پول‌های هوشمند چگونه سهامداران را متضرر می‌کند؟

 پول‌های هوشمند چگونه سهامداران را متضرر می‌کند؟
کارشناس بازار سرمایه گفت: دولت با جلوگیری از ورود پول‌های هوشمند به سهام شرکت‌های کوچک بورسی، باید مانع ضرر سهامداران شود.

آقای فرهاد جوانمردی افزود: پول‌های هوشمند باعث افزایش قیمت سهام یک شرکت در یک برهه‌ای از زمان می‌شود و بعد از اینکه این افراد به سود مورد نظر خود رسیدند سهم را رها می‌کنند و سهامدارن به شدت متضرر می‌شوند.

وی اضافه کرد: سهام شرکت‌های کوچک عمدتا در فرابورس معامله می‌شوند و با تورم هیج تغییری نمی‌کند ضمن اینکه نرخ ارز تاثیر زیادی در سودآوری این شرکت‌ها ندارد، اما یکی از دلایل رشد سهام این شرکت ها، ورود پول‌های هوشمند به سمت این سهم‌ها است که دولت باید جلوی ورود پول‌های هوشمند را به بازار سرمایه بگیرد.

جوانمردی ادامه داد: در برخی از روز‌ها سهام بسیاری از شرکت‌های کوچک، بدون دلیل از سقف تاریخی قیمت سهام خود افزایش می‌یابد که این نشان می‌دهد برخی از افراد به صورت هدفمند قیمت سهم را بالا می‌برند.
حساسیت بورس به اظهار نظرها

این کارشناس بازار سرمایه گفت: پیش بینی غیرکارشناسی از بازار سرمایه، باعث افت قیمت‌ها در این بازار می‌شود.

جوانمردی با اشاره به اینکه بازار سرمایه باید یک سخنگو داشته باشد تا ثبات در این بازار ایجاد شود تصریح کرد: شیوه قیمت گذاری محصولات فولادی در دو سال اخیر، باعث شد تا چندین بار به بازار سرمایه شوک وارد شود ضمن اینکه قانون گذار، دولت و بورس کالا، هر کدام به صورت جداگانه تصمیم گیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه بورس به اظهار نظرها، بسیار حساس است گفت: ثبات نداشتن قوانین هم تاثیر ناخوشایندی در بازار سرمایه می‌گذارد و در نتیجه باعث خروج نقدینگی خرد از بورس می‌شود.

جوانمردی ادامه داد: بورس ۴۰ میلیون نفر سهامدار دارد و ما نمی‌توانیم با افکار و قوانین گذشته به بازار نگاه کنیم از این رو باید تصمیمات درستی در بازار گرفته شود.

وی گفت: تصمیمات کلان تاثیر بسزایی در بازار سرمایه می‌گذارد به همین دلیل است که تصمیات بازار سرمایه باید در حیطه بازار باشد.

جوانمردی افزود: نماد‌های بزرگ صادرات محور هستند و نوسان قیمت ارز در بازار بر سودآوری این شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.
این کارشناس بازار سرمایه همچنین گفت: دولت باید از سیگنال فروشی در بازار جلوگیری کند.
گفتنی است؛پول هوشمند در بورس به پولی گفته می‌شود که با هدف جمع کردن شناوری سهم‌های کوچک وارد سهمی می‌شود و هدفش این است که در آینده آن سهم را رشد دهد.
به‌طورکلی می‌توان گفت پول هوشمند در بورس یک پول قدرتمند است که می‌تواند در یک سهم جریان سازی داشته باشد. این پول می‌تواند روند سهم را تغییر دهد و یا در ایجاد یک روند جدید و مثبت تأثیر مستقیم و بالایی داشته باشد.
هرچه سهم کوچک‌تر باشد این جریان سازی قوی‌تر و مشخص‌تر رخ می‌دهد.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۸:۴۹:۵۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد