گام دوم افت بهای سیمان با استمرار عرضه در بورس کالا

گام دوم افت بهای سیمان با استمرار عرضه در بورس کالا
تثبیت نقش بورس کالا در معاملات سیمان کشور ظرف هفته‌های اخیر باعث شد تا التهاب قیمتی برای این محصول صنعتی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. در این شرایط، استمرار عرضه سیمان در بازار فیزیکی بورس کالا زمینه واقعی‌شدن نرخ در این بازار را فراهم کرده که این موضوع به‌طور همزمان، منفعت تولیدکننده و مصرف‌کننده را به همراه دارد.

تثبیت نقش بورس کالا در معاملات سیمان کشور ظرف هفته‌های اخیر باعث شد تا التهاب قیمتی برای این محصول صنعتی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. در این شرایط، استمرار عرضه سیمان در بازار فیزیکی بورس کالا زمینه واقعی‌شدن نرخ در این بازار را فراهم کرده که این موضوع به‌طور همزمان، منفعت تولیدکننده و مصرف‌کننده را به همراه دارد. بنابر اطلاعیه‌های عرضه بورس کالای ایران، واحدهای سیمانی پذیرفته‌شده در این بازار برای عرضه یک‌میلیون و ۷۳ هزار تن انواع سیمان در روز ابتدایی هفته جاری یعنی شنبه بیستم شهریورماه، اعلام آمادگی کردند. در حالی واحدهای سیمانی نسبت به عرضه این میزان محصول در بورس کالا اقدام کردند که هفته قبل نیز بورس کالا میزبان عرضه قطعی بالغ بر یک میلیون و ۶۰۸ هزار تن انواع سیمان بود که رقم قابل توجهی به شمار می‌رود.
عرضه قابل توجه این میزان سیمان باعث شد تا به‌طور واضح از التهابات این بازار کاسته شود. در این شرایط، استمرار عرضه‌های مناسب سیمان در رینگ معاملاتی بورس کالا باعث می‌شود از سویی جایگاه این بازار میان متقاضیان سیمان کشور تثبیت شود و از سوی دیگر، اطمینان خریداران نسبت به تداوم عرضه باعث آرامش بازار خواهد شد.  بررسی آمار معاملات سیمان در رینگ صنعتی بورس کالا طی هفته قبل حاکی از آن است که برای یک‌میلیون و ۶۰۸ هزار تن سیمان عرضه‌شده در این بازار ظرف این هفته، تقاضایی برابر یک‌میلیون و ۶۹۰ هزار تن به ثبت رسیده است. در نهایت در هفته منتهی به نوزدهم شهریورماه، برابر یک‌میلیون و ۳۶۳هزار تن انواع سیمان در این بازار مورد دادوستد قرار گرفت. بررسی جزئی‌تر آمار معاملات هفته قبل، بیانگر آن است که برابر ۳۷ درصد فروش سیمان از رینگ صنعتی بورس کالا طی هفته قبل با نرخ پایه و بدون هیچ رقابت قیمتی انجام شده و حدود ۲۱ درصد حجم معاملات نیز با رقابت قیمتی کمتر از ۱۰ درصد انجام شده است. در این شرایط، استمرار عرضه‌های قوی سیمان برای هفته جاری می‌تواند بر میزان حجم معاملات این بازار که بدون رقابت قیمتی انجام شده‌اند؛ اثرگذار باشد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۹:۵۸:۹ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد