بورس ها در آمریکا و اروپا ریختند

تمامی شاخص های مهم بورسی اروپا و آمریکا ریزش کردند.
تمامی شاخص های مهم بورسی اروپا و آمریکا ریزش کردند.

تمامی شاخص های مهم بورسی اروپا و آمریکا ریزش کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، مناقشات تجاری بین چین و آمریکا بار دیگر شدت گرفته است تا جایی که رئیس جمهور آمریکا بار دیگر از احتمال قطع مناسبات تجاری با چین خبر داده است. مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا نیز در اظهاراتی تحریک آمیز مرکز فرهنگی چین موسوم به " کنفسیوس" را ترویج گری ایدئولوژی کمونیستی حکومت چین خوانده است.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا تصمیم گرفته بود حضور شهروندان این کشور در رویدادهای فرهنگی و علمی که توسط سفارت چین و یا کنسولگری ها در این کشور برگزار می شوند را محدود کند. هم چنین برخی از منابع خبری از احتمال تحریم بزرگ ترین سازنده تراشه چین توسط آمریکا خبر داده اند.

از سوی دیگر چین پس از سفر اخیر وزیر بهداشت آمریکا به تایوان تصمیم گرفته است مقامات آمریکایی را که به تایوان سفر کنند، وارد فهرست تحریمی خود کند. نشریه چینی " گلوبال تایمز" هم چنین از احتمال تحریم شرکت های آمریکایی خبر داده که با تایوان مراوده دارند. رئیس جمهور تایوان در واکنش به این اخبار از جهان خواسته است تا علیه چین متحد شود.

خروج تدریجی اقتصادهای بزرگ از رکود عمیق ناشی از کرونا باعث رونق مجدد بازارهای کار شده است. نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه آگوست باز هم کاهشی شد و رقم ۸.۴ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری که ۱.۸ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده در آمریکا در طول چهار ماه اخیر است. طی این مدت شمار جمعیت بیکاران با کاهشی محسوس نسبت به ماه قبل به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد که دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر کمتر از ماه قبل است.

دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا در واکنش به این اتفاق در پیامی توییتری با ابراز خرسندی از تک رقمی شدن مجدد نرخ بیکاری گفته است که این مساله خیلی زودتر از چیزی که بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند اتفاق افتاد و این مساله نشان دهنده آینده ای روشن پیش روی اقتصاد آمریکا خواهد بود.  

هم چنین ممکن است پس از مدتها کش و قوس سرانجام بسته محرک جدید در آمریکا نهایی و اجرایی شود. نانسی پلوسی- رئیس کنگره آمریکا که از جمله مخالفان سرسخت این بسته به شمار می رود از پیشرفت جزئی در مذاکرات خبر داده هر چند افزوده که اختلاف جدی هنوز پاربرجا است. از سوی دیگر رشد بیش از حد سفارشات صنعتی در آمریکا در ماه ژوئیه می تواند نویدبخش ثبت یک رشد نیرومند در سه ماهه سوم سال پس از ثبت رشد بسیار بد سه ماهه قبل باشد.

شاخص های بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجه هستند اما با بازگشت نسبی آرامش در بین معامله گران، ریزش های دو ماه اخیر تقریبا جبران شده و شاخص ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استحکام بخشی به بازار کار نخواهد بود. اکنون شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.

تاکنون بیش از ۲۷ میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۳۶ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۹۹ هزار و ۱۷۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۳ هزار و ۶۹۹ نفر، برزیل با ۱۲۷ هزار و ۸۴ نفر، هند با ۷۳ هزار و ۸۹۴ نفر، مکزیک با ۶۷ هزار و ۷۸۱ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۵۸۶ نفر بوده است.

دیوید کاستین- تحلیل گر بازار بانک گلدمن ساکس گفت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان می دهد وضعیت امیدوارکننده است و در روزهای اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در  آن قرار داشتند، بایستند.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۸۰۸.۲۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۶۱ درصد ریزش تا سطح ۳۳۷۱.۷۰ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۵۴ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۲۵.۴۳ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

از سوی دیگر مذاکرات اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر رسیدن به توافق بر سر آینده روابط به بن بست خورده است. منابع خبری انگلیسی گزارش داده اند نخست وزیر این کشور که تا پیش از این مدعی اشتیاق کشورش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا شده بود در اقدامی عجیب به دنبال تعیین ضرب العجل برای دستیابی به توافق بر سر آینده روابط با اتحادیه اروپا است. طبق اعلام فایننشیال تایمز، دولت انگلیس در نظر دارد در صورت نرسیدن به توافق تا ماه اکتبر، خاتمه مذاکرات را اعلام کند که این به معنای حاکم شدن مقررات سازمان تجارت جهانی در روابط طرفین خواهد بود.  

میشل بارنیه- مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت با نگران کننده خواندن این گزارشات گفته است شرایط دشواری پیش روی آینده مذاکرات قرار دارد چرا که بریتانیایی ها هم می خواهند بیشترین امتیاز را بگیرند و هم کمترین امتیاز را بدهند. پیش از وی نیز وزرای خارجه آلمان و فرانسه از انگلیس به دلیل مواضع خود در مذاکرات انتقاد کرده بودند. 

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۳۰.۳۰  واحد بسته شد.  شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۱.۰۱ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۲ هزار و ۹۶۸.۰۳ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با کاهش ۱.۵۹ درصدی در سطح ۴۹۷۳.۵۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۷۸ درصد پایین رفت و به ۶۹۵۵ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۷۴.۱۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۴ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۶۲۴.۳۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" افزایش ۰.۵۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۶۹۴.۳۴ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۰۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۰۷.۸۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۵.۸۱ درصد ریزش به ۳۶.۷۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با کاهش ۴.۹۳ درصدی به ازای ۳۹.۷۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۱.۴۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۳۹.۹۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۳۵ درصدی به ازای ۲۷.۰۶ دلار مبادله شد.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱:۸:۹ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید: