جزئیات پرداخت وام نهضت ملی مسکن

 جزئیات پرداخت وام نهضت ملی مسکن
معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی شرایط و نحوه پرداخت تسهیلات ۲۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را اعلام کرد.

اواخر ماه گذشته بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن را برای اجرا به بانک‌های عامل ابلاغ کرد. بر اساس ماده ۸ این دستورالعمل مجموع دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی این تسهیلات حداکثر ۲۰ سال (حداکثر سه سال مشارکت مدنی) تعیین می‌شود.
در تبصره ۱۵ این ماده آمده است: با عنایت به طولانی بودن دوران بازپرداخت و افزایش سود متعلقه در صورت تمایل و درخواست متقاضی تقسیط تسهیلات مزبور در دوره‌های زمانی کوتاه‌تر (۸، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و.. ساله) امکان‌پذیر است.
 بر این اساس بانک باید میزان کل سود پرداختی و اقساط ماهانه تسهیلات در دوره‌های بازپرداخت مختلف را به متقاضی اعلام کند. تقسیط پلکانی تسهیلات بنابر درخواست متقاضی و با تایید بانک عامل قابل اقدام است.
از سوی دیگر معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز نحوه پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن را به شرح زیر اعلام کرد.
به استناد ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن و مصوبه جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۱ شورای پول و اعتبار، تسهیلات ساخت مسکن در شهر‌های مختلف براساس سقف‌های تعیین شده به شرح ذیل با ثبت درخواست در این سامانه و معرفی به بانک‌های عامل قابل پرداخت است.
شهر تهران ۴۵۰۰ میلیون ریال
شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰۰ میلیون ریال
مراکز استان‌ها ۳۵۰۰ میلیون ریال
سایر شهر‌ها ۳۰۰۰ میلیون ریال
روستا‌ها ۲۵۰۰ میلیون ریال
 نحوه اعطای تسهیلات به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به صورت تدریجی) در هریک از مراحل، به شرح ذیل است:
پی‌کنی _ فونداسیون ۱۰ درصد
اسکلت - سقف ۴۰ درصد
سفت کاری ۲۵ درصد
نازک کاری ۲۵ درصد
بانک عامل می‌تواند حداکثر تا ۲۰درصد از کل مانده تسهیلات مشارکت مدنی را با تایید وزارت راه و شهرسازی و اخذ ضمانت نامه بانکی پرداخت کند. بدیهی است مبلغ مزبور از پرداخت‌های هر یک از مراحل آتی به تناسب سهم الشرکه مستهلک می‌شود.
نرخ سود این تسهیلات، معادل نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار در زمان انعقاد قرارداد است. در زمان حاضر نرخ سود مصوب این شورا ۱۸ درصد است.

منبع خبر: واحد مرکزی خبر
  ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۴:۱۰:۲ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد