اثر ترس بر معاملات سهام

اثر ترس بر معاملات سهام
نوسانات فعلی بازار سهام منطقی است. به‌طور معمول زمانی که بازار اتفاق ناگواری را (ریزش شدید شاخص‌کل طی یک‌سا‌ل اخیر) تجربه می‌کند، به دلیل اینکه اندکی هیجان همچنان در جریان معاملاتی دیده می‌شود، سرمایه‌گذارانی که تجربه و اعتماد چندانی به بازار ندارند با کوچک‌ترین منفی به سمت فروش سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود حرکت می‌کنند.

نوسانات فعلی بازار سهام منطقی است. به‌طور معمول زمانی که بازار اتفاق ناگواری را (ریزش شدید شاخص‌کل طی یک‌سا‌ل اخیر) تجربه می‌کند، به دلیل اینکه اندکی هیجان همچنان در جریان معاملاتی دیده می‌شود، سرمایه‌گذارانی که تجربه و اعتماد چندانی به بازار ندارند با کوچک‌ترین منفی به سمت فروش سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری خود حرکت می‌کنند. این قشر از سهامداران با این ترس مواجهند که مجددا روند ریزشی قیمت سهام شرکت‌ها تداوم پیدا کند، با این‌حال به دلیل اینکه قیمت سهام صنایع و شرکت‌ها در محدوده ارزندگی قرار گرفته‌اند، همین فروشندگان با مشاهده تغییر روند و گرایش قیمت‌ها به سمت و سوی مثبت سریعا اقدام به خرید سهام در بازار خواهند کرد. هر چند چنین رفتاری از سوی معامله‌گران در برهه فعلی منطقی ارزیابی می‌شود اما نباید به طول بینجامد.
بازار سهام ‌باید یک روند منطقی‌تری به خود بگیرد و قابلیت پیش‌بینی‌پذیری بازار توسط کارشناسان نیز ارتقا پیدا کند. به‌نظر می‌رسد تا چند وقت آینده این مهم محقق شود. به هر روی با توجه به میزان حجم نقدینگی موجود در کشور و رشد رکودی حاکم در قیمت سایر دارایی‌ها، بازار اگر صعود قطعی نداشته باشد، ریزش‌هایی بیش از محدوده فعلی قیمت‌ها را نیز نمی‌تواند تجربه کند. بازار سهام از مدت‌ها قبل موضوعاتی پیرامون تغییر دولت‌، مسائل برجامی و نوسانات نرخ دلار را در محاسبات خود لحاظ کرده است. به‌طور معمول اتفاقاتی که پیش‌بینی‌پذیرند همانند مسائل اقتصادی و سیاسی موجود را بازار از قبل پیشخور کرده است. به‌نظر نمی‌رسد که این موارد در آینده معاملاتی وزن چندانی داشته باشند چرا‌که طی چند وقت اخیر در جریان داد و ستد‌های بازار سهام دیده‌ شده‌اند. با اینکه بازار تغییرات دولت‌ها را به‌خوبی درک کرده است اما درباره اینکه سیاست تیم جدید کابینه دولت سیزدهم چه خواهد بود، به دلیل اینکه تا این لحظه جزئیاتی از آن منتشر نشده است، بنابراین بازار نمی‌تواند اثری از آن بگیرد. باید دولت و وزرا مستقر شوند تا بر اساس اظهارنظر آنها بازار درباره روند آتی خود تصمیم‌گیری کند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۸:۲۲:۵۰ قبل از ظهر
برچسب ها:
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد