سکه در میانه کانال ۱۲ میلیونی ساکن شد

 سکه در میانه کانال ۱۲ میلیونی ساکن شد
هفته گذشته، نوسانات قیمت دلار کاهش یافت و حجم معاملات ارزی در بازار آزاد ارز تهران به کمترین سطح رسید. قیمت اسکناس آمریکایی در هفته‌ای که گذشت در بازه قیمتی ۲۷ هزار و ۷۵۰ تا ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان به نوسان پرداخت. معامله‌گران ارزی همچنان در انتظار اخبار جدید از مقر مذاکرات هسته‌ای، از معاملات سنگین دوری کردند. در نهایت قیمت دلار در پنج‌شنبه ۲۳ دی ماه به رقم ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

 با توجه به نمودار قیمت دلار از ابتدای دی ماه سال جاری، هفته گذشته را می‌توان هفته‌ای کم نوسان برای قیمت این اسکناس آمریکایی نامید. قیمت دلار در بازار آزاد تهران در اثر اخبار مثبت منتشر شده از فضای مذاکرات هسته‌ای در روز‌های ابتدایی هفته گذشته و پس از دو ماه مجددا به کانال 27 هزار تومانی بازگشت. نزول دلار به کانال 27، یک نمایش کاهشی بود که باعث شد انتظارات کاهشی تقویت شود. در این شرایط، اکثر معامله‌گران اندوخته‌های دلاری خود را به ریال تبدیل کرده و از انجام معاملات سنگین سر باز زنند.

در نتیجه همین موضوع نیز باعث افت معاملات و متعاقب آن، کاهش قیمت بازار شد. این رویه بازار را  به یک ثبات نسبی رساند. از طرف دیگر با ورود مجدد قیمت دلار به کانال 27 هزار تومانی افزایشی‌های بازار، درصدد مقابله با روند کاهشی تند قیمت بر آمدند. نتیجه این مقاومت در روز دوشنبه و با افزایش یک روزه قیمت دلار تا رقم 28 هزار و 300 تومان مشاهده شد که با توجه به انتظارات کاهشی ایجاد شده از فضای سیاسی و شرایط ارزی کشور این افزایش قیمت ادامه پیدا نکرد. از روز سه‌شنبه تا انتهای هفته بازار شاهد ثبات قیمت حوالی رقم 28 هزار تومان بود. عده‌ای از بازیگران بازار ارز با مشاهده روند ذکر شده در هفته گذشته کف و سقف موقت دلار در بازار آزاد تهران را ارقام 27 هزار و 750 تومان و 28 هزار و 350 تومان معرفی کردند. برخی از کارشناسان بازار ارز با اشاره به کاهش چشمگیر حجم معاملات در گردش بازار تهران بر این باورند که این کمبود معامله می‌تواند نشانگر غیر واقعی بودن قیمت به علت مشخص نبودن میزان دقیق عرضه و تقاضا باشد. این افراد با استناد به فضای خلوت بازار معتقدند زمانی می‌توان نرخ دقیق و واقعی‌تری از دلار را بیان کرد که معامله‌گران بزرگ از استراحت دست کشیده و منابع خود را وارد بازار کنند. عده‌ای دیگر از تحلیل‌گران ارزی نیز مدعی شدند که در صورت ادامه سکوت خبری فضای مذاکرات هسته‌ای قیمت دلار را می‌توان برای روز‌های بیشتری در محدوده ذکر شده مشاهده کرد.

روز جمعه 24 دی ماه میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی شهر وین طی متنی در صفحه مجازی خود با اشاره به تمرکز تمامی مذاکره‌کنندگان بر پیشرفت مذاکرات موضوعات مورد بحث، اعلام کرد: «از امروز، هیچ‌کس درخواست تنفس نمی‌کند. ممکن است در برخی مواقع نیاز به رایزنی در پایتخت‌ها وجود داشته باشد. اما فعلا به چنین مساله‌ای بر نخوردیم. حال باید دید که با توجه به تمرکز بیشتر مذاکره‌کنندگان بر مسائل مورد مناقشه، در هفته پیش‌رو چه اخباری از وین منتشر می‌شود و این اخبار چه تاثیری بر بازار ارز خواهد داشت.»در پایان هفته گذشته قیمت دلار با کاهش اندک 50 تومانی نسبت به روز چهارشنبه و در رقم 27‌هزار و 900 تومان به کار خود پایان داد.

پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار در روز‌های نخست هفته پیش‌رو نیز با تفاوت‌هایی اندک نسبت به رقم ذکر شده برای روز پنج‌شنبه گذشته و در همان حدود 28 هزار تومان مطرح می‌شد. سکه تمام بهار آزادی نیز که در روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت خود را زیر سقف 12 میلیون و 500 هزار تومانی تثبیت کرده بود روز پنج‌شنبه 23 دی ماه با افزایشی 50 هزارتومانی نسبت به روز چهارشنبه و در رقم 12 میلیون و 400 هزار تومان به کار خود پایان داد. قیمت جهانی طلا در روز جمعه 24 دی ماه و تا زمان نوشتن این گزارش به ازای هر اونس در ساعت 7 عصر تهران روز جمعه به رقم 1822 دلار رسید.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
  ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱:۲۰:۲۰ بعد از ظهر
شما اولین نفری باشید که نظر میدهد

 همین حالا نظر خود را ثبت کنید:

نتایج یافت شده: 0 مورد