی و نرخ حواله درهم یک رابطه مستقیم وجود دارد و کاهش یکی به افت دیگری منجر می‌شود. چنین انتظاری موجب می‌شود که معاملات درهم بیشتر از سایر معاملات مورد توجه بازیگران دلار قرار بگیرد.  در این میان، نباید نقش بازارهای همسایه به خصوص معاملات هرات افغانستان را نیز نادیده گرفت. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار،‌ معاملات هرات کمی زودتر از بازار تهران آغاز می‌شود و معامله‌گران بزرگ سبزه میدان و بازار مشهد به معاملات هرات نگاه ویژه‌ای دارند. به باور این دسته در ابتدای روز گذشته ارزش دلار در هرات در حال نزول بود و همین عامل موجب شد که انتظارات بازیگران بازار داخلی نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.  به‌عبارت دیگر می‌توان گفت زمانی که متغیر بنیادی خاصی برای ایجاد روند کاهشی یا افزایشی وجود ندارد، معامله‌گران بازار داخلی سعی می‌کنند با اهرم نرخ حواله درهم و ارزش دلار در کشورهای همسایه نوسان‌گیری کنند.  دیگر عاملی که گاه توجه معامله‌گران را به خود جلب می‌کند، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی است. دیروز قیمت فروش دلار در صرافی ملی ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان بود که تفاوتی با روز یکشنبه نداشت. به‌عبارت دیگر می‌توان گفت دیروز نوسان‌گیران از سمت صرافی‌های منتخب بازارساز سیگنال خاصی را دریافت نکردند.  در روزی که دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت، سکه تمام بهار آزادی نیز راه نزولی را طی کرد. روز دوشنبه، فلز گران‌بهای داخلی ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۶ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان رسید. جدا از کاهش قیمتی دلار، یکی دیگر از عواملی که به نزول سکه کمک کرد، کاهش بهای طلای جهانی بود که تا ساعت ۴ بعدازظهر تا نزدیکی محدوده هزار و ۷۱۰ دلاری پایین رفته بود. افت اونس در شرایطی رخ داده بود که بیشتر بازیگران بازارهای جهانی انتظار دارند این فلز گران‌بها در هفته جاری روند افزایشی داشته باشد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲:۲۳:۱۶ بعد از ظهر

شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد