نبض امید سهامداران در گرو رئیس دولت سیزدهم

نبض امید سهامداران در گرو رئیس دولت سیزدهم
بورس اولین روز هفته را سبز شروع کرد. شروعی که البته دیگر مثل قدیم توجه سهامداران را به خود جلب نمی‌کند. اما یکی از علت‌های این بی‌توجهی برمی‌گردد به یکی دو هفته پیش که چهره‌های آشنا در حوزه بورس در نوشته‌هایشان به این مساله پرداختند که تا مردادماه و شروع به کار رسمی دولت سیزدهم نمی‌توان پیش‌بینی و تحلیل درستی از وضعیت بازار ارائه داد.

بورس اولین روز هفته را سبز شروع کرد. شروعی که البته دیگر مثل قدیم توجه سهامداران را به خود جلب نمی‌کند. اما یکی از علت‌های این بی‌توجهی برمی‌گردد به یکی دو هفته پیش که چهره‌های آشنا در حوزه بورس در نوشته‌هایشان به این مساله پرداختند که تا مردادماه و شروع به کار رسمی دولت سیزدهم نمی‌توان پیش‌بینی و تحلیل درستی از وضعیت بازار ارائه داد. علت دیگر برمی‌گردد به توصیه‌هایی که برخی از فعالان حوزه بورس به این مساله در هفته‌های پیش پرداخته بودند که بهتر است سهامداران فعلا صبوری کنند، از فروش سهم‌هایشان اجتناب کنند تا مردادماه از راه برسد. در همین رابطه دیروز، داود بهرامی، تحلیلگر در صفحه خود در توییتر بدون اشاره به زمان خاصی در نوشته‌اش به سهامداران توصیه کرد: «لطفا یا با دانش و تجربه خودتان در بورس فعالیت کنید یا سرمایه خودتان را در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری بگذارید. در بازارهای مالی هیچ‌کس دلش برای شما نمی‌سوزد.»
دیروز اما در کنار این مسائل صحبت‌های محمدعلی دهقان‌دهنوی، رئیس سازمان بورس درباره رئیس دولت سیزدهم، توجه‌ها را در شبکه‌ اجتماعی توییتر به خود جلب کرده بود. او در اظهارنظرهایش بیان کرده بود که سیزدهمین رئیس دولت منتخب نگاهش «همواره درباره حمایت از بازار بوده و هم اینکه ایشان تنها نامزد ریاست جمهوری بود که از بورس تهران بازدید داشت که این نشان از توجه رئیس‌جمهور آینده به بازار سرمایه دارد. بنابراین، بازار سرمایه در کنار گزارش‌های شرکت‌ها از میزان سوددهی‌ها، از جانب حمایت رئیس‌جمهور آینده هم دلگرمی پیدا کرده است و مجموع این عوامل باعث ایجاد اطمینان در بازار سرمایه شده است.» این اظهارنظرها اگرچه منتقدهایی داشت که نسبت به موضع‌گیری رئیس سازمان بورس گلایه می‌کردند. اما غالب فضای توییتر، نسبت به این صحبت‌ها واکنش مثبتی داشت و به این مساله در نوشته‌هایشان می‌پرداختند که شاید بشود با امید بیشتری چشم انتظار مردادماه و شروع به کار دولت سیزدهم بود.

سهامداران خرد هم در کنار گله و شکایت‌هایشان از وضعیت پیش آمده برای سرمایه‌هایشان، ابراز امیدواری می‌کردند که با روی کار آمدن دولت سیزدهم وضعیت بورس رو به بهبود برود. در کل نگاه کاربران توییتر بورسی به فرا رسیدن مردادماه و شروع به کار رسمی دولت سیزدهم است. آنها این روزها یا مدام درباره دعوت به صبر سهامداران صحبت می‌کنند یا نگاه‌هایشان به هفته‌های آینده و تغییرات در دولت است. این امیدواری‌ها و صحبت‌ها فعلا فضای توییتر بورسی‌ها را آرام نگه داشته و مثل گذشته خبری از انتقادهای تند و تیز و پیشنهاد برگزاری تجمع نیست. هرچند در این میان خبرهای روز مثل بی‌آبی در جنوب کشور و افزایش قیمت‌ کالاها و... تاثیرگذار بوده که سهامداران خرد نسبت به بورس دغدغه کمتری پیدا کنند. اما نظرات درباره رئیس سازمان بورس به همین جا ختم نشد و دیروز همایون دارابی از فعالان حوزه بورس در توییتر خود نوشت: «نامه‌نگاری رئیس سازمان بورس دکتر دهقان دهنوی در مورد لزوم ارائه صورتحساب پالایشگاه‌ها به نتیجه مطلوب و تعدیل مثبت سهام این گروه منجر شده است. هر چند همچنان جای خالی رگولاتوری و امکان بازگشت رفتار سلیقه‌ای وجود دارد، اما همین ابتکار عمل احقاق حق سهامداران را به همراه آورده است.»

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۳:۳۷ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد