خروج بزرگ حقیقی‌ها از بورس ۱۴۰۰

خروج بزرگ حقیقی‌ها از بورس ۱۴۰۰
عقب‌نشینی قیمت سهام پس از ۱۰ هفته رشد متوالی و هراس سهامداران از ادامه‌دار شدن این روند نزولی سبب شد تا در جریان دادوستدهای هفته گذشته بورس تهران، بزرگ‌ترین خروج حقیقی‌ها در ۱۴۰۰ ثبت شود. به این ترتیب در دومین هفته شهریورماه شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش ۲۵۲۱میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم که از اسفند ۹۹ سابقه نداشته است.

دماسنج اصلی تالار شیشه‌‌‌ای پس از 10 هفته صعود پی‌درپی تغییر مسیر داد و کاهش 9/ 1درصدی را تجربه کرد که بیشترین افت هفتگی این نماگر از ابتدای خرداد 1400 بود. همزمان با این روند نزولی، سهامداران خرد نیز مجددا در زمین فروش سهام توپ زدند تا در مجموع معاملات دومین هفته شهریورماه شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 2 هزار و 521 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی باشیم. این بیشترین میزان خروج هفتگی سرمایه‌‌‌های حقیقی از اواخر اسفند 99 بود. عقب‌‌‌نشینی دلار به سطوح پایین‌‌‌تر و افزایش هراس معامله‌‌‌گران حقیقی از افت ادامه‌‌‌دار قیمت‌‌‌ها از مهم‌ترین دلایلی بود که باعث خروج این دسته از سهامداران شد. 

به این ترتیب نماگر اصلی بورس تهران که 10 هفته متوالی بود در مسیر صعود پیشتازی می‌‌‌کرد و موفق شده بود از میانه ابرکانال 5/ 1میلیون واحد نیز عبور کند، ناگهان تغییر مسیر داد و پس از سه روز افت دسته‌‌‌جمعی قیمت سهام، عملکرد هفتگی این شاخص را منفی کرد. به این ترتیب هفته گذشته شاهد کاهش 9/ 1درصدی شاخص کل و همزمان با آن افت 2/ 0درصدی نماگر هم‌‌‌وزن بورس تهران بودیم. در مجموع دادوستدهای این هفته بیشترین خروج حقیقی‌‌‌ها از سه گروه کالایی فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و چندرشته‌‌‌ای صنعتی به میزان 1590 میلیارد تومان رقم خورد و در مقابل گروه‌‌‌های ریالی همچون قندوشکر، ماشین‌‌‌آلات و کاشی و سرامیک شاهد ورود سرمایه‌‌‌های خرد بودند.

   نگاهی به عملکرد بازیگران در ایام هفته
شنبه: در ابتدای هفته گذشته بازار سهام به صعود ادامه داد و با رشد 65/ 1درصد تا محدوده یک میلیون و 575 هزار واحد پیشروی کرد. همزمان با رشد میانگین وزنی قیمت‌‌‌ها، حقیقی‌‌‌ها نیز حضوری فعال در سمت خرید سهام داشتند و در مجموع معاملات این روز خالص خرید 292 میلیارد و 254 میلیون تومانی را رقم زدند. در حالی روز شنبه شاهد ورود پول حقیقی به گروه‌‌‌های بانک و خودرو بودیم که عمده سهام کامودیتی‌‌‌محور با خروج سهامداران خرد مواجه شدند. در این راستا بانکی‌‌‌ها با انتقال سهامی به ارزش 166 میلیارد و 986 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی همراه شدند. روز شنبه خالص خرید حقیقی‌‌‌ها در گروه خودرو و ساخت قطعات 94 میلیارد و 202 میلیون تومان بود. پالایشی‌‌‌ها نیز شرایط مشابهی داشتند و معاملات این روز را با ورود 56 میلیارد تومانی حقیقی‌‌‌ها به پایان رساندند. در آن سوی بازار بیشترین خروج سرمایه‌‌‌های خرد از دو گروه محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب به میزان 3/ 132 و 5/ 13میلیارد تومان رقم خورد.

یکشنبه: از اواسط معاملات روز یکشنبه شاهد چرخش مسیر قیمت‌‌‌ها بودیم. به طوری که رشد ابتدای روز شاخص کل در نهایت جای خود را به کاهش 15/ 0درصدی داد. ترس سهامداران خرد از ادامه‌دار بودن این روند نزولی آنچنان شدت گرفت که شاهد خروج هزار میلیارد تومانی این دسته از معامله‌‌‌گران بودیم. خالص فروشی که از میانه بهمن 99 تاکنون مشاهده نشده بود. در این روز هم بزرگان ریالی و هم غول‌‌‌های دلاری در اولویت نخست خروج حقیقی‌‌‌ها قرار گرفتند. در این راستا روز یکشنبه شاهد ثبت خالص فروش 257 میلیارد و 336 میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها در زیرمجموعه‌‌‌های پتروشیمی‌ها بودیم. پس از آن نوبت به بانکی‌‌‌ها رسید تا شاهد خروج 126 میلیارد و 238 میلیون تومانی سهامداران خرد باشند. پالایشی‌‌‌ها نیز در روندی مشابه شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 119 میلیارد و 613 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. این شرایط در زیرمجموعه‌‌‌های خودرو با ثبت خالص فروش حدود 98 میلیارد تومانی دنبال شد. در آن سوی بازار اما 8 صنعت شاهد ورود سرمایه‌‌‌های خرد بودند و در راس آن‌‌‌ها دارویی‌‌‌ها با خالص خرید 24 میلیارد و 443 میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها درخشیدند.

دوشنبه: نزول قیمت سهام در میانه هفته گذشته ادامه یافت و شاخص کل با افت 14/ 3 درصدی که بیشترین میزان کاهش این نماگر از بهمن 99 بود، تا محدوده یک میلیون و 523 هزار واحد عقب نشست. خروج سرمایه‌‌‌های حقیقی در این روز شدت بیشتری گرفت و به 1622 میلیارد تومان رسید. بورس تهران از اواخر دی 99 با چنین میزان فروشی از سوی سهامداران خرد مواجه نشده بود. بیشترین خالص فروش حقیقی‌‌‌ها در این روز از آن زیرمجموعه‌‌‌های گروه فلزات اساسی به میزان 588 میلیارد و 403 میلیون تومان شد. پس از آن دو گروه محصولات شیمیایی و چندرشته‌‌‌ای صنعتی به ترتیب با خالص فروش 7/ 268 و 5/ 173 میلیارد تومانی حقیقی‌‌‌ها مواجه شدند. در مقابل در این روز پالایشی‌‌‌ها در کانون توجه حقیقی‌‌‌ها قرار داشتند. در این راستا در زیرمجموعه‌‌‌های گروه فرآورده‌‌‌های نفتی شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 181 میلیارد و 790 میلیون تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در گروه محصولات کاغذی نیز خالص خرید حقیقی‌‌‌ها 26 میلیارد و 366 میلیون تومان برآورد شد.

سه‌‌‌شنبه: دادوستدهای روز سه‌‌‌شنبه بورس تهران در محدوده منفی تابلوی معاملاتی استارت خورد اما در ادامه به دلیل وجود خریدارانی که منفی‌‌‌های بازار را فرصتی برای ورود تلقی کرده بودند، کمی از افت روزانه خود را جبران کرد. به این ترتیب میزان کاهش شاخص کل در روز سه‌‌‌شنبه به 83/ 1 درصد محدود شد و ابرکانال 5/ 1 میلیون واحد از دست رفت. رفت و برگشت قیمت‌‌‌ها در این روز سبب شد تا خالص فروش حقیقی‌‌‌ها نیز به 687 میلیارد تومان کاهش یابد. در این روز بیشترین خالص فروش سهامداران خرد به نمادهای زیرمجموعه بانکی اختصاص یافت. این گروه روز سه‌‌‌شنبه با خالص فروش 175 میلیارد و 881 میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها مواجه شد و پس از آن نیز گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش 114 میلیارد و 236 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بود. در ادامه شاهد خروج سهامداران خرد از گروه‌‌‌های کالایی بازار بودیم. در این راستا چهار گروه محصولات شیمیایی، چندرشته‌‌‌ای صنعتی، فلزات اساسی و پالایشی‌‌‌ها در لیست فروش این گروه از بازیگران بورسی قرار گرفتند و در مجموع خروج 280 میلیارد تومانی حقیقی‌‌‌ها را تجربه کردند. در آن‌‌‌سوی بازار اما قندی‌‌‌ها شاهد انتقال سهامی به ارزش 30 میلیارد تومان به پرتفوی حقیقی‌‌‌ها بودند. گروه ماشین‌‌‌آلات نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و با خالص خرید 24 میلیارد و 258 میلیون تومانی حقیقی‌‌‌ها همراه شد.

چهارشنبه: در آخرین روز از دادوستدهای هفته گذشته مجددا شاهد تغییر مسیر بازار و صعودی شدن قیمت سهام بودیم. جایی که شاخص کل رشد 64/ 1 را ثبت کرد و مجددا به ابرکانال 5/ 1 میلیون واحد بازگشت. سهامداران حقیقی نیز در پایان هفته به بازار بازگشتند و خالص خرید 502 میلیارد و 188 میلیون تومانی را رقم زدند که بیشترین سرمایه ورودی از سوی سهامداران خرد از 25 بهمن 99 بود. در این روز پتروشیمی‌‌‌ها در صدر لیست خرید حقیقی‌‌‌ها قرار گرفتند و خالص خرید 150 میلیارد و 945 میلیون تومانی این دسته از سرمایه‌‌‌گذاران را تجربه کردند. پس از آن نوبت به سیمانی‌‌‌ها رسید که شاهد انتقال سهامی به ارزش 68 میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی باشند. در سوی دیگر بازار پالایشی‌‌‌ها خروج حدود 32 میلیارد تومانی حقیقی‌‌‌ها را تجربه کردند و در ادامه بیشترین خروج سهامداران خرد به میزان 23 میلیارد و 466 میلیون تومان از زیرمجموعه‌‌‌های دارویی رقم خورد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۷:۳۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد