سکه وارد کانال ۱۱ میلیونی شد

 سکه وارد کانال ۱۱ میلیونی شد
در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی به کانال ۱۱ میلیون تومانی رفت و دلار از مرز ۲۵ هزار تومانی عبور کرد. روز دوشنبه، سکه امامی ۴۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی به کانال ۱۱ میلیون تومانی رفت و دلار از مرز ۲۵ هزار تومانی عبور کرد. روز دوشنبه، سکه امامی ۴۲۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش قیمت‌ها در بازار ارز بود؛ دلار در این روز ۴۵۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. بازار پس از سه روز نوسان در کانال ۲۴ هزار تومان، دیروز به بالای کانال ۲۵ هزار تومان بازگشت و بالاترین قیمت از سه شنبه هفته گذشته را ثبت کرد.
بازگشت دلار به بالای ۲۵ هزار تومان موجب شد که برخی از معامله‌گران عنوان کنند که این ارز به کف قیمتی برخورد کرده است و حداقل به طور موقت تمایلی برای نزول به زیر سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان را ندارد. در واقع، از ابتدای هفته بازار چند بار سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را مورد آزمون قرار داد ولی نتوانست آن را بشکند. نرخ بسته شده بازار هم هیچ گاه زیر ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان نرفته بود و همین موضوع تا حدی نشان می‌داد که بازار آمادگی پذیرش قیمت‌های پایین‌تر را حداقل در مقطع کنونی نداشته است.
روند بازار از چه زمانی تغییر کرد؟

روند بازار ارز از نیمه دوم روز یکشنبه تغییر کرد؛‌ «دنیای اقتصاد» هم در گزارش قبلی خود اشاره کرد که میزان فروش‌های احتیاطی در بازار پایین‌تر آمده است و هراس از افت بیشتر قیمت‌ها تا حدی افت کرده بود. روز دوشنبه خریداران هم با اطمینان بیشتری وارد بازار شدند و در نهایت قیمت نه تنها توانست از مرز ۲۵ هزار تومانی عبور کند که به نزدیکی سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رسید.  ورود دلار به کانال بالاتر اطمینان معامله‌گران برای اینکه اظهار کنند، سطح ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی کف موقت بازار بوده است را بالا برد. برخی فعالان باور دارند،‌دلار برای اینکه در ادامه پاییز به زیر سطح یاد شده بازگردد، نیاز به اخبار مثبت بیشتر دارد. با این حال، عده‌ای عنوان می‌کنند، بازار هر چقدر به زمان ورود بایدن به کاخ سفید نزدیک شود، بار دیگر با فشار فروش‌ها مواجه می‌شود.   با وجود اینکه دلار دیروز افزایشی شد، معامله‌گران انتظارات افزایشی خود را هم چندان تشدید نکرده بودند. در واقع آنها بیشتر باور داشتند که باید به‌صورت پله‌ای اقدام به خرید کرد و نباید احتیاط را کنار گذاشت. عده‌ای از تحلیل گران فنی عنوان می‌کردند که باید خط ۲۶ هزارتومانی را به عنوان مبنای تحلیل در نظرگرفت. این گروه اعتقاد داشتند تا زمانی که دلار زیر ۲۶ هزار تومان قرار دارد، نباید خطر افت دوباره قیمت‌ها را دست کم گرفت، ولی اگر قیمت از این خط عبور کرد، سقف ۲۷ هزار تومانی را می‌توان به‌عنوان سقف اول هدف‌گذاری کرد.  در روزی که قیمت دلار افزایشی بود، طبیعتا سکه هم راه صعودی را در پیش گرفت. با این حال، سکه طلا تحت فشار یک متغیر کاهشی قرار دارد و این مساله می‌تواند سرعت رشد آن را تحت‌تاثیر قرار دهد. این متغیر افت اونس طلا در بازارهای جهانی است که دیروز تا ساعت ۷ بعدازظهر به وقت تهران تا هزار  و ۷۷۵ دلار پایین رفته بود.   قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی کاهش یافت و تحت‌تاثیر خوش‌بینی بازار به ساخت واکسن‌های موفق و بهبود اقتصادی سریع‌تر، در مسیر ثبت بزرگ‌ترین کاهش قیمت ماهانه در چهار سال اخیر قرار دارد. به گزارش «ایسنا» بهای اونس طلا از ابتدای نوامبر تاکنون ۹/ ۵ درصد کاهش داشته که بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون است. در بازار معاملات آتی آمریکا هم  هر اونس طلا با ۵/ ۰ درصد کاهش، به ۱۷۷۲ دلار و ۶۰ سنت رسید. به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت «سی ام سی مارکتس»، واکسن باعث خوش‌بینی به بهبود اقتصادی شده و جذابیت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا را تضعیف کرده است. شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار هم این تصور را قوت بخشیده و باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها شده است. خوش‌بینی به عرضه واکسن کووید-۱۹ ارزش دلار را به پایین‌ترین حد در بیش از دو سال اخیر رسانده و بازارهای سهام جهانی را در مسیر رکورد رشد ماهانه قرار داده است.
عامل دیگر تقویت ریسک‌پذیری

عامل دیگری که ریسک‌پذیری بازار را تقویت کرد، آماری بود که نشان داد فعالیت کارخانه‌ای چین در نوامبر با سریع‌ترین روند در بیش از سه سال اخیر توسعه پیدا کرده است.  براساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران اکنون منتظر اظهارات جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا هستند که هفته جاری به بیان توضیحاتی در کنگره آمریکا می‌پردازد. به گفته مک کارتی، این ریسک که بانک مرکزی برنامه آمریکا خرید اوراق قرضه را کُند یا حتی متوقف کند، دلیل دیگری برای احتیاط معامله‌گران نسبت به چشم انداز طلا است. طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی محسوب می‌شود. بانک سیتی انتظار دارد ریزش قیمت طلا در دسامبر ضعیف شود و این فلز در مرز ۱۷۰۰ دلار حمایت پیدا کند و سپس در مدت سه تا شش ماه بعدی حرکتش به سمت مرز ۲۰۰۰ دلار را تجدید کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱:۴:۹ بعد از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد