پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان

پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان
برچیده شدن صف‌های فروش در هفته‌های اخیر، رشد شاخص بورس و افزایش قابل توجه ارزش معاملات رقم زده که این موضوع گویای رونق و نقدشوندگی معاملات بازار سهام است.

به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، نیما میرزایی، کارشناس بازار سرمایه به خلاصه‌ای از روند معاملات بورس در تیر ماه اشاره کرد و گفت: پس از رشد پرشتاب بازار سهام در ابتدای سال ۹۹ و ثبت قله تاریخی شاخص بورس در مرداد ماه همان سال، شاهد ریزش پیاپی بازار سرمایه و افت یکپارچه قیمت نمادهای مختلف در بازار بودیم که این وضعیت نیز تا خرداد ماه سال جاری تداوم پیدا کرد.

وی به سهام شرکت‌های برتر در معاملات تیر ماه بازار سهام تاکید کرد و اظهار داشت: پیش‌تازی نمادهای کوچک به عنوان نکته‌ای مهم در روند اخیر معاملات بازار است اما در این مدت سهام شاخص ساز بازار هم از رشد نسبتاً مناسبی برخوردار بودند.

سهام برتر بازار، نمادهای قفل در صف فروش

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه سهام شرکت‌های برتر در بازار از جمله نمادهایی هستند که برای مدت‌ها قفل در صف فروش بودند، گفت: غالباً سهام برخی از شرکت‌ها ریزش شدیدی را در بازار به دلیل وجود فروشنده‌های هیجانی تجربه کردند که در نهایت بعد از مدت‌ها ریزش و ارزندگی در قیمت آنها، فرصت‌های مغتنمی برای سرمایه گذاری در این سهام ایجاد شد.

وی به سهامی که بیشترین بازدهی را طی یک ماه اخیر در بازار به دست آوردند اشاره کرد و گفت: به سختی می‌توان در بین شرکت‌های بزرگ بازار، نمادی را پیدا کرد که جزو ۲۰ نماد پربازده یک ماه اخیر باشند، براساس آمار موجود گروه‌های دارویی، سیمانی و نیروگاهی بالاترین بازدهی را نسبت به سایر گروه‌ها در بازار کسب کردند.

عوامل تأثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

میرزایی به عوامل تأثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس در تیر ماه اشاره و تاکید کرد: علاوه بر ریزش‌های شدید و جذاب شدن تکنیکالی قیمت‌ها، دلایل بنیادی متعددی مانند افزایش قیمت‌های جهانی نفت تا کانال ۷۰ دلار، افزایش قیمت دلار (دلار نیمایی در کانال ۲۲ و دلار بازار آزاد حوالی ۲۵ هزار تومان)، کاهش نرخ بهره بانکی به محدود ۱۸ درصد، رسیدن فصل مجامع و احتمال شناسایی و تقسیم سودهای مناسب و رشد و تثبیت نرخ جهانی کامودیتی ها سبب ترغیب معامله گران برای خرید سهام شرکت‌ها و بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی شدند.

این کارشناس بازار سرمایه به سهامداران توصیه کرد تا در ادامه سال ۱۴۰۰ نیز علاوه بر رصد مسائل تأثیرگذار در معاملات بازار سهام، اخبار مرتبط به برجام هم مورد رصد معامله گران بازار سرمایه باشد.

روند صعودی شاخص بورس ادامه دار است؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا روند صعودی شاخص بورس در مرداد ماه ادامه دار است یا خیر، افزود: با توجه به وضعیت بنیادی بازار سرمایه و عوامل تأثیرگذار در ایجاد جذابیت بازار در تیر ماه، مهمترین سوال ایجاد شده در ذهن معامله گران این است که آیا روند صعودی بازار در ماه پیش رو نیز کماکان ادامه خواهد داشت یا خیر، در این زمینه باید اعلام کرد که برآیند عوامل مذکور در کوتاه مدت تغییرات زیادی ندارد؛ بنابراین وضعیت بنیادی بازار در این دوره کماکان کم ریسک و دارای پتانسیل رشد آرام خواهد بود.

میرزایی خاطرنشان کرد: بسیاری از گروه‌های مستعد بازار در روزهای اخیر به سطوح مقاومتی خود رسیده اند و همه این گروه‌ها بصورت یکپارچه قابلیت عبور از مقاومت‌های فعلی را نخواهند داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه اکنون انتخاب سهام درست از گروه مناسب در بازار بیش از هر دوره دیگری از اهمیت برخوردار است، اظهار داشت: در میان مدت به جز گروه‌های کوچک و تورمی بازار، گروه خودرویی و بانکی جزو گروه‌های جذاب بازار خواهند بود که می‌توانند همگام با توافقات برجامی در ابتدای دولت بعدی، بازدهی مناسب و کم ریسکی را نصیب سهام داران کنند.

سهام شرکت‌های کوچک میدان‌دار رشد بازار سرمایه

وی با اشاره به اینکه در مرداد ماه همچنان سهام کوچک بازار میدان دار رشدهای زیاد خواهند بود، گفت: سهام شرکت‌های جامانده در گروه سیمانی، دارویی و نیروگاهی همچنان امکان ادامه رشد را در بازار خواهند داشت.

میرزایی تاکید کرد: هر سه گروه تحت تأثیر حذف قیمت گذاری دستوری در مسیر صعودی قرار گرفته اند، هر چند در این بین گروه یوتیلیتی در ابتدای راه قرار گرفته و مسیر سختی را تا رها شدن از بند قیمت گذاری دستوری در پیش‌رو دارد.

به گفته میرزایی، در مرحله بعد گروه‌های کوچک و تورمی بازار مانند گروه‌های غذایی و زراعت نیز با توجه به شرایط تورمی جامعه به خصوص در مواد خوراکی دارای پتانسیل رشد هستند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: پیش بینی می‌شود که تورم محصولات غذایی (حتی در صورت افت نرخ ارز) در میان مدت نیز ادامه دار باشد و در برخی محصولات نیز شیب افزایش نرخ‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

توجه به ریسک کاهش قیمت ارز در انتخاب سهام

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران در ارزیابی سهام وابسته به دلار ریسک کاهش قیمت ارز را نیز مدنظر خود قرار می‌دهند، گفت: گروه پالایشی می‌توانند کماکان با حمایت‌های دولتی در کانون توجه خریداران قرار داشته باشند؛ پیش بینی می‌شود روند حمایت‌های صورت گرفته برای جذاب کردن این گروه در یک ماه پیش‌رو نیز ادامه دار باشد.

میرزایی ادامه داد: در صورت دریافت اخبار قوی و مثبت از توافقات وین و آزادسازی منابع ارزی، نوسانات قیمت دلار به سرعت می‌تواند جذابیت این گروه را در کوتاه مدت تحت تأثیر قرار دهد.

منبع خبر: خبرگزاری مهر
  ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۷:۱۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد