کمک جهانی به سکه طلا

کمک جهانی به سکه طلا
در آخرین روز هفته، دلار و سکه در دو مسیر متفاوت حرکت کردند. روز پنج‌شنبه دلار ۱۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۷ هزار و ۷۰ تومان رسید. معامله‌گران در آن مقطع زمانی به دلیل سفر یکی از مقام‌های اتحادیه اروپا به ایران، ترجیح دادند که در خرید ارز احتیاط کنند.

در حالی که انتظار می‌رفت با افت قیمت دلار، سکه امامی در جاده کاهشی قرار بگیرد، اوضاع متفاوتی بر بازار فلز گران‌بهای داخلی حاکم شد. سکه روز پنج‌شنبه نه تنها افت قیمتی را تجربه نکرد، بلکه توانست با 10 هزار تومان رشد به بهای 11 میلیون و 730 هزار تومان برسد. بر اساس صحبت‌های فعالان، به نظر می‌رسد عامل اصلی رشد قیمت سکه، افزایش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بوده است. اونس طلا در مقاطعی از بیست و دومین روز مهرماه حتی توانست مرز هزار و 800 دلاری را لمس کند. این اتفاق در حالی افتاد که در ابتدای هفته بازارهای جهانی، اونس عمدتا در محدوده هزار و 750 دلار حرکت می‌کرد و عصر دیروز نیز تاسطح 1768 دلار برای هر اونس کاهش داشت.
برخی فعالان انتظار دارند که در روز شنبه‌، اسکناس آمریکایی کمی از کف 27 هزار تومانی فاصله بگیرد و این اتفاق موجب شود که فلز گران‌بهای داخلی نیز تا محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومان رشد کند.
تحرکات بازیگران در معاملات پشت خطی
دیروز در بازار پشت خطی دلار و سکه، ‌اوضاع تا بعدازظهر به کام خریداران بود. بر اساس صحبت‌های فعالان، اسکناس آمریکایی دیروز در اتاق‌های معاملاتی در مقاطعی در محدوده 27 هزار و 300 تومان مورد معامله قرار گرفت که اختلاف معناداری با روز پنج‌شنبه داشت. افزایش قیمت دلار در بازار پشت خطی موجب شده است که برخی فعالان انتظار رشد اسکناس آمریکایی در روز شنبه را داشته باشند.
به گفته بازیگران ارزی، دلیل رشد دلار در معاملات پشت خطی، خبرهایی بود که درباره نتیجه سفر یک مقام اروپایی به ایران منتشر شد. پایگاه نشنال گزارش داده ایران و کشورهای اتحادیه اروپا بر سر زمان آغاز مذاکرات وین درباره برجام اختلاف نظر داشتند. این پایگاه نوشته مقام‌های ایران و اتحادیه اروپا بعد از دیدار در تهران نتوانسته‌اند بر سر چارچوب زمانی برای آغاز مجدد مذاکرات وین به توافق برسند، اما دو طرف طی روزهای آتی برای رایزنی‌های بیشتر در بروکسل با هم دیدار خواهند کرد.
در این میان، برخی از معامله‌گران نیز باور دارند که ادامه تضعیف ارزش لیر در برابر دلار موجب شده است که قیمت اسکناس آمریکایی در بازار داخلی بیشتر شود. از نگاه این دسته از معامله‌گران، با تقویت ارزش دلار در بازار همسایه، احتمال خروج ارز از ایران به سوی ترکیه بیشتر می‌شود و همین عامل از لحاظ انتظاری، فضای بازار پشت خطی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در حالی که برخی از معامله‌گران انتظار دارند قیمت دلار در ابتدای هفته در مسیر افزایشی حرکت کند، گروه دیگری معتقدند که بازارساز با عرضه ارز مانع از رشد قیمت دلار خواهد شد. از نگاه آنها، ‌در هفته گذشته نیز یکی از مهم‌ترین عواملی که مانع از رشد قیمت اسکناس آمریکایی شد، عرضه بازارساز بود. اقتصاد‌نیوز گزارش داده است که در هفته گذشته، عرضه دلار 73 درصد رشد کرد و چهارمین هفته پرتزریق سال برای دلار رقم خورد. در صورتی که امروز بازارساز مانع از افزایش قیمت دلار شود، احتمال برگشت سکه به محدوده 11 میلیون و 800 هزار تومانی نیز دشوار خواهد شد.
 

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۸:۴۷:۴۰ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد