بورس در کدام مسیر حرکت می‌کند؟

بورس در کدام مسیر حرکت می‌کند؟
در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در‌میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به‌سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

سوال: رشد بازار سرمایه از چه زمانی آغاز می‌شود؟
پاسخ از حسن برادران هاشمی، کارشناس بازارسرمایه: با در نظرگرفتن اصلاحی که بازار سرمایه از مرداد ۹۹ تا اوایل خرداد به سرمایه‌گذاران بورسی تحمیل کرد و با تکیه بر چند متغیر اثرگذار بر روند بازار می‌توان به بازگشت مجدد معاملات به روند تعادلی امیدوار بود. در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط نسبتا متعادلی به سر می‌برد و تداوم این وضعیت می‌تواند راه ورود نقدینگی‌های جدید از سوی سرمایه‌گذاران بازارهای رقیب را به سمت بازار سهام باز کند گرچه ورود به این پروسه و شکستن سطح مقاومتی کانال در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزارواحد و عبور از آن به عوامل متعددی بستگی دارد. همان‌طور که بارها اشاره کرده‌‌‌ام، بازارهای سرمایه‌گذاری به‌خصوص بازار سرمایه از نوسان قیمت ارز تاثیرپذیری بسیاری دارد. بر همین اساس اتفاقاتی که در بازار ارز رخ می‌دهد می‌تواند مسیر معاملات بورسی را به میزان زیادی دستخوش تغییرات جدی کند. بعد از پایان اصلاح قیمت سهام و آغاز رشد مجدد شاخص کل همه تحلیل‌ها مبتنی بر اصلاح شاخص در محدوده یک میلیون و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار واحد بنا شده بود.

اصلاحی موقتی برای پیشگیری از ورود قیمت‌ها به فاز حبابی. در این میان نوسانات قیمت دلار و قوت گرفتن برخی اظهارنظرها در مورد احتمال کاهش قیمت اسکناس آمریکایی ترمز رشد قیمت سهام در دو هفته اخیر را با سرعت بیشتری کشید به طوری که بورس نیز مانند بازارهای دیگر با افت قیمت مواجه شد. رسیدن شاخص به این نقطه تردیدهایی را در دل صاحبان پول برای سرمایه‌گذاری‌های بورسی ایجاد کرده است. نگاهی به ورود و خروج پول به بازار سرمایه در دو هفته اخیر نشان می‌دهد طی این مدت شاهد ورود پول کمتری از سوی حقیقی‌ها به بورس بوده‌ایم و حتی ممکن است این روند تا پایان شهریور ادامه یابد. در حال حاضر بازار سهام با تهدیدهای جدی دست و پنجه نرم می‌کند و برای عبور از این وضع، بورس نیاز فوری به چند شوک دارد. از آنجا که وضعیت کسری بودجه و منابع مالی دولت با اما و اگرهای بسیاری روبه‌روست به نظر می‌رسد بازار سرمایه یکی از گزینه‌های اصلی دولتمردان برای جبرای کسری منابع باشد.

هر تصمیمی که دولت در این خصوص اتخاذ کند پول بیشتری را از سوی افراد حقوقی به بورس هدایت می‌کند. اما با توجه به اینکه معمولا دولت‌ها در چهار سال ابتدای کار خود معمولا در مسیر کنترل نرخ تورم و کاهش قیمت‌ها (به صورت دستوری) گام برمی‌دارند، ممکن است تغییراتی در نحوه تامین مالی دولت ایجاد شود. این ابهامات مسیریابی معاملات تالارهای شیشه‌ای را وارد فاز پیچیده‌ای می‌کند، از این رو به نظر می‌رسد تا مشخص شدن سیاستگذاری‌های دولت نسبت به نحوه تامین منابع مالی، وضعیت بازار سرمایه نیز حداقل تا یک ماه آینده با ابهام مواجه شود.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲:۱۶ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد