راه اندازی قرارداد آتی مس، رویدادی بزرگ در بورس

راه اندازی قرارداد آتی مس، رویدادی بزرگ در بورس
عضو شورای عالی بورس، از راه اندازی قرارداد آتی مس، به عنوان رویدادی بزرگ و مثبت در بازار سرمایه طی هفته آینده خبر داد.

آقای میرفیض فلاح شمس عضو شورای عالی بورس با مثبت ارزیابی کردن راه اندازی قرارداد‌های آتی مس در بورس کالا گفت: معاملات آتی مس کاتد به عنوان رویدادی مثبت و جذاب، هفته آینده راه اندازی می‌شود که از اثرات مثبت این معاملات می‌توان به کشف روزانه و بهتر قیمت مس به همراه امکان پوشش ریسک قیمتی برای فعالان بازار این محصول اشاره کرد.
فلاح شمس افزود: یکی از کارکرد‌های اصلی بورس کالا، کشف قیمت صحیح کالا‌ها و مواد اولیه است به طوریکه در این مکانیزم، کشف قیمت واقعی کالا‌ها در تقابل عرضه و تقاضا کشف می‌شود و منافع حاصل از آن محصولات و خدمات نیز به جای واسطه‌ها به تولیدکنندگان می‌رسد. 
وی در خصوص ابزار‌های مالی بورس کالای ایران گفت: راه اندازی قرارداد‌های آتی مس در بورس کالا رویدادی مثبت برای بازار سرمایه و بازار مس کشور است، چراکه این اقدام باعث کشف بهتر قیمت‌ها به صورت ذاتی، واقعی و منطبق با نیاز مشتری، پوشش ریسک‌های قیمتی در آینده و کوتاه شدن دست واسطه‌های زاید می‌شود. 
این عضو شورای عالی بورس به ورود زعفران به بازار مالی بورس کالا اشاره کرد و افزود: در زعفران مشاهده شد که تا قبل از ورود این محصول به بورس کالا، کشاورزان در تولید زعفران منافع چندانی نداشتند و قیمت فروش آن‌ها بسیار کم بود، ولی در حال حاضر با ابزار‌هایی نظیر گواهی سپرده زعفران، تولیدکننده مستقیما می‌تواند با تحویل زعفران به انبار پذیرش شده در بورس کالا، محصول خود را به قیمت روز بفروشد. همین موضوع سبب شده زعفران در بازار به قیمت واقعی خود برسد و در سایر محصولات نیز شرایط مشابه حاکم است.
فلاح شمش ادامه داد: لذا یکی از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین نقش‌های بورس کالا در اقتصاد، بحث واقعی شدن قیمت کالا و خدمات است. در عین حال بورس کالا با حذف دست واسطه‌ها یک انسجام و نظم در معاملات کالا‌ها ایجاد می‌کند در نتیجه باعث می‌شود محصولات با قیمت تمام شده پایین تری به دست مصرف کننده نهایی برسد. علاوه بر موارد ذکر شده، بورس کالا در تخصیص بهینه منابع نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. 
وی در پایان گفت: اگر بخواهیم در یک جمله یکی از نقش‌های اصلی بورس کالا در اقتصاد را بررسی کنیم باید بگوییم فلسفه وجودی بورس کالا واقعی شدن قیمت‌ها و از این طریق ایجاد بهره وری در صنایع است.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۲۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱:۵۱:۵۴ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد