ابلاغ دو مصوبه مهم در راستای افزایش شفافیت ناشران بورسی

ابلاغ دو مصوبه مهم در راستای افزایش شفافیت ناشران بورسی
مدیریت نظارت بر ناشران طی ابلاغیه‌ای از مصوبه جدید هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از بازار سرمایه، آقای محسن انصاری مهیاری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس در این ابلاغیه آورده است: مطابق مصوبه سوم آبان ماه ۱۴۰۰ هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، تمامی شرکت‌های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (به استثنای شرکت‌های تولیدی درج شده در بازار پایه فرابورس ایران) با لحاظ شروطی ملزم به ارائه جدول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم در فصل «نتایج عملیات و چشم اندازها» گزارش تفسیری مدیریت هستند.
یکی از شروط لازم در این خصوص این است که باید ناشر مجاز باشد تا حداکثر سه متغیر خارج از کنترل خود را در قالب تحلیل حساسیت ارائه کند (مانند قیمت‌های جهانی مواد اولیه یا محصولات و نرخ ارز).
مطابق این ابلاغیه، تشریح مفروضات تهیه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم، ذیل جداول مذکور و وجود ۵ احتمال برای جداول تحلیل حساسیت (سطر و ستون) از دیگر شروط لازم محسوب می‌شود.
ضروری است، در ذیل جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) به ازای هر سهم، جملاتی که حاکی از عدم اطمینان نسبت به مبالغ برآورد شده است و همچنین شرح این واقعیت که نتایج واقعی احتمالاً متفاوت از پیش بینی‌ها خواهد بود و تفاوت‌های حاصل می‌تواند با اهمیت باشد، درج شود.
همچنین جهت ارائه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم در موعد مقرر رهنمود‌هایی ارائه می‌شود. ابتدا نمونه جداول تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم به شرح پیوست حضورتان ایفاد می‌شود. در صورتی که مفروضات تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم پس از مقطع گزارشگری (تا قبل از مقطع گزارشگری بعدی) نیاز به بروز رسانی داشته باشد، ضروری است آخرین اطلاعات و صورت‌های مالی با اعمال اصلاحات در خصوص مفروضات تحلیل حساسیت سود (زیان) هر سهم مجددا منتشر شود.
بنابر این ابلاغیه، مقرر شد در راستای افزایش شفافیت اطلاعات و صورت‌های مالی ناشران ثبت شده نزد سازمان (شامل شرکت‌های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران)، در صورتی که سود (زیان) عملیاتی ناشر در اطلاعات و صورت‌های مالی دوره‌های میانی و یا سالانه نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل بیش از ۳۰ درصد تغییر یابد، ناشر موظف است توضیحات خود را در خصوص علت تغییر سودآوری در قالب فرم «توضیحات در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی منتشر شده» منتشر کند.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۳:۱۱:۷ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد