عوامل موثر بر عملکرد متفاوت شرکت‌های بورسی

عوامل موثر بر عملکرد متفاوت شرکت‌های بورسی
در این ستون ما پرسش‌ها و مشکلات شما را در حوزه بازار سهام و... با مسوولان، وکلا یا کارشناسان حوزه بازار و سرمایه در میان می‌گذاریم و پاسخ‌های آنها را به سوالات، مشکلات و دغدغه‌های مطرح شده از سمت شما منتشر می‌کنیم.

سوال:چرا صنایع مختلف از ابتدای سال تاکنون عملکرد متفاوتی از خود نشان داده‌اند؟
پاسخ ازحسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه:  همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد افزایش نرخ کالاها یا همان نرخ تورم در نیمه اول سال، عملکرد شرکت‌ها را نسبت به ماه‌های قبل بهبود بخشید. به طوری که افزایش ارزش کالاها در برخی صنایع، فروش بیشتر شرکت‌ها را نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم زده است. در این میان برخی صنایع همچون خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم خانگی تحت‌تاثیر محدودیت‌های وارداتی ناشی از تحریم، در شرایط مناسب تولیدی قرار گرفتند و از ابتدای سال تا پایان شهریور با افزایش حجم کالاهای تولیدی روبه‌رو شدند. اما بررسی عملکرد سایر شرکت‌ها نشان می‌دهد ارزش کالاها در این دوره نسبت به ماه‌های قبل آن با افزایش روبه‌رو شده است. صنایع غذایی جزو آن دسته شرکت‌ها هستند که همزمان با تورم، درآمد بیشتری کسب کرده‌اند این در حالی است که حجم فروش کالاهای این گروه با کاهش مواجه شده است. در یک سال اخیر بازار سرمایه تحت‌تاثیر چند متغیر اثرگذار نوسانات بسیاری را پشت سر گذاشته است.

نوسان قیمت دلار و مسائل مرتبط با سیاست خارجی کشور باعث شده تا تورم قیمت‌ها رخ دهد و این دو متغیر اثرگذار به صورت غیرمستقیم بر بازار سرمایه اثر گذاشته و رشد قیمت برخی سهام را رقم زده‌اند. در این مدت برخی گروه‌های لوازم خانگی، خودروسازی، پالایشی، فولادی و پتروشیمی از نظر ارزشی در مدار صعود قرار گرفتند. از سوی دیگر شرکت‌های تولیدی نسبت به شرکت‌های خدماتی عملکرد مناسب‌تری داشته‌اند.  برخی از دلایل افزایش ارزش کالاها به روند نرخ تورم و وضعیت اقتصادی کشور در شریط تحریم برمی‌گردد. به هر روی اگر توافقات مثبتی در حوزه سیاست خارجی کشور رخ دهد شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود. باز شدن درهای تجارت خارجی وضعیت شرکت‌های تولیدی را وارد فاز دیگری خواهد کرد. در حال حاضر این صنایع به دلیل محدودیت‌های تحریمی و مشکلاتی که در تامین مواد اولیه با آن مواجهند با ظرفیتی اندک در حال فعالیت هستند. کاهش ارزش دلار با به کار گرفتن ظرفیت‌های خالی می‌تواند تولید را وارد فاز جدیدی از رونق کند. متاسفانه سرمایه‌گذاران بازارهای مختلف گمان می‌کنند با کاهش نرخ دلار، ریسک سرمایه‌گذاری افزایش خواهد یافت این در حالی است که با کاهش قیمت دلار و تجارت باز سود عملیاتی صنایع افزایش می‌یابد. از سوی دیگر در صورت توقف روند صعودی قیمت ارز و به ثبات رسیدن نرخ مسکن، سرمایه‌گذاران سنتی این دو بازار جذب بازار سرمایه خواهند شد. گرچه بورس تهران در یک سال و نیم اخیر با فراز و فروز بسیاری همراه بوده و برخی از سهامداران را دست خالی یا متضرر از بازار خارج کرده اما با توجه به موارد یاد شده و احتمالات رویدادهای حوزه بین‌الملل ورق معاملات به نفع سهامداران بر خواهدگشت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۷:۳۳:۱۸ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد