سیگنال سکه به معامله‌گران دلار

سیگنال سکه به معامله‌گران دلار
در سومین روز هفته، دلار در جا زد، ولی سکه امامی یک کانال پایین‌تر رفت. روز دوشنبه، اسکناس آمریکایی با کاهش جزئی ۵ تومانی به بهای ۲۷ هزار و ۲۱۵ تومان رسید. در بازار موازی، سکه امامی ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با از دست دادن کانال ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در محدوده ۱۱ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان قرار گرفت.

برخی فعالان اعتقاد داشتند که افت سکه در روز آرامش دلار، سیگنال مهمی برای بازیگران ارزی به همراه داشت. از نگاه آنها، افت ۱۰۰ هزار تومانی سکه بیانگر آن بود که معامله‌گران فلز گران‌بهای داخلی از رشد بیشتر قیمت دلار ناامید شده‌اند یا حداقل انتظار دارند که به زودی، تغییرات افزایشی قابل توجهی در بازار ارز رخ ندهد.

ارزش ذاتی سکه امامی روز یکشنبه در حدود ۱۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بود که فاصله‌ای ۶/ ۳ درصدی با قیمت بازار آن روز داشت. از نگاه تحلیل‌گران، چنین حبابی نشان‌دهنده آن بود که سکه‌بازان نسبت به افزایش قیمت دلار امیدوار هستند. رشد اسکناس آمریکایی در روز دوشنبه رخ نداد تا سکه بازان با هیجان در موقعیت فروش قرار گیرند.

فشار فروش سکه‌بازان در روز دوشنبه موجب شد حباب این فلز گران‌بها نیز تا محدوده ۳ درصدی کاهش پیدا کند.  البته برخی معامله‌گران نیز باور داشتند که افت قیمت سکه ارتباطی به انتظار معامله‌گران از آینده دلار نداشته است. این گروه اعتقاد داشتند که ادامه افت اونس طلا در شروع بازارهای جهانی روز دوشنبه موجب شد سکه‌بازان در موقعیت فروش قرار بگیرند. اونس طلا تا ساعت ۳ بعدازظهر دیروز تا محدوده هزار و ۷۶۰ دلار پایین رفت.

با وجود افت قیمت سکه در روز دوشنبه، برخی تحلیل‌گران باور داشتند که شکست محدوده ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به راحتی میسر نخواهد بود. فلز گران‌بهای داخلی چند ماه است که توانسته خود را بالای محدوده یاد شده حفظ کند.

 نگاه معامله‌گران به رفتار بازارساز
برخی فعالان عنوان می‌کردند که سکه‌بازان حدس می‌زنند که بازارساز اجازه افزایش قیمت در بازار ارز را ندهد. رئیس کل بانک مرکزی دیروز در حاشیه نشست اقتصادی مجلس، برخی اظهارات مبنی بر افزایش نامتعارف قیمت ارز در چهار سال آینده را رد کرد. صالح‌آبادی عنوان کرد، اکنون هیچ‌گونه کمبود ارز نداریم و بازار در آینده هم مثل اکنون در آرامش خواهد بود.

معامله‌گران باور دارند که رئیس کل در دوران آغازین حضور خود عرضه ارز را کمی بالا نگه خواهد داشت تا مانع از نوسانات افزایشی در بازار شود. گفته می‌شود که از ابتدای هفته گذشته نیز میزان عرضه ارز در بازار زیاد شده است.

این در حالی است که حداقل در سه روز ابتدایی هفته جاری، بازیگران ارزی نیز به اندازه قبل، تمایل برای حضور در بازار ارز و انجام خریدوفروش‌های بزرگ را نداشته‌اند. به نظر می‌رسد معامله‌گران بزرگ بازار در انتظار آشکار شدن وضعیت مذاکرات هسته‌ای هستند و قصد دارند بر اساس آن، موقعیت خریدوفروش خود را تنظیم کنند. در شرایط کنونی، معامله‌گران به سرعت موقعیت خریدوفروش خود را جابه‌جا می‌کنند و به دنبال نوسانات اندک هستند.

در روزهای اخیر دلار از یکسو توان نزول به زیر محدوده ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان را نشان نداده است و از سوی دیگر، گذر از محدوده ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان نیز میسر نشده است. بر اساس اظهارنظر تحلیل‌گران فنی، اسکناس آمریکایی در صورتی که حمایت ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومانی را از دست بدهد، احتمال افت قیمت این ارز تا محدوده ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۴۸:۵۸ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد