اولین وزارتخانه املاک خود را به بورس‌‌کالا آورد

 اولین وزارتخانه املاک خود را به بورس‌‌کالا آورد
پذیرش اولین ملک وزارت دفاع در بازار املاک و مستغلات بورس کالا در روزهای گذشته خبرساز شد که این موضوع نشان از استقبال نهادهای عمومی در راستای شفافیت‌زایی برای فروش اموال مازاد خود دارد. اگرچه روند پذیرش املاک در این بازار ظرف ماه‌های اخیر به آهستگی صورت گرفته ؛ اما باعث امیدواری نسبت به جا‌افتادن این شیوه معاملاتی برای فروش اموال مازاد سازمان‌های دولتی، بانک‌ها و سازمان‌های عمومی شده است و انتظار می‌رود که با نمایان شدن مزایای این نحوه معامله ظرف ماه‌های آتی، این سازوکار معاملاتی میان نهادها رونق بیشتری بگیرد.

پذیرش اولین ملک وزارت دفاع در بازار املاک و مستغلات بورس کالا در روزهای گذشته خبرساز شد که این موضوع نشان از استقبال نهادهای عمومی در راستای شفافیت‌زایی برای فروش اموال مازاد خود دارد. اگرچه روند پذیرش املاک در این بازار ظرف ماه‌های اخیر به آهستگی صورت گرفته ؛ اما باعث امیدواری نسبت به جا‌افتادن این شیوه معاملاتی برای فروش اموال مازاد سازمان‌های دولتی، بانک‌ها و سازمان‌های عمومی شده است و انتظار می‌رود که با نمایان شدن مزایای این نحوه معامله ظرف ماه‌های آتی، این سازوکار معاملاتی میان نهادها رونق بیشتری بگیرد. درحالی‌ که استفاده از مزایده اصلی‌ترین روش فروش اموال مازاد سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی به‌شمار می‌رود، در ماه‌های گذشته عرضه این اموال در بازار املاک و مستغلات بورس‌کالا به‌عنوان راهی جایگزین که به افزایش شفافیت در این معاملات می‌انجامد مطرح شد. کاربرد اصلی این بازار به عرضه اموال مازاد بخش عمومی و بانک‌ها مربوط می‌شود، بورس‌کالا نیز در این مدت تلاش کرده با سازمان‌هایی که امکان عرضه ملک و مستغلات در این بازار را دارند وارد مذاکره شود که نتیجه آن پذیرش چند ملک در این بازار بوده است. آشنایی با فرآیندهای این بازار، نحوه عرضه و معامله ملک و مزایای آن رونق این روش معاملاتی را به‌دنبال دارد.
 فروش املاک و اراضی وزارت دفاع در اتاق شیشه‌ای بورس‌کالا

حسین ابراهیمی مسوول هیات اجرایی فروش املاک مازاد وزارت دفاع، در گفت‌وگو با کالا خبر به بیان مزیت‌های عرضه املاک و اراضی وزارت دفاع در بورس‌کالا پرداخت و گفت: هزینه کمتر خریداران ملک در بورس‌کالا نسبت به مزایده‌های سنتی از موارد جذاب شیوه فروش جدید املاک و اراضی وزارت دفاع است. وی اظهار کرد: نکته نخست درخصوص عرضه املاک وزارت دفاع در بورس‌کالا آن است که این اقدام در راستای اجرای یکی از مصوبات دولت و بستر‌سازی برای نهادهای دولتی انجام می‌شود؛ طبق این مصوبه دستگاه‌های دولتی باید املاک و اراضی مازادشان را در اتاق شیشه‌ای بورس عرضه و واگذار کنند. ابراهیمی ادامه داد: موضوع دیگر آنکه فراهم آمدن امکان عرضه املاک در بورس‌کالا برای دستگاه‌های دولتی فرصت خوبی است، زیرا دستگاه‌‌های دولتی در بهره‌گیری از روش سنتی برای فروش، یعنی در روش مزایده با مشکلاتی مواجه بودند ؛ چون در جریان مزایده‌ها عموما امکان اطلاع‌رسانی در سطح گسترده وجود نداشت،ضمن اینکه در مزایده ها، مشتری‌ها محدود بودند ؛ اما در بورس‌کالا این ضعف‌ها برطرف می‌شود.
 اولین فروش املاک وزارتخانه‌ای در بورس‌کالا

ناصرپور، معاون توسعه بازار بورس‌کالای ایران خبر از عرضه یک قطعه زمین در شهرستان دماوند به مساحت ۳ هزار و ۶۰۰ متر برای فروش در بورس‌کالا توسط وزارت دفاع داد.  وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما افزود: اولین مرتبه است که یک وزارتخانه برای فروش ملک، اقدام به عرضه زمین در بورس‌کالا کرده است. قیمت پایه پیشنهادی برای این زمین ۱۳۰ میلیارد ریال است و نحوه ثبت‌نام برای شرکت کردن در حراج، به این‌گونه است که همه افراد می‌توانند با داشتن کد بورسی در این حراج شرکت و از ملک مذکور بازدید کنند. همچنین زمان حراج ۹ آذرماه و زمان تحویل حداکثر ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه نامه است. معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس‌کالای ایران اضافه کرد: عرضه املاک در بورس توسط دستگاه‌های دولتی باعث شفافیت عرضه می‌شود و تاکنون برخی بانک‌ها و سایر نهادهای دولتی برای عرضه ملک در بورس‌کالا درخواست‌های خود را ارائه داده‌اند. همچنین با عرضه املاک در بورس‌کالا، امکان کشف قیمت بهتر و رقابت‌پذیری بیشتر فراهم می‌شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۳۲:۴۰ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد