استقبال فعالان بازار سرمایه از برنامه‌های بورسی دولت سیزدهم

استقبال فعالان بازار سرمایه از برنامه‌های بورسی دولت سیزدهم
یک تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه باید تخلفات بورسی با هدف جلوگیری از فساد در بازار مورد پیگیری دولت جدید قرار گیرد، گفت: بازار سرمایه باید بر اساس عرضه و تقاضا بر روی تابلو کار کند.

افشین دهقان با استقبال از سخنان دیروز رئیس‌جمهور منتخب در خصوص جهت‌گیری های دولت برای بازار سرمایه گفت: متأسفانه هم اکنون بازار سرمایه با برخی بی‌تدبیری‌ها در تصمیم‌گیری مواجه است؛ به این معنا که در بازار تخلفاتی صورت می‌گیرد که زمینه‌سازی برای آن برآمده از بدنه سازمان بورس است؛ مثلاً یکسری از شرکت‌ها عرضه اولیه انجام داده و قیمت‌های بی‌ربطی را اعلام کرده‌اند که پس از عرضه اولیه نیز تعهدات مرتبط با آن انجام نشده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه افزود: قوه قضائیه به خوبی می‌داند که چه مشکلاتی در بازار سرمایه وجود دارد و چه افرادی با ریشه‌هایی که در بورس دارند اختلال در بازار ایجاد می‌کنند؛ ضمن اینکه تماس‌هایی با سهامداران گرفته می‌شود که در اثر آن، کدهای سهامداری آنها مسدود شده و یا در عین حال به برخی از شرکت‌ها گفته می‌شود که باید سهام خود را منفی یا مثبت کنند؛ در حالی که بازار سرمایه باید بر اساس عرضه و تقاضا بر روی تابلو کار کند و کسی نباید در آن دخالت نماید.

وی تصریح کرد: متأسفانه طی یکسال و نیم گذشته، تصمیمات به صورت شبانه در بازار سرمایه اتخاذ می‌شود که تبعات آن دامن سهامداران را می‌گیرد و منجر به بروز نااطمینانی در بازار می‌شود؛ پس رئیس جمهور منتخب و تیم اقتصادی کابینه باید اصلاحات متعددی انجام بدهند تا یک بازار سهام حقیقی بر مبنای فضای رقابتی شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم باید زمینه‌ای فراهم کند که سیاست‌ها و سازوکارهای دولت قبل در بورس متوقف شده و بازار سرمایه ایران مانند تمامی بازارهای جهانی، شفاف شود.؛ ضمن اینکه ابزارهای بازار نیاز به روزسانی دارد و باید روزآمد شوند.

وی ادامه داد: مایه تأسف است که برخی شرکت‌ها یکسال است سود سهامداران را پرداخت نمی‌کنند.

دهقان همچنین گفت: سود بانکی نیز باید کاهش یابد و بازار برای سرمایه‌گذاران جذاب شده و در عین حال دامنه نوسان نباید دستکاری شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد دولت سیزدهم برای جلب اعتماد سهامداران، باید برنامه عملیاتی داشته باشد؛ اگر رئیس جمهور منتخب می‌گوید که دولت سیزدهم از بورس به عنوان قلک و ابزار تأمین کسری بودجه استفاده نخواهد کرد، باید برای این کار حتماً برنامه عملیاتی طراحی و اجرا شود.

وی افزود: برخی تحلیلگران بازار سرمایه، کانال‌های اطلاع رسانی‌شان مدتی است دیگر فعال نیست و برایشان پرونده تشکیل شده است؛ تعهد هم گرفته‌اند که فعالیت اطلاع‌رسانی به سهامداران نداشته باشند. البته ما به عنوان فعالان بازار سرمایه با سیگنال‌فروشی به هیچ عنوان موافق نیستیم و نباید اطلاعات خرید و فروش شوند؛ اما نباید جلوی جریان ارائه آموزش و اطلاع رسانی به مردم گرفته شود.

دهقان گفت: برخی از فعالان بازار سرمایه صاحب سبک بوده و استراتژی‌های خاص خود را برای سرمایه‌گذاری دارند؛ اما متأسفانه کانال‌های اطلاع رسانی آنها به سهامداران مسدود شده است؛ ما هم معتقدیم با افرادی که در بازار تشنج ایجاد کرده و اطلاعات غلط به سهامداران می‌دهند برخورد کنند؛ اما کارگزاری‌ها و افراد شناسنامه‌دار باید اجازه اطلاع رسانی به مخاطبان خود را داشته باشند.

وی افزود: با اقداماتی که رئیس جمهور منتخب در مورد بورس اعلام کرده، موافق هستیم و معتقدیم اگر این برنامه‌ها عملیاتی شوند، حتماً می‌توان امیدوار به رونق بازار سرمایه بود؛ ضمن اینکه باید شکایات مردم در بورس نیز مورد پیگیری قرار گیرند.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۹:۴۹:۴۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد