همه سیمان کشور در دامان بورس کالا!

همه سیمان کشور در دامان بورس کالا!
سرانجام و با وجود کش و قوس های فراوان درمورد اینکه همه بورس تولیدی در کشور در بورس کالا عرضه شود یا خیر، روز گذشته وزرات صمت در ابلاغیه ای به روسای سازمان صمت ۳۱ استان اعلام کرد که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است؛ ابلاغیه ای که به نظر می‌رسد مهر ختامی است بر هرج و مرج بازار سیمان.

سرانجام و با وجود کش و قوس های فراوان درمورد اینکه همه بورس تولیدی در کشور در بورس کالا عرضه شود یا خیر، روز گذشته وزرات صمت در ابلاغیه ای به روسای سازمان صمت ۳۱ استان اعلام کرد که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع است؛ ابلاغیه ای که به نظر می‌رسد مهر ختامی است بر هرج و مرج بازار سیمان.
به گزارش ایسنا، هنوز پای سیمان درست و حسابی به بورس کالا باز نشده بود که بحران قطعی های مکرر برق دامن کشور را گرفت و باز هم اولویت مصرف خانگی بر صنعت باعث شد برق رسانی به صنایع از جمله صنعت سیمان با محدودیت مواجه شود. اتفاقی که باعث شد قیمت هر پاکت سیمان از ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان به بیش از ۷۰ هزار تومان برسد و حتی زمزمه های پاکتی ۱۰۰ هزار تومانی شدن این کالای استراتژیک نیز به گوش می رسید.
در این بین، برخی انگشت اتهام خود را به طرف بورس کالا گرفتند و عرضه سیمان در بورس را دلیل گرانی سیمان مطرح کردند.
این درحالی بود که بورسی ها بر این باور بودند که عرضه یک کالا در بورس نه تنها باعث افزایش قیمت آن نمی شود، بلکه از آنجایی که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند، باعث شفافیت معاملات و در نتیجه تعیین نرخ سیمان خواهد شد. البته این موضوع نیز حائز اهمیت بود که عرضه سیمان در بورس کالا نصفه و نیمه سیمان است. بدین صورت که مقداری سیمان وارد بورس و مقداری دیگر  مستقیما به فروش می‌رسد. این موضوع باعث می‌شود تا کف بازار از نرخ‌های بورس تاثیر بگیرد و اختلال قیمتی به وجود بیاید.
در هر صورت چندی، پیش مدیر عملیات بازار بورس کالا از انجام تمهیدات لازم برای عرضه کل سیمان تولیدی کشور در این بازار خبر داد.
عباس یعقوبی به ایسنا اعلام کرد که عرضه محصولات سیمان کل کشور در بورس کالا در کارگروه تنظیم بازار مطرح شده است و  همچنان در جلسات کارشناسی بورس کالا بر این موضوع تاکید شده که همه عرضه ها از بستر این بازار انجام شود. یعنی همه شرکت ها موظف شوند که همه سیمان تولیدی خود را از طریق بورس کالا عرضه کنند.
وی همچنین اعلام کرد که ۵۶ شرکت از ۷۸ شرکت سیمان در بورس کالا پذیرش شده اند.
این درحالی است که سازمان استاندارد کشور با ارزیابی کیفیت بتن‌های ساخته شده در سه ماه گذشته، با ارسال نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت خود را با توزیع سیمان در بورس اعلام کرده بود.
اولتیماتوم ۲ هفته ای به سیمانی ها
با این حال و درحالی که ترمز قیمت سیمان با مدیریت مصرف برق در کشور کمی کشیده شد و قیمت هر پاک سیمان تا ۶۰ هزار تومان نیز کاهش یافت، وزارت صمت در ابلاغیه ای به رؤسای سازمان صمت ۳۱ استان اعلام کرد که خرید و فروش سیمان خارج از بورس کالا ممنوع شد.
در این ابلاغیه که اسدالله کشاورز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، به رؤسای سازمان صنعت و معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان، آمده است:
" با عنایت به تصمیمات متخذه جهت عرضه سیمان در بورس کالا و ممنوعیت هرگونه خرید و عرضه خارج از بورس کالا، دستور فرمایید موارد ذیل درخصوص ثبت نام و مهلت اخذ کد بورسی مورد توجه و اقدام لازم قرار گرفته و گزارش اقدامات انجام شده و نتایج حاصله در پایان دو هفته به این معاونت ارسال شود:
۱- کلیه واحدهای تولیدکننده سیمان که تاکنون موفق به اخذ کد بورسی نشده اند باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه، در بورس کالا ثبت نام و نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام نمایند.
۲- کلیه واحدهای تولیدی سیمان دارای پروانه معتبر بهره برداری از مراجع ذیربط (وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و ...) که از سیمان به عنوان مواد اولیه استفاده می کنند از جمله شرکت های بتن ساز، موزاییک سازان و ... با توجه به ظرفیت پروانه و سیمان مورد نیاز با اخذ معرفی نامه از سازمان صمت استان ها به بورس کالا مراجعه و ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.
۳- کلیه خریداران مجاز پروژه های ملی و عمرانی با اخذ معرفی نامه رسمی از معاون عمرانی استان ها و انبوه سازان با اخذ معرفی نامه از ادارات کل مسکن و شهرسازی محل اجرای پروژه باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ این نامه در بورس کالا ثبت نام و نسبت به اخذ کد بورسی اقدام کنند.
۴- کلیه خریداران مجاز برای مصارف عمومی و مردمی شامل: عاملان فروش سیمان (که مالک یک واحد صنفی دارای مجوز معتبر مصالح فروشی در منطقه ای مشخص با دفتر و انبار مناسب می باشند و برای عرضه سیمان با رعایت ضوابط اعلام شده از سوی کارخانه فعالیت می کنند)، شرکت‌های تعاونی مصالح فروشان (که از فعالیت هماهنگ و منسجم چندین عامل دارای پروانه تشکیل می گردند)، اشخاص حقیقی و حقوقی (دارای پروانه مجاز ساختمانی با تعیین میزان سیمان مورد نیاز و متناسب با پیشرفت پروژه) باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ، در بورس کالا ثبت نام و نسبت به خرید از بورس کالا اقدام کنند".  

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۷:۳۴:۳۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد