کف حمایتی سکه شکسته شد

 کف حمایتی سکه شکسته شد
دیروز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه قیمت دلار همچنان به ریزش خود ادامه داد. روز گذشته، در ادامه انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای وین بازار به روند کاهشی خود ادامه داد و قیمت دلار بعد از حدود یک ماه به کانال ۲۸ هزار تومان سرک کشید

دیروز سه‌شنبه ۱۴ دی ماه قیمت دلار همچنان به ریزش خود ادامه داد. روز گذشته، در ادامه انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای وین بازار به روند کاهشی خود ادامه داد و قیمت دلار بعد از حدود یک ماه به کانال ۲۸ هزار تومان سرک کشید. بازار ارز صبح روز سه‌شنبه که در ادامه روند کاهشی خود با قیمت ۲۹ هزار و ۲۸۰ تومان کار خود را آغاز کرده بود، با گذشت چند ساعت و در معاملات ظهر پس از حدود یک ماه، کانال‌شکنی کرد و با ۲۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ ابتدای روز در قیمت ۲۸ هزار و ۹۸۰ تومان معامله شد. این کانال‌شکنی اما در ساعات پایانی روز سه‌شنبه ادامه پیدا نکرد و معامله‌گران با تلاش در جهت ثبات نرخ روی پله ۲۹ هزار تومانی به معاملات خود ادامه دادند. از نظر برخی از کارشناسان بازار ارز این سرک زدن دلار به کانال ۲۸ هزار تومانی می‌تواند خبر از ادامه روند کاهشی آغاز شده از چند روز گذشته برای نرخ ارز بازار تهران باشد. در نهایت بازار ارز روز سه‌شنبه در همان قیمت ۲۹ هزار تومان به کار خود پایان داد.‌
آزادسازی دارایی‌های ایران در کره؟

مطابق اخبار منتشر شده از مقر مذاکرات روز سه‌شنبه چوی جونگ کان مقام ارشد کره‌جنوبی برای رایزنی درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور عازم وین پایتخت اتریش شد. دیروز خبرگزاری کره‌ای یونهاپ خبری مبنی بر سفر معاون وزیر امور خارجه این کشور به وین برای حل مساله دارایی‌های مسدود شده ایران در کره‌جنوبی منتشر کرد. بدهی کره‌جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در حدود رقم هفت میلیارد دلار برآورد می‌شود که از سال ۲۰۱۸ و به بهانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران پرداخت نشده است. کارشناسان بازار ارز از دو جنبه مختلف این خبر را تحت بررسی قرار دادند: در نگاه اول با آزاد‌سازی این بدهی و تزریق آن توسط دولت به بازار ارز میزان عرضه بالاتر رفته که این امر می‌تواند در کاهش قیمت نرخ ارز و رسیدن آن به قیمت تعادلی عرضه و تقاضای بازار برای ماه‌های آتی تاثیر بسزایی داشته باشد. این کارشناسان همچنین بر این باورند که حضور این مقام ارشد کره‌ای برای تسویه‌حساب‌های گذشته می‌تواند نشان از پیشرفت‌های قابل توجه در روند مذاکرات و نزدیک‌تر شدن هیات‌های مذاکره‌کننده به حصول توافق جدید باشد  که در نتیجه آن بازار با رسیدن این سیگنال مثبت از مقر مذاکرات می‌تواند به روند کاهشی خود ادامه داده و قیمت ارز روز‌های آینده ریزش‌های بیشتری را شاهد باشد.

اکثر معامله‌گران بازار ارز تهران که در مواجهه با فشار فروش ایجاد شده طی هفته جاری در تلاش برای خروج از بازار و تبدیل دارایی خود به ریال بودند، روز دوشنبه قیمت ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان را به عنوان کف حمایتی موقت اعلام کرده و سعی در جلوگیری از شکستن این قیمت داشتند‌ که با شروع ساعات کاری روز سه‌شنبه این تلاش ناموفق ماند و بازار تحت تاثیر اخبار منتشر شده به روند کاهشی خود ادامه داد. در نتیجه دست این افراد در جلوگیری از ضرر خوردن به دارایی خود کوتاه ماند. حال باید دید بازیگران بازار ارز در مواجهه با پله جدید ۲۹ هزار تومانی چه واکنشی نشان خواهند داد.

با مشاهده پیش‌بینی‌های تحلیلگران از نرخ ارز در روز‌های آینده اما انتظار توقف هرچند کوتاه مدت قیمت دلار بالای کف ۲۹ هزار تومان بیشتر می‌شود. این افراد که از رقم‌های ۲۹ هزار و ۵۰ تا ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومانی برای قیمت دلار در روز‌های آینده سخن می‌گفتند به عدم کشش بازار به قیمت‌های پایین‌تر از این کف حمایتی و در نتیجه آن پایین آمدن حجم معاملات اشاره داشتند. آنها بر این باورند که این کانال‌شکنی لحظه‌ای می‌تواند واکنش هیجانی بازار به اخبار سیاسی منتشر شده در روز‌های اخیر باشد و رقم حال حاضر را برای قیمت این اسکناس آمریکایی در بازار تهران واقعی نمی‌دانند.

 نوسانات به وجود آمده در روز سه‌شنبه فقط مختص بازار ارز نبود. سکه تمام بهار آزادی نیز در روز سه‌شنبه پس از مدت‌ها نوسان بین قیمت‌های ۱۳ میلیون تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بالاخره توانست کف حمایتی خود را بشکند و وارد کانال ۱۲ میلیون تومانی شود. قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی در بازار روز سه‌شنبه با کاهش قیمتی ۱۶۰ هزار تومانی نسبت به روز دوشنبه و در نرخ ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد. کارشناسان این کاهش قیمت محسوس را اندکی به دلیل سرایت ریزش بازار ارز به بازار سکه و همین‌طور مقداری به دلیل کاهش نرخ جهانی طلا می‌دیدند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۱۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۹:۴۳ قبل از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد